Bolest břicha - Dietní chyba i vážnější příčina...
Bolesti břicha pociťujeme občas všichni. Ve většině případů bývá na vině dietní chyba, kdy se bolesti pojí například s pálením žáhy, nadýmáním, průjmem nebo zácpou. Když se ale tyto problémy opakují, mohou signalizovat závažnější zdravotní problém, nebo mohou souviset s jinými orgány než trávicími. Například u žen mohou být bolesti břicha spojené s gynekologickými potížemi, u obou pohlaví pak může jít o zánět močových cest a podobně. Břicho je zkrátka komplikovaná oblast a v zásadě platí, že lékaře bychom měli navštívit vždy, když neznáme příčinu bolesti a když se bolest často vrací.
Další příčiny bolestí
* Reflux jícnu
Projevuje se pálivou bolestí, která začíná v oblasti žaludku a vystřeluje do nadbřišku, jícnu a krku, někdy až do čelisti. „Jedná se o jednu z nejčastěji se vyskytující choroby trávicího ústrojí, je způsobena abnormálním návratem žaludečního, kyselého obsahu do jícnu. U některých nemocných může vést i k poškození jícnu. V každém případě máme možnosti účinné terapie, která prakticky u všech nemocných vede k úpravě stavu,“ říká Prof MUDr. Milan Lukáš, CSc. Pokud vás již reflux trápí delší dobu, lékař vám předepíše léky, které snižují tvorbu kyseliny v žaludku. K režimovým opatřením patří úprava stravy. Vyhněte se sladkým jídlům, alkoholu, kávě, čokoládě, česneku a kořeněným jídlům. Omezte pozdní jídlo, jezte v klidu ve vzpřímeném sedu, dávejte si menší porce jídla vícekrát denně.
* Ulcerózní kolitida
Je chronické onemocnění sliznice tlustého střeva. Typickými příznaky bývají křečovité bolesti břicha a průjem. Tyto epizody se střídají s obdobím klidu. „Stanovení diagnózy ulcerózní kolitidy je relativně snadné. Pacienti se totiž potýkají s opakovaným nucením na stolici. Dochází u nich k vyprazdňování krve a hlenů, takže brzy navštíví lékaře, který tuto nemoc dokáže odhalit,“ doplňuje MUDr. Lukáš. Nemoc se může projevit i mimo střevo, a to např. bolestmi kloubů. Nemoc se diagnostikuje z vyšetření stolice a také z krve. I když příčiny vzniku onemocnění nejsou přesně známé, jsou tu určité genetické předpoklady. Ženy trpí touto nemocí častěji než muži. Léčba spočívá zejména v úpravě stravy. Doporučuje se přejít na bezezbytkovou dietu s omezením nestravitelné vlákniny (zelenina, ovoce, slupky, semínka, zrníčka), vyhnout se tučným pokrmům, mléčným výrobkům (nebo je alespoň nahradit bezlaktózovými), čokoládě, nejíst nadýmavá, dráždivá a kořeněná jídla, živočišné tuky nahradit rostlinnými, stravu upravovat vařením a pečením, samozřejmý je dostatečný pitný režim.
* Crohnova choroba
Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Proniká hluboko do vrstev postižené tkáně a může mít bolestivý průběh s život ohrožujícími komplikacemi. Nejčastěji se projevuje bolestmi břicha, dlouhotrvajícím průjmem, zvýšenou teplotou, únavou a úbytkem hmotnosti až podvýživou. I zde se při vzniku nemoci do určité míry uplatňuje dědičnost. „Příznaky Crohnovy choroby bývají na začátku mírné a nespecifické, proto průměrná doba od prvních obtíží do určení diagnózy se v tomto případě pohybuje mezi 12 a 16 měsíci,“ říká gastroenterolog, MUDr. Milan Lukáš. Pokud vás však delší čas trápí průjmy či jiné změny v oblasti vyprazdňování doprovázené krví ve stolici nebo časté bolesti břicha bez jasné příčiny, míváte teplotu či hubnete, navštivte raději lékaře. Léčba spočívá v úpravě stravy podobně jako v případě ulcerózní kolitidy. Dále je potřeba docházet na pravidelné kontroly ke specialistovi, dodržovat předepsanou léčbu pomocí kortikoidů, případně si nechat doporučit biologickou léčbu.
