Pro zdravý spánek: Do peřin bez obav!

Každému se občas stane, že nemůže usnout, během noci se budí a ráno se cítí unavený. Na spánek mají vliv nejrůznější faktory, a tak ani nemůže být každou noc úplně stejně dlouhý a vydatný. Pokud ale potíže přetrvávají, je potřeba je řešit, protože nedostatek spánku naruší metabolismus, a tím se zvyšuje riziko vzniku nadváhy, srdečních příhod, cukrovky druhého typu, a dokonce i některých druhů rakoviny. S nevyspáním jsou také často spojeny úzkosti a deprese. Co tedy udělat, aby váš spánek byl dostatečný a kvalitní? Poradí odborník na tuto problematiku Jaroslav Pajskr, který s kolegou Zdenkem Matuško založili projekt ChytrySpanek.cz.
Poruchy spánku často mívají lidé, kteří pracují na směny. Co byste jim poradil?
„Ano, nepravidelný režim kvůli práci na směny vede často k poruchám spánku. Ideální je jít po směně okamžitě do postele a udělat si v ložnici absolutní tmu. K tomu mohou pomoci zatemňovací závěsy. A opět je potřeba se vyvarovat sledování televize, mobilního telefonu či dalších přístrojů, které vyzařují modré světlo.“
A co lidé, kteří pracují pouze na noční směny? Mají sice přehozený rytmus, ale vlastně jednosměnný pracovní provoz…
„V takovém případě si člověk musí přehodit svůj denní režim a v podstatě dodržovat stejná pravidla spánkové hygieny jako ostatní. Bohužel s takovým povoláním spíše trpí osobní život, protože když máte volno, tak jsou ostatní v práci.“
Je zdravý tzv. odpolední šlofík?
„Určitě je. Ale ruku na srdce, kolik z nás si ho dopřeje? Dát si asi 30 až 60 minut odpočinku po obědě je lepší než se zaplácnout moučníkem. Ta malá půlhodinka osvěží mozek, takže se dokáže věnovat i těžším úkolům.“
A jak je to s dětským spánkem?
„Děti potřebují stejné zdravé návyky jako my. Důležitá je pravidelnost, kdy se jde spát a kdy se ráno vstává. Děti potřebují hodně spát, ale neměly by přespávat výrazně dlouho. Nebojte se je vzbudit, když spí už více než 9 hodin. Teď mluvím hlavně o školácích, kojenci a batolata to mají samozřejmě jinak. Ke kvalitnímu spánku pomůže vyvětraný pokoj, teplota 18 až20 °C a žádné rušivé elementy.“
Také rodiče malých dětí zažívají často probdělé noci. Především maminky jsou poté často vyčerpané a unavené. Jak toto období zvládnout?
„Tohle je náročná doba. Miminko se prostě vzbudí, když má hlad nebo se mu něco nelíbí. Probouzí se i kvůli rostoucím zoubkům a kostem, kvůli tomu, že se mozek vypořádává s novými poznatky... S tím nic neuděláte. Maminkám přeji pevné nervy. Ten mrňous za nic nemůže, to prostě v přírodě je. Jakmile miminko usne, tak se snažte také odpočívat. Místo žehlení se raději natáhněte a zavřete oči.“
A existuje rada, jak si přivolat hezké sny?
„Dělejte před spaním hezké věci. Nekoukejte na horory, na zprávy nebo nerolujte donekonečna příspěvky na sociálních sítích. Naopak si večer poslechněte nějakou hezkou muziku, přečtěte kousek nenáročné knihy a jděte spát včas. Když budete mít štěstí, tak si ráno budete z toho hezkého snu něco pamatovat. Pokud ne, tak se alespoň dost dobře vyspíte, a to je důležité“
Pro lepší spánek
Leros, radostné usínání
Skládá se z konopné směsi, vlčího máku, heřmánku a květu ibišku, které zajistí příjemné a spolehlivé usínání, a nabízí tak zdravější alternativu různých prášků.
Prodává Košík.cz za 59,90 Kč.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.