Nástrahám léta navzdory - Jak na cestovní lékárničku?
Většina z nás během léta dělá to, k čemu se v průběhu zbytku roku tolik nedostane. Vystavujeme kůži sluníčku, plaveme, chodíme po horách, jezdíme na kole, zkoušíme exotická jídla nebo se věnujeme různým netradičním aktivitám. Jedna věc je si léto opravdu užít a zkusit něco nového, na druhou stranu bychom měli mít na paměti, že nic není bez rizika. Nejlepší je tedy úrazům a zbytečným zdravotním komplikacím předcházet, a když už se něco přece jen stane, mít dobře vybavenou cestovní lékárničku…
Neexistuje žádný stoprocentně platný návod, co by v lékárničce mělo být. Obvykle její obsah ovlivňuje délka a typ pobytu, místo, plánované aktivity a také věk a zdravotním stav cestujících.
Základem by měly být přípravky, které užíváte pravidelně či velmi často. Pokud do této kategorie patří léky na předpis při chronickém onemocnění, nezapomeňte si zkontrolovat, zda máte dostatečnou zásobu, a mějte je vždy při ruce. Pak je doporučováno vzít si analgetika typu paralen, ibalgin, dále živočišné uhlí a další léky proti průjmu, cucavé pastilky na bolest v krku, kapky do očí, do nosu, uší, chladivý gel po bodnutí hmyzem, rehydratační roztok v prášku, něco na kašel a také alergii, i když alergikem nejste. Hodit se může také dezinfekce, náplast, obvaz, tejpy, nůžky, pinzeta na klíšťata, sterilní čtverce, rukavice, repelent a opalovací krémy.
Odborníci doporučují lékárničku zkontrolovat před každou cestou. „Vyhoďte prošlé nebo poškozené či rozdrcené léky a zpuchřelé obvazy. Máte-li v ní masti nebo krémy, zkontrolujte jejich stav. Buďte nekompromisní také vůči loňským opalovacím krémům, protože mohou dráždit kůži. Právě krémy a masti podléhají při nevhodném skladování největší degradaci. Nezapomínejte také, že všechny léky je třeba mít v blistrech nebo původních obalech, nikoliv vysypané v pytlíčku, ideálně s příbalovým letákem,“ doporučuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
Cestovní lékárnička by neměla obsahovat antibiotika. „Antibiotika bez porady s lékařem neužívejte. Výjimkou jsou pouze případy, kdy například cestujete do divočiny a jste s vaším lékařem dopředu domluvení, v jakých situacích, kdy a jak je začnete užívat. Na druhou stranu, pokud někdo trpí opakovaně záněty močového měchýře, je dobré mít u sebe pohotovostní dávku antibiotik opět pouze po dohodě s lékařem,“ doporučuje lékařka.
Léky zabalte do středu lékárničky, izolujte je proti horku např. obvazovým materiálem. Lékárničku skladujte na suchém tmavém místě a nejlépe ji nevystavujte vysokým teplotám.
Celý článek čtěte v tištěném APŽ číslo 32.