Když bolí břicho...

Bolesti břicha pociťujeme občas všichni. Ve většině případů bývá na vině dietní chyba, kdy se bolesti pojí například s pálením žáhy, nadýmáním, průjmem nebo zácpou. Když se ale tyto problémy opakují, mohou signalizovat závažnější zdravotní problém, nebo mohou souviset s jinými orgány než trávicími. Například u žen mohou být bolesti břicha spojené s gynekologickými potížemi, u obou pohlaví pak může jít o zánět močových cest a podobně. Břicho je zkrátka komplikovaná oblast a v zásadě platí, že lékaře bychom měli navštívit vždy, když neznáme příčinu bolesti a když se bolest často vrací.
Životní styl napoví
Pokud se bolesti dostavují po jídle nebo se pojí s dalšími potížemi, jako jsou nadýmání, pálení žáhy a podobně, je v první řadě potřeba zamyslet se nad svou životosprávou. Jednoduše řečeno, co jíme, kdy a zda pak máme zažívací potíže. Pomoci může například zapsat si, co jsme v daný den jedli a kdy, jak jsme se poté cítili. Možná zjistíme, že jíme nepravidelně, skladba našeho obvyklého jídelníčku je převážně z fast foodu, polotovarů a obsahuje jen málo ovoce, zeleniny a zdravých potravin. V takovém případě je potřeba upravit stravování a sledovat, jak bude změna působit na zažívání. Pokud si s úpravou nevíme rady, není ostuda se obrátit na výživového poradce nebo lékaře. Bolesti břicha mohou být způsobeny i stresem a nedostatkem času na jídlo. V takovém případě jde o hltání a nedostatečné rozmělnění potravy. Bolesti se často projevují i nezávisle na jídle, a to ve stresových situacích (rozčilení, strach, dlouhodobé problémy). Dochází ke zvýšené tvorbě kyselých žaludečních šťáv a může vzniknout zánět žaludeční sliznice. Pokud stavy trvají dlouho, mohou vést ke vzniku žaludečního vředu. V závěsu je pak nadměrná konzumace alkoholu a kouření, které zažívání také neprospívají, navíc sliznice žaludku a střev jsou pak oslabené a náchylnější ke vzniku zánětu. V případě, že obtíže trvají i po úpravě jídelníčku, je vhodné navštívit lékaře. Zde je potřeba, abychom dokázali popsat, jakou bolest pociťujeme a kde, popřípadě kam vystřeluje, za jakých okolností bolest přijde (po jídle, v klidu) a zda se pojí s nevolností, pálením žáhy nebo průjmem. To vše může pomoci určit příčinu bolesti a včas ji léčit.
Na času záleží - O povaze bolestí vypoví hodně i to, kdy je pociťujeme...
Ráno: Obvyklou příčinou je psychická nepohoda stres. Kvůli ní mohou vznikat výše zmíněné žaludeční vředy. Také se mohou objevit bolesti v oblasti pravého ramene, které znemožňují dýchání. Žaludeční vřed ale nemusí vůbec bolet, může se projevit krvácením do stolice či zvracením krve. V případě velmi silné bolesti v břiše je lepší jet do nemocnice. Dlouhodobě je potřeba dát si pozor na užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové (klasické léky proti bolesti) a nesteroidních revmatik (léků na bolesti kloubů), na ostrá jídla, ovocný džus, pikantní sýry, nadýmavou zeleninu, uzeniny a červené maso, alkohol a kouření. Bolest břicha se projevuje především po jídle, ale i nalačno. Léčba spočívá zejména v eliminaci stresových faktorů, úpravě jídelníčku a pravidelné konzumaci menších porcí, které zabraňují tvorbě kyselých žaludečních šťáv. Neléčené žaludeční vředy mohou být života ohrožující v případě prasknutí vředu a následného krvácení.
* Bolest břicha po ránu může souviset i se syndromem dráždivého tračníku. Jde o chronické onemocnění trávicího traktu, které se projevuje bolestí v podbřišku, častým nucením na stolici, průjmem či zácpou. Spouštěčem bývá často stres, úzkost nebo složitá životní situace. Léčba spočívá hlavně v nastolení psychické pohody a eliminace stresových faktorů.
* Často se ranní bolest břicha se vyskytuje v těhotenství, kdy se může přidat pálení žáhy a pocity na zvracení. Tyto příznaky postihují až polovinu těhotných žen v prvním trimestru. Příčinou je těhotenský hormon, nízká hladina cukru v krvi nebo vyšší obsah žaludečních kyselin.
V noci: Bolest břicha během noci je obvyklá, když sníme příliš těžké jídlo, případně vypijeme moc alkoholu a pak si jdeme lehnout. Zpozornět bychom měli v případě, že se bolesti pravidelně opakují a často se dostavují v klidu 2 až 6 hodin po jídle. Může to být signál dvanáctníkových vředů, které je potřeba léčit. Neléčené vředy mohou stejně jako ty žaludeční prasknout a způsobit život ohrožující krvácení do dutiny břišní.
