Další tipy pro zdravější život...

V dnešní době je na nás vyvíjen tlak na to, abychom se stravovali co nejzdravěji a pravidelně sportovali. Jenže řada lidí vlastně ani neví, co si má pod zdravým životním stylem představit, nebo se do změny vrhne po hlavě, a nakonec tím svému tělu i duši způsobí více škody než užitku. Chcete-li se cítit lépe a prospět svému zdraví a postavě, nepodléhejte trendům a zázračným dietám, které se na vás valí ze všech možných stran. Často jde totiž o zavádějící tvrzení, zažité mýty a někdy dokonce vyloženě o lži. Mít lepší přístup k sobě, ať už jde o jídlo nebo pohyb, můžete ze dne na den a je to jednodušší, než si myslíte.
Zaměřte se i na nápoje
Přibývání na váze či neschopnost zhubnout může souviset nejen s nezdravou stravou, ale také s nevhodným příjmem tekutin. Pozor si dejte především na pití slazených nápojů, ať limonád a džusů, ale i smoothie apod. Ty obvykle obsahují velké množství jednoduchých cukrů, které urychlují cestu k nadváze a můžou podporovat vznik cukrovky II. typu nebo kardiovaskulárních onemocnění. Ovocné džusy či smoothies sice mohou být součástí zdravého jídelníčku, ale nesmíte jich vypít litry za den. „Ovoce je bezpochyby zdravé, ale doporučuji ho konzumovat v pevné formě, nikoliv ve formě smoothies. Lépe si tak dokážete pohlídat množství,“ radí Tereza Kompánková, a zároveň varuje před kupovanými džusy. „Běžně dostupné džusy jsou o skutečné ovoce obvykle ochuzené. Chuť ovoce je nahrazena aromaty a člověk nakonec pije pouze vodu s cukrem,“ tvrdí Kompánková. Obezřetní buďte také při popíjení kávových nápojů. Třeba takové velké kapučíno obsahuje až 200 kalorií, a pokud jich vypijete za den hned několik, vydají za několik hlavních jídel. Nicméně abyste zhubli a byli zdravější, nemusíte se lákavých nápojů vzdát úplně. Pokud si dáte jednou za čas skleničku limonády nebo kávu s mlékem, vaše zdraví to jen tak nepodlomí, zvlášť je-li vaše strava vyvážená a obsahuje všechny důležité živiny. Základem pitného režimu by ale v každém případě měla být čistá voda.„Odpůrci čisté vody můžou vyzkoušet neslazené ovocné nebo bylinné čaje, vodu s citronem, nakrájenou okurkou nebo zázvorem. Pro nastartování zažívání a lepší střevní mikroflóru doporučuji dát si každé ráno na lačno skleničku s nefiltrovaným octem (2 dl vody, 1 malý panák probiotického octa),“ radí Martin Kudera.
4. Najděte si »svůj« sport
„O pohybu a cvičení se často mluví jako o léku téměř na vše. Kromě shazování kil a tvorby svalové hmoty působí pohyb jako přírodní antidepresivum. Studie dokazují, že stačí 20 minut aktivního pohybu denně a nejen, že se budete cítit o mnoho lépe a budete schopni s větší lehkostí zvládat běžný stres, ale také posilujete optimální fungování imunitního systému,“ říká Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz. Ke zdravému životnímu stylu aktivní pohyb jednoduše patří, ne každý je však například příznivcem zvedání těžkých činek v posilovně. „Místo klasické posilovny vyzkoušejte kruhový trénink, na kterém protáhnete a posilníte tělo za pouhou půl hodinku a navíc pod odborným dohledem,“ doporučuje Tereza Kompánková. Pokud vás to naopak táhne za sportem ven a neodrazuje vás ani zimní, často nevlídné počasí, vyzkoušet můžete například nordic walking čili chůzi s hůlkami. Jde o pohyb, kde se zapojí až 90 % svalů, a zároveň není náročný, a hodí se i pro osoby, které mají problémy s pohybovým aparátem. Nicméně jedna věc je začít se hýbat a druhá u vybraného sportu vydržet. Aby vás pohyb nepřestal za týden bavit, je důležité zvolit sport určený vám na míru. Nebojte se proto vyzkoušet cokoliv, vás napadne, a jakmile tomu přijdete na chuť, neponechávejte nic náhodě.„ Myslete na to, že základem úspěchu je nejen to, aby vás sport bavil, ale také vaše vytrvalost a konzistentnost,“ doplňuje trenérka Kompánková.
Více rad a tipů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.