Superpotraviny - Jídlo, které nastartuje tělo i mozek...
Návrat dětí do školek a školních lavic, konec letní pohody a dovolených a opět se roztáčející kolotoč práce a povinností včetně brzkého vstávání. Dostat se do »klasického« režimu může dát našemu organismu zabrat, nehledě na to, že s návratem do kolektivů přicházejí i první rýmičky, virózy a další nemoci. Pokud jste navíc během léta polevili také z pohledu celkové životosprávy, bývá náročné dostat zpátky do fyzické i psychické rovnováhy. Proto vám přinášíme tipy, jaké potraviny vám pomůžou najet zpět do pracovního nastavení.
Zaměřeno na děti
Cukrová vata, zmrzlina, fast food u vody nebo all inclusive bufety. Dětské stravování prochází přes léto zatěžkávací zkouškou. A i když ji dětský organismus na první pohled zvládá bez problémů, přemíra vysoce zpracovaných potravin a jednoduchých cukrů se může negativně projevit v budoucnu. Umělá barviva a aromata, energetické a kofeinové nápoje totiž zdravému fyzickému a psychickému vývoji nesvědčí, nehledě na to, že můžou vést ke zhoršení pozornosti. Abyste dětem pomohli dostat se po létě do pravidelnějšího režimu a ony zvládly lépe návrat do školy, zaměřte se právě na jejich jídelníček. Vhodné jsou potraviny, které pozitivně ovlivňují celkové zdraví, především pak činnost nervové soustavy a mozek. „Není nutné zamezit dětem přístup k cukrům a vidět je jako největší zlo. Děti potřebují sacharidy jako zdroj energie – měly by tvořit dokonce 60 % jejich denního energetického příjmu. Stačí jen zaměřit se spíše na zdroje komplexních sacharidů a omezit ty jednoduché, jejichž nadbytek vede ke kolísání hladiny krevního cukru a k rychlejšímu pocitu hladu,“ vysvětluje Magdalena Zawadska, specialistka na potraviny z online supermarketu Košík.cz. Jednoduché cukry, tedy ty méně vhodné, se nachází například ve sladkých limonádách, bonbónech, sladkém pečivu, ale například také v ovoci, proto i u něj platí staré známé pravidlo »všeho s mírou«. Komplexní sacharidy obsahují celozrnné pečivo, těstoviny, vločky, rýže, brambory, luštěniny a v menší či větší míře také různé druhy zeleniny.
Stravou proti dlouhým neschopenkám
Zdravý jídelníček není při přechodu na poprázdninový režim důležitý jen u dětí, ale také u nás dospělých. Kromě toho, že má významný podíl na tom, jak se tělo se změnami vyrovná, může ovlivňovat i fakt, jak odolá první vlně nemocí. Pokud se budete odbývat polotovary a vysoce zpracovanými jídly, s velkou pravděpodobností se to nějakým způsobem projeví – například problémy se zažíváním, ale možná i tím, že s virózou nebudete bojovat tři dny, ale dva týdny. „Aby naše tělo lépe zvládlo stres, kterému se s koncem léta nevyhne téměř nikdo, je třeba především pravidelné stravování a dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Není nutné sypat do sebe tuny potravinových doplňků – stačí, když nebudeme zapomínat na každodenní přísun ovoce a zeleniny a zakysaných výrobků. Do práce si prostě třeba místo skořicového šneka raději přibalte malý neslazený kefír a jablko,“ doplňuje Magdalena Zawadska. Určitě se vám také vyplatí naplánovat si jídelníček na celý týden. Kromě toho, že se budete tzv. vědomě stravovat, můžete v rámci rodinného rozpočtu ušetřit nemalé peníze, které byste jinak utratili za každodenní nákup pečiva a »něčeho k tomu« po cestě z práce.
Superpotraviny na dosah ruky
Na začátek je třeba si upřímně říct, že termín »superpotravina« je samozřejmě trochu nadsazený. Žádná potravina nemá sama o sobě takové vlastnosti, aby vás zázračně zbavila všech neduhů nebo vám pomohla zhubnout. Pokud si ale poskládáte jídelníček tak, aby byl vyvážený a obsahoval potřebné živiny, vitamíny a minerály, byť třeba právě i s pomocí superpotravin, jedině tím svému tělu prospějete. Pozitivní vliv na zdraví však mají často i na první pohled obyčejné potraviny, které seženete v každém obchodě. Proto než začnete ve velkém nakupovat superpotraviny, jako jsou chlorella, zelený ječmen a další doplňky stravy, jděte na to jednodušeji. Představujeme osm dobrot, se kterými dodáte svému tělu spoustu důležitých látek…
Ořechy
Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vitamínů i minerálních látek, takže si právem zaslouží čestné místo mezi zdraví prospěšnými potravinami. Jejich konzumace pomáhá s koncentrací, zlepšuje paměť, celkově prospívá mozku a dělá dobře i srdci. Navíc když si denně dopřejete hrst kvalitních, neslazených a nesolených ořechů, dostanete do sebe ideální porci prospěšných tuků.
Bobuloviny
Borůvky, jahody, maliny, ostružiny a mnoho dalších – bobulovité ovoce je výborným zdrojem antioxidantů, které chrání buňky, zmírňují oxidační stres a působí protizánětlivě. Kromě toho jsou bohaté na řadu vitaminů a minerálů, zvlášť pak na vitamin C a mangan, díky čemuž podporují celkovou obranyschopnost těla, ale také soustředění a mozkovou činnost. Nezanedbatelné jsou také díky obsahu vlákniny, o které je známo, že prospívá zažívání.
Listová zelenina
Špenát, kapusta, hlávkový salát i jiná zelenina z této kategorie jsou bohaté na řadu pro tělo důležitých látek. Mezi vitaminy, minerály a antioxidanty obsažené ve většině listové zeleniny patří vitamin C, vitamin E, vitamin A/betakaroten, vitamin K, kyselina listová, vláknina, antioxidanty, polyfenoly, flavonoidy, lutein, karotenoidy, sulforafan. Poskytuje také dobrou dávku hořčíku, železa, draslíku a vápníku a v neposlední řadě i vlákniny.
Další potraviny najdete v tištěném APŽ číslo 34.