* Další příčinou bolesti může být reflux jícnu, tj. ochablý nebo poškozený svěrač, který propouští žaludeční šťávy ze žaludku do jícnu. Projevuje se nepříjemným pocitem pálení na hrudi a kyselé, hořké chuti v ústech.
* Bolest břicha v noci se může dostavit také v případě zánětu slepého střeva. Ten se projeví silnou bolestí v pravém podbřišku, nevolností a zvracením. Je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, operace, při které se slepé střevo odstraní, je při zánětu nezbytná.
Dietní chyby – jak je rozeznat?
V důsledku dietní chyby nás obvykle může rozbolet žaludek, žlučník, nebo může docházet k nadměrné tvorbě plynů ve střevě a nadýmání, které je často provázeno křečemi, zácpou nebo naopak průjmem.
1) Bolavý žaludek
Pokud pomineme stres, žaludek může rozbolet, když to přeženeme s množstvím jídla, jíme nepravidelně a ve spěchu anebo jde o příliš tučná smažená jídla. Obvykle jde o křeče, které mohou být spojeny s nevolností, zvracením nebo nadýmáním. Žaludek v takovém případě potřebuje odlehčit. V první řadě je potřeba přestat jíst, pokud se bolest dostaví již během jídla. Pak musíme zcela vyloučit ze stravy tučná a smažená jídla, a i když potíže odezní, dopřávat si je jen výjimečně. Ulevit může fenyklový nebo anýzový čaj, odvar z pampelišky, hořec, ostropestřec mariánský. Proti bolestem žaludku a žlučníku existují i speciální čajové směsi, které pořídíte v lékárně, stejně jako antacida – volně prodejné léky, které neutralizují působení a zastavují produkci žaludeční kyseliny.
2) Nadýmání a plynatost
Vzniká po požití nadýmavých potravin, jejich druh se může lišit člověk od člověka. Zpravidla sem řadíme luštěniny (i když pokud je člověk konzumuje často, trávicí trakt se tomu přizpůsobí a nadýmání nemusí být problém), dále některé druhy listové zeleniny, hroznové víno, kynuté nebo čerstvé pečivo atd. Nadýmání může vznikat, i pokud jíme ve spěchu a potravu pořádně nerozžvýkáme, na vině může být i přejídání. Často jej provází pocit tvrdého, nafouknutého břicha a křeče. Plyny vznikají při trávení jídla v tlustém střevě. Tam potravu začnou rozkládat bakterie a vzniká kyslík, dusík, metan, oxid uhličitý, vodík, sirovodík. Z nich obvykle v žaludku a střevech vzniknou určité bubliny, které odcházejí z těla buď ústy při říhání, nebo konečníkem. Plynatostí označujeme stav, kdy je v trávicí trubici více plynu, než je běžné, a proto jich odchází příliš mnoho a často. Nadýmání pak znamená, že plyny z nějakého důvodu nemohou z těla přirozenou cestou odcházet. Hromadí se tedy ve střevech a způsobují bolesti břicha, to bývá tvrdé a nafouklé. „Zda navštívit lékaře záleží na intenzitě a na délce trvání obtíží. Občasné problémy tohoto druhu má každý člověk v závislosti na řadě okolností, především množství a typu potravy, stresu, pohybové aktivitě, užívání léků apod. Jsou-li tyto obtíže velmi intenzivní a trvají-li delší dobu, jsou důvodem pro návštěvu lékaře, případně specialisty. Cílem návštěvy a vyšetření je objasnění příčiny a zavedení efektivní léčby nebo odstranění vyvolávající příčiny a rozhodnutí, zda jde o projev chorobného stavu, nebo o důsledek nevhodné diety a životního stylu,“ shrnuje Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc z Klinického a výzkumného centra pro zánětlivá střevní onemocnění ISCARE a 1. LF UK Praha. Kromě různých bylinných čajů, například mátový, fenyklový atd., je skvělou prevencí nadýmání pravidelný pohyb.
3) Podrážděný žlučník
Bolesti může vyvolat konzumace smažených a těžkých pokrmů či většího množství jídla, případně konzumace alkoholu. Ke žlučníkovém záchvatu dochází ve chvíli, kdy žlučové kaménky začnou dráždit stěny žlučníku nebo ucpou žlučové vývody. Bolest bývá velmi silná a záchvatovitá, objevuje se v nadbřišku a vystřeluje nejčastěji do zad pod pravou lopatkou, jindy začíná ve středu břicha a míří napravo. Objevuje se zpravidla do 45 minut po jídle a je často doprovázená pocením, slabostí, nevolností a zvracením. Potíže se žlučníkem jsou častější u lidí ve středním a vyšším věku, a to mezi 55 a 65 lety, kdy podle statistik trpí onemocněním žlučníku 20 % žen a 10 % mužů. Příčina bývá jednak ve špatné životosprávě – nezdravá strava, nedostatek pohybu a stres, přispívají k tomu i vrozené dispozice nebo hormonální vlivy.
Další příčiny bolesti a rady, jak na ně čtěte v tištěném APŽ číslo 36.