* Celiakie
Intolerance vůči lepku obsaženém v obilovinách, jako jsou pšenice, ječmen, oves a žito, která se projevuje zánětem sliznice tenkého střeva. Zánět pak negativně ovlivňuje vstřebávání živin ze střeva do organismu. Několik hodin po požití lepku se obvykle dostaví bolesti břicha a zažívací potíže, jako nadýmání, průjem, někdy i zácpa, nechutenství a zvracení. Atypické příznaky, které se dostavují většinou při dlouhodobém zanedbání nemoci, jsou chudokrevnost, podvýživa, řídnutí kostí, deprese, neplodnost či vyrážka v oblasti kloubů. Nemoc nelze vyléčit. Pečlivým dodržováním bezlepkové diety se dá vyvarovat výrazným zdravotním potížím spojeným s tímto onemocněním. Genetická predispozice je zhruba u 20 % populace, onemocní však jen 1 až 2 %.
* Zánět slepého střeva
Z počátku se projeví jako bolesti v okolí pupku a nadbřišku, poté se bolesti stěhují do pravé strany podbřišku, postiženého pak bolí celá oblast břicha. Potíže provází teplota, nevolnost a zvracení. Jediným řešením je operační odstranění slepého střeva.
* Neprůchodnost střev
Může být způsobena jak cizím tělesem, tak výrůstky či nádory, dále také velkým množstvím tráveniny. Projeví se potřebou se vyprázdnit, kterou však nelze vykonat, protože stolice nemá kudy odejít. K počátečním potížím patří bolest v oblasti žaludku, objevují se křeče, žaludek je stažený, přidává se horečka, zrychluje se tep, může se objevit krev ve stolici a známky počínající sepse. Jde o život ohrožující stav, kdy je nutné vyhledat lékaře.
* Ledvinová kolika
Charakterizuje ji tupá bolest v zádech a boku, která vystřeluje do spodní části břicha, které bývá bolestivě nafouklé. Může se přidat nevolnost, teplota, závratě a bolesti vystřelující do třísel. Při ledvinové kolice si sami neporadíte, je třeba navštívit co nejrychleji lékaře, který rozhodne o hospitalizaci v nemocnici.
* Akutní zánět slinivky
Typická je hluboká, stálá a tupá bolest nad pupkem, která se šíří až do zad, někdy je spojená se zvracením a pocitem nadmutí. Zánět slinivky může být smrtelně nebezpečný, proto při podezření okamžitě volejte lékaře.
* Zánět močového měchýře
Ohlásí ho pálivá až svědivá bolest v podbřišku spojená s bolestivě nafouklým břichem. Často se objevuje horečka a nevolnost. Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, kdy pociťujeme jen mírnou bolest břicha, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny. Zánět způsobí nejčastěji bakterie E coli, které se uchytí na stěně močového měchýře. Častěji se záněty vyskytují u žen, muži jsou ohroženi spíše až ve vyšším věku. V počáteční fázi mohou pomoci bylinky, zejména lichořeřišnice a brusinky, dále dostatečný pitný režim, vhodné je také suché teplo v oblasti ledvin a podbřišku. Pokud potíže neustoupí do tří dnů nebo se zhoršují, navštivte lékaře, který předepíše antibiotika.
* Gynekologické potíže
Aby se určila příčina, je vhodné navštívit gynekologa. V krajním případě se může jednat i o rakovinu vaječníků.
Co dělat
Při bolestech břicha je důležité sledovat příznaky a vyhodnotit, jak je stav závažný. Zda potíže ustupují, jsou stejné, nebo horší. Léčba se pak odvíjí od správné diagnostiky problému. V případě běžných bolestí břicha si lze pomoc prostřednictvím domácích léčebných metod. Vhodné jsou například bylinkové čaje jako mátový, heřmánkový, fenyklový nebo odvar z kmínu. Dále se mohou aplikovat studené či teplé obklady. Pomoci mohou i volně dostupné léky proti bolesti nebo různé tablety či sirupy na zažívání, či proti nadýmání. Pokud vás trápí dlouhodobé obtíže nebo jsou bolesti silné, neustupující, doprovázené zvracením či horečkou, neotálejte s návštěvou lékaře.
Bylinky a pomoc z přírody najdete v tištěném APŽ číslo 36.