Autoimunitní nemoci se v létě mohou zhoršovat - platí to o alergiích i revmatoidní artritidě...

Autoimunitních onemocnění je celá řada. Jde vlastně o stav, kdy náš imunitní systém reaguje na buňky vlastního těla a poškozuje je. To s sebou pak nese řadu potíží, od střevních zánětů přes pylové alergie až po závažnější postižení kloubů a vnitřních orgánů. Popsáno už bylo více než osmdesát různých takových nemocí. Intenzitu příznaků často ovlivňuje i roční období. My si shrneme sedm nejčastějších problémů, s nimiž se můžeme setkat, a spolu s odborníky rozebereme, jak na jednotlivé nemoci působí léto, slunce a vysoké teploty.
Proč se objevují
Jde zjednodušeně řečeno o soubor nemocí, kdy imunitní systém vyhodnotí své vlastní zdravé buňky jako cizorodé a začne je napadat a ničit. To má za následek celou řadu nepříjemných příznaků, které souvisejí se změnou fungování některých orgánů. Diagnóza konkrétního onemocnění bývá problematická, člověka může postihnout i několik těchto nemocí najednou a příznaky nemusí být nijak specifické. Člověk často ani netuší, že je nositelem autoimunitní nemoci, než se projeví. Spouštěčem může být stres, ať už dlouhodobý, nebo výrazný jednorázový, některé běžné virové a bakteriální infekce, některé léky a chemikálie, životní změna, psychické problémy a v neposlední řadě genetika, kdy se autoimunitní onemocnění zpravidla v rodině dědí. U většiny těchto nemocí se střídá období klidu s obdobím aktivace. Příčina není dosud přesně známá. Autoimunitní nemoci postihují zpravidla svaly, klouby, kůži, červené krvinky a krevní cévy, žlázy s vnitřní sekrecí i pojivové tkáně.
REVMATOIDNÍ ARTRITIDA
O co jde: Jde o nemoc, kdy imunitní systém napadá kloubní pojivovou tkáň. Důsledkem je úbytek kloubní hmoty, zánět a chronická bolest kloubů, které jsou nemocí nevratně poškozeny. „Začátek nemoci je většinou pozvolný, pacientům oteče pár, většinou malých, kloubů, ty jsou bolestivé, ztuhlé a postupně se přidávají další potíže. Postiženy mohou být také lokty, ramena, kyčle nebo kolena,“ popisuje prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., z Revmatologického ústavu v Praze a dodává: „Přibližně u 10 % nemocných může docházet k vazivovým změnám na plicích, tzv. plicní fibróze, což se může projevit kašlem nebo dušností. Oproti zdravým lidem mají pacienti i dvakrát vyšší riziko kardiovaskulárních nemocí, a ohrožuje je tak infarkt myokardu, mozková příhoda, trombóza či plicní embolie.“ Zánětlivé onemocnění kloubů může souviset také s lupénkou a osteoporózou (řídnutí kostí).
Jak ji ovlivňuje léto: V létě při vysokých teplotách nad 30 °C a také při vyšších vlhkostech vzduchu se příznaky revmatoidní artritidy zhoršují. Podle výzkumů se objevují až dvakrát častěji. Souvisí to se zvýšením tepové frekvence, vyššímu odpařování vody z organismu pocením. Proto by si revmatici měli hlídat příjem tekutin, a to během celého dne, ne až při pocitu žízně. To už se obvykle ozývá i bolest kloubů.
Jak se chránit: Zejména v horkém letním počasí je potřeba se vyhnout horkým a kořeněným jídlům, alkoholu a kofeinovým nápojům. Vhodné je pravidelné ochlazování ve vaně, sprše nebo alespoň pomocí rozprašovače. Zejména u bolavých kloubů platí, že čím menší váhu nesou, tím méně bolí. Proto je potřeba udržovat optimální hmotnost a v rámci možností se pravidelně hýbat. Léčí se pomocí kortikoidů, imunosupresiv či biologickou léčbou. Pomáhá také rehabilitace.
Pomoc z přírody: Na artritidu je vhodná pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Všechny tyto byliny pomáhají detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Některé také tlumí bolest.
ALERGIE
O co jde: Jedná se o přehnanou nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, které jsou v našem prostředí běžné a na které zdraví jedinci nereagují. Alergická reakce je způsobena nesprávnou aktivací protilátek vlivem alergenu, což může být jakákoliv látka bílkovinné povahy obsažená ve vzduchu, vodě či potravinách. Jen u nás trpí nějakou formou alergie více než dva miliony lidí. Nejčastějšími alergeny jsou pyl a roztoče, dále plísně, potraviny, léky nebo hmyzí jedy. Spektrum projevů reakcí je široký, od rýmy, astmatu, kožních alergických projevů, alergického zánětu očních spojivek až po anafylaktický šok.
Co je astma: Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, kdy po různých vyvolávacích podnětech dochází k zúžení dýchacích cest a následným záchvatům kašle či dušnosti. Jenou z příčin je právě alergie, které není léčena nebo je léčena nedostatečně.
Jak ji ovlivňuje léto: Pokud jste alergičtí na pyl trav, některých stromů, keřů, pyl černého bezu či pelyňku, máte v létě tak říkajíc vystaráno. Projevy se zhoršují, protože kontaktu s alergeny se téměř nelze vyhnout.
Jak se chránit: Současná léčba je založena na vyhýbání se spouštěčům (alergenům), a na prevenci – nekouřit, používat sluneční brýle, pokrývku hlavy, po příchodu zvenku si omýt ruce a obličej a ideálně se převléct. Dále se nasazuje tlumení příznaků pomocí léků, které předepíše alergolog. Odborníci radí nasadit léky proti alergii alespoň 30 dnů před nástupem pylové sezóny, tj. v případě letních alergií nejlépe již na jaře. Lze využít i specifickou alergenovou imunoterapii a biologickou léčbu. „Specifická alergenová imunoterapie je vytvořena každému pacientovi na míru a spočívá v podávání postupně se zvyšující dávky alergenu pod lékařským dohledem. Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém alergika se naučí alergen tolerovat a téměř vůbec na něj nereaguje,“ doplňuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.
Pomoc z přírody: Doporučován je pupen černého rybízu, který má podobné účinky jako hormon kortizon a působí protizánětlivě. Bříza pýřitá detoxikuje organismus, měsíček lékařský pročišťuje játra a grep účinkuje proti bakteriím a virům.
Více o autoimunitních nemocech a vlivu léta v tištěném APŽ číslo 30.