Stres může ničit i duši...

Většina lidí vstoupila do nového roku opět s nějakým předsevzetím. Nejčastěji chtějí zhubnout, přestat kouřit či vylepšit si rodinný rozpočet. Často si tato předsevzetí dávají každý rok s tím, že letos se to už konečně podaří. První týdny roku jsou proto pro značnou část z nás nejvíce stresujícím obdobím v roce, zvlášť když si klademe rychlé a vysoké cíle, které ani nejde splnit. A když nejsme úspěšní, jak jsme si představovali, přichází zklamání, nervozita, smutek… A to všechno se negativně podepisuje na našem zdraví. Jak zvládnout náročné období bez psychických i fyzických obtíží?
* Projevy: neúměrné starosti o svůj zdravotní stav a vzhled, pocity únavy a vyčerpání, rychlé změny nálad, neschopnost empatie, omezení kontaktu s okolím, poruchy pozornosti, podrážděnost, nervozita, pocity úzkosti a ohrožení
S psychickými projevy souvisí i změny chování. Mohou se projevovat jako nerozhodnost či stres z toho, aby se dotyčný rozhodl správně, náchylnost k nemocem, kuřáci více kouří, sklon k nadužívání léků, nechutenství či přejídání, poruchy spánku, noční můry, dlouhodobá únava, vyhýbání se odpovědnosti atd.
* V lednu a únoru souvisí psychický stres často se snahou udělat ten další rok lepší, než byl ten předchozí, a to v jakémkoliv ohledu. Často do nového roku vstupujeme plni elánu a pak zjistíme, že vše nejde podle našich představ. Psychice nepomáhá ani nedostatek denního světla, kdy jsou stále ještě kratší dny a více času trávíme ve vnitřních uzavřených prostorech, a také nepřízeň počasí. Především v těchto měsících bychom si tedy měli svou psychiku hýčkat. Leden a únor podle statistik patří k nejvíce depresivním obdobím v roce. Na mnohé také dopadají splátky půjček a další starosti s rodinným rozpočtem či strach ze ztráty zaměstnání, nebo nedostatku financí. Pokud takové období trvá příliš dlouho, mohou se objevit stavy úzkosti a vyčerpání, které mohou přerůst v depresivní stavy či deprese. „Deprese je duševní nemoc, a je proto třeba odlišit ji od depresivních stavů,“ říká klinická psycholožka Mgr. Anna Říhová z psychedelické kliniky Psyon, a rovnou vyjmenovává hlavní symptomy, které depresi provázejí: „Jsou to přetrvávající smutek, špatná nálada, snížený zájem cokoliv podnikat nebo absence radosti z oblíbených aktivit, pokles energie, zvýšená únava a celkově snížený elán.“ Podle odborníků se jedná o depresi tehdy, když výše uvedené stavy trvají alespoň dva týdny. „Při lehčí formě deprese bývají narušené mezilidské vztahy a výkonnost v práci, případně ve škole. Člověk v depresi postupně ztrácí o vše zájem, což však jejich blízcí často zaměňují za lenost, a neuvědomují si tak, že ve skutečnosti se jedná o nemoc,“ upozorňuje Říhová. Jakmile se člověk dostane do střední formy deprese, není již schopen některé aktivity vůbec vykonávat, a to ani ty, které vykonávat musí (chození do práce, do školy aj.). Další komplikací je nemožnost se na cokoliv soustředit. Objevují se problémy se spánkem. V těžké formě deprese se k výše uvedeným potížím přidávají sebevražedné myšlenky, sebe hodnota klesá na nulu a výjimečné není ani přerušení vztahů s okolím.
Kroky k záchraně
* Přehodnoťte svá předsevzetí
Na nereálná, jako třeba »za měsíc zhubnu 15 kg« a podobně, úplně zapomeňte, naopak si dejte spíše nižší cíle. Když je splníte, pozitivně se naladíte k dalšímu kroku.
* Zaměřte se na pozitiva
Myslete na vše dobré, co máte – fajn rodinu, dobré zaměstnání, pěkné bydlení, spolehlivé přátele... Odborníci někdy radí napsat si vše, co vás v životě těší, to může pomoci nevidět svět tak černě.
* Zařaďte pravidelný pohyb
Když nic jiného, zkuste alespoň 30 minut chůze denně, budete mít lepší náladu. Pohyb na čerstvém vzduchu je důležitý i v zimě.
* Najděte si koníček
Nemusí jít o sport, zkuste ruční práce, malování nebo cokoliv jiného, co vás těší a pomůže odbourat stres.
* Dělejte si malé radosti
Potěšit může posezení s přáteli, procházka se psem i dobrá kniha.
* Jídlem proti depresi
Je známo, že některé potraviny jako např. banány, oříšky nebo kakaové boby, mají schopnost zlepšovat náladu. Není proto na škodu, zařadit je do svého jídelníčku. Ale pozor, všeho s mírou. Vhodné je zařadit ovoce, zeleninu, vlákninu, drůbež a ryby a vypustit polotovary, přemíru tuků a smažená jídla.
* Nebojte se obrátit na odborníka
Máte-li problém se sestavením redukčního jídelníčku, pomoci může výživový poradce, který sestaví stravování vám na míru. Ani pít nebo kouřit nemusíte přestat sami. Pomohou vám odborníci z adiktologických poraden, které vám může doporučit váš praktický lékař. V případě, že začínáte trpět depresivními stavy, vyhledejte psychoterapeuta včas a svěřte se mu se svými pocity.
Tip redakce
Doplňky stravy pomáhají
Vitar L-Tryptofan forte obsahuje aminokyselinu L-tryptofan vhodně doplněnou vitaminem B6, hořčíkem a přírodními extrakty z Rhodioly rosey a Schizandry pro navození psychické pohody. Rhodiola rosea pozitivně působí na fyzický výkon a kondici. Má schopnost harmonizovat a stabilizovat činnost lidského organizmu například při stresu a úzkosti. Schizandra pomáhá zvládat stresové situace, jako je např. zranění, úzkost, tělesná únava. Zlepšuje schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim) a celkově napomáhá organizmu dostat se do mentální pohody. Vitamin B6 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, správné činnosti nervové soustavy, energetickému metabolizmu a správné činnosti imunitního systému.
Celý článek čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.