Ozdravné pobyty pod lupou...
Lázně jsou jen pro staré a nemocné, wellness je naopak vymožeností pro mladé a bohaté. Tohle jsou mýty, které často ve společnosti panují. Jenže pravda je někde jinde. Ačkoli oba koncepty slouží k podpoře zdraví, jejich přístupy, postupy a využívané metody se značně liší. Jak však lázně, tak i wellness nás můžou naladit do dokonalé pohody a našemu zdraví jen prospět, pokud si ale správně zvolíme. Oboje má však svoje pravidla. Co které léčí a jak si správně vybrat, abychom si neuškodili, a naopak vytěžili z návštěvy daného zařízení co nejvíc?
Relaxovat můžete i doma
Svůj odpočinkový ráj si můžete zařídit i doma. Důležité je však poradit se před koupí nejrůznějších zařízení s odborníkem. „Velkou výhodou, když si třeba pořídíte domů vířivku nebo saunu je to, že nikam nemusíte jezdit. Dají se navrhnout speciálně dle požadavků klienta na míru. Snad největší výhoda je v pravidelnosti využívání. Klient se uvolní doma, relaxuje a následně kvalitně vyspí přímo doma. Prvotní investice je však náročnější. Ale na druhou stranu můžete získat větší komfort než někde ve wellness hotelu. Špičková hydromasážní vířivka má daleko propracovanější systém řízení hydromasáže a výkonu masáže těla než horká koupel s perličkou v lázních,“ vysvětlil odborník na domácí wellness Lukáš Vasaráb z Welldo.cz. V pohodlí domova si tak můžeme ulevit od obtíží. „Vířivky s technologií MaxTherapy můžou plně nahradit maséra. Infrasauny s technologií Nano-Carbon zas pomůžou s uvolněním svalů a detoxikací těla. Světelná terapie pomáhá zvýšit krevní oběh, uvolňuje od bolesti zad, šíje a pomáhá s hojením ran či natažením svalů,“ dodává Vasaráb. Je potřeba však počítat s tím, že s pořízením domácího wellness přicházejí i starosti. A to péče o vodu, pravidelné čištění, kontrola zařízení, což samozřejmě něco stojí. K minusům domácího wellness patří i to, kam všechno umístit. Ne každý má dostatek prostoru a rozhodující je také cena a dále náklady na provoz.
Základní pravidla
Určitá pravidla se musí dodržovat jak v lázních, tak na wellness pobytech. Minimálně to, že by je měl vést zdravotník, nebo proškolený personál, který umí předem poradit, který balíček je pro koho vhodný. „Například lidé s vysokým tlakem by se měli vyhýbat příliš horkým procedurám, jako jsou sauna či horký zábal. Stejně tak pro ně není vhodná kryoterapie nebo dlouhý pobyt ve vířivce, při níž je organismus vystavený extrémním teplotám,“ upozorňuje doktor Bláha. Svoje zákonitosti má i klasické saunování. U zdravého člověka má pozitivní vliv na činnost srdce, dokáže mírnit bolest svalů i kloubů a startuje očistné procesy, kdy se z organismu vylučují toxické látky. Do sauny by však neměli chodit lidé s akutním respiračním onemocněním (a to ani v počátečním stadiu), vedle vysokého tlaku jsou kontraindikované i nemoci srdce, jater či ledvin. Infrasauna je sice mírnější, ale i v tomto případě by se měl člověk s chronickým onemocněním o použití poradit s lékařem. K sauně patří i správné vybavení, a to velké prostěradlo a ručník, aby byla zajištěna hygiena v sauně. V neposlední řadě je potřeba dodržovat stanovené časové úseky pro saunování a odpočinek, nikdy se nevyplatí přepínat síly.
Zavedená etiketa
Lázně jsou místem relaxace, regenerace a péče o zdraví, ale zároveň i prostředím s vlastními pravidly a zvyklostmi. Pokud jste nováček v lázeňském prostředí, je dobré se předem seznámit se základní etiketou a nepsanými pravidly, jak to tam chodí.
1. Oblečení a vybavení
Ve většině lázeňských zařízení platí pravidlo, že se pohybujete v lehkém oblečení či županu, který vám poskytnou na recepci. Dodržujte pravidla ohledně nošení plavek v bazénech či saunách. S sebou si vezměte nepromokavé pantofle a ručníky, abyste měli vše potřebné k relaxaci. I když se může zdát pohodlné jít na snídani v županu, ve většině lázeňských zařízení se to nesmí, do hotelové restaurace je potřeba být slušně oblečen.
2. Hygiena
Před vstupem do bazénu nezapomeňte využít sprchy. Do sauny a páry se vstupuje obvykle bez oblečení, můžete se však zakrýt saunovými osuškami či prostěradly. Při pobytu v sauně je důležité podložit si tělo včetně nohou prostěradlem, aby nedošlo k přímému kontaktu pokožky s lavicí.
3. Hlasitost a klid
Respektujte ostatní hosty lázní a dodržujte klidový režim v relaxačních zónách. Vyhýbejte se hlasitým hovorům a nezapomeňte vypnout mobilní telefon či ho nastavit na tichý režim. Fotografování v prostoru lázní je obvykle zakázáno.
4. Bezpečnost a zdraví
Dodržujte pokyny personálu ohledně používání lázeňských zařízení a postupujte podle bezpečnostních pokynů. Pokud máte nějaké zdravotní omezení nebo potřebujete speciální péči, informujte o tom personál a neváhejte využít jejich rad a doporučení.
5. Časový management
Plánujte si svůj čas v lázních tak, abyste měli dostatek času na relaxaci a užívání si všech procedur. Rezervujte si je předem, abyste měli jistotu, že se vám dostane veškeré péče, kterou si přejete. Dodržujte časy s ohledem na personál i ostatní hosty.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 31.