Bolest břicha - pomohou bylinky a babské rady...
Bolesti břicha zažil snad každý. Ve většině případů bývá na vině dietní chyba, kdy se bolesti pojí například s pálením žáhy nebo nadýmáním. Bolesti břicha jsou často spojeny s průjmem nebo zácpou. V těchto případech sice může jít o banalitu, ale také nemusí, bolest totiž může signalizovat i vážnější zdravotní problém. Některé bolesti jsou například u žen spojené s gynekologickými potížemi, u obou pohlaví pak může jít o zánět močových cest a tak dále. Břicho je zkrátka komplikovaná oblast a v zásadě platí, že lékaře bychom měli navštívit vždy, když neznáme příčinu bolesti a když se bolest často vrací.
Citronová šťáva: Neutralizuje působní žaludečních kyselin. Je prevencí bolesti žaludku, jeho překyselení a pálení žáhy. Navíc obsahuje vitamin C. Podobně působí i jablečný ocet. Obojí se doporučuje vypít po jídle v kombinaci s přiměřeným množstvím vody.
Zázvor: Urychluje trávení, desinfikuje střeva, působí antibakteriálně při průjmech a také jako prevence pálení žáhy
Máta peprná: Podporuje vylučování žaludečních šťáv, urychluje trávení, mírní křeče a plynatost. Užívá se ve formě čaje z čerstvých nebo sušených listů.
Meduňka: Působí protizánětlivě. Meduňkový čaj zmírňuje nadýmání a bolestivé křeče, které ho mohou provázet. Doporučuje se i při průjmech nebo chronických zánětech žlučníku.
Lněné semeno: Funguje skvěle zejména při zácpě. Z lněného semínka si připravíme odvar, který pak pijeme maximálně jednou denně.
Česnek: Je známý jako přírodní antibiotikum a pozitivně působí i na trávicí soustavu, zejména při pálení žáhy nebo průjmovém onemocnění.
Kurkuma: Podporuje trávení a pomáhá obnovit sliznici jícnu a žaludku, která může být narušená působením žaludečních kyselin. Kurkumu přidáváme jako koření do jídel, do salátů Podobně působí i skořice a kardamom.
Med: Klidní podrážděnou sliznici jícnu, žaludku a také střev mírní střevní zánět.
Šťáva z brambor: Funguje na pálení žáhy, bolavý žaludek a žlučník, neboť neutralizuje žaludeční kyseliny.
Jedlá soda pomůže při pocitu plnosti po jídle nebo při bolestech žaludku a pálení žáhy.
Fenykl: Působí zejména při potížích s nadýmáním. Je součástí bylinných směsí dostupných v lékárnách, nebo jej můžeme čerstvý či sušený přidávat do salátů, nebo k masu. Podobně působí kmín
Rozmarýn a bazalka: Působí pozitivně zejména při plynatosti a zánětech střev způsobených průjmy. Bylinky můžeme přidávat do pokrmů, a to nejlépe čerstvé. Připravit si můžeme také čaj listů.
Řepík lékařský: Je známý svými protizánětlivými účinky. Čaj z řepíku můžete pít po jídle namísto kávy. Zklidní žaludek a vyhnete se pálení žáhy.
Co ještě pomůže: Samozřejmostí je dostatečný pitný režim, a to nejlépe ve formě obyčejné neperlivé vody, popřípadě neslazených bylinných čajů. Pokud má organismus dostatek tekutin, všechny procesy jdou lépe, a to včetně trávení. Dostatečný pitný režim je tou nejlepší prevencí zácpy. Nezbytný je i dostatek vlákniny, která pomáhá našemu tělu trávit. Díky vláknině se zahušťuje střevní obsah, který je pak vylučován stolicí. Dostatečný příjem vlákniny spolu s dostatkem tekutin je skvělou prevencí zácpy. Do jídelníčku proto zařaďme celozrnné produkty, ovoce, zeleninu, semena či ořechy. Neméně důležitý spánek. Pokud nespíme dostatečně, může to vést ke zpomalení metabolismu a následné zácpě. Nedostatečný spánek je pro organismus i druhem stresu, může tedy souviset i s bolestmi žaludku nebo žlučníku či pálením žáhy. Vhodné je jíst v sedě, ve vzpřímené poloze tak, aby potrava mohla volně putovat přes hltan a jícen do žaludku. Bezprostředně po jídle také není také vhodné cvičit, měli bychom vyčkat minimálně 30 minut, než se začneme aktivněji hýbat. Nicméně pravidelný pohyb je pro správné trávení a prevenci bolestí břicha nejen po jídle důležitý. Působí i na pohyblivost střev. V případě, že máme pohybu málo, jsou častější zácpy, pocity plnosti po jídle, plynatost a další obtíže.
Celý článek a další rady najdete v tištěném APŽ číslo 36.