Aby léky pomáhaly - Správné užívání je základ!

Aby jakákoliv léčba fungovala a nepůsobila nám žádné další zdravotní komplikace, je potřeba užívat léky správně. Tedy ve správných dávkách, v potřebném časovém rozmezí či po určitou dobu. Zde jsou tři základní chyby…
1. Zapomínání
Je asi tou nejčastější chybou. Podle nedávných průzkumů zapomíná pravidelně užívat léky spíše mladší generace lidí do 45 let, kdy ve 44 % případů nemocní na své léky někdy zapomenou. Oproti tomu lidé nad 65 let na pravidelné braní léků téměř nezapomínají. Důvodem možná je i fakt, že lidé v produktivním věku nemají čas na své zdravotní problémy myslet. „Tím si ovšem mohou založit na zbytečné potíže do budoucna. Pravidelné užívání léků je stejně důležité jako další lékařem doporučená opatření a jejich dodržování může výrazně snížit riziko infarktu nebo mrtvice u pacientů s vysokým tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě a doporučuje: „Zaveďte pravidelné denní rituály a zařaďte mezi ně užívání léků. Mějte o svých lécích přehled. Na viditelné místo si umístěte připravený seznam svých léků s dávkováním nebo používejte dávkovací krabičky, dostupné v lékárnách. Pokud můžete, využijte moderní technologie, jako jsou různé aplikace, které vás na užívání léků upozorní.“Zapomenout můžeme i v případě, že se léčíme antibiotiky. Ta se obvykle berou po 8 nebo 12 hodinách, a proto je vhodné si předem stanovit hodiny, kdy je budeme podle předepsaného intervalu užívat. Když se zpozdíme, vezmeme si lék hned, jakmile to zjistíme. Další tabletu pak užijeme v obvyklou dobu. Tak zajistíme optimální hladinu účinných látek, které v organismu bojují proti bakteriím. Pokud na nějaký lék zapomenete, obvykle se doporučuje vzít si ho co nejdřív, kdy si na něj vzpomene, jindy se doporučuje dávku raději vynechat. Rozhodně se nesmí užít dvojitou dávku najednou, v případě, že jste jednou vynechali! Nejlépe je o konkrétním postupu v případě zapomenutí informovat v příbalovém letáku, u lékárníka nebo raději rovnou kontaktujte svého praktického lékaře.
2. Nedokončení medikace
Nedobrání všech předepsaných léků je další nešvar při užívání léků, s ním že se často setkáváme. Zejména se to týká antibiotik. Jakmile je nám udělá lépe a nemáme příznaky nemoci, přestaneme léky užívat. To je ale chyba! U bakteriálních infekcí léčených antibiotiky mohou totiž bakterie, které způsobily onemocnění, v organismu stále přetrvávat a předčasné ukončení léčby může vést k opětovnému rozvoji onemocnění, často i s horšími příznaky. Totéž platí například u přípravků proti plísni na kůži či nehtech, které se používají ještě 14 dnů po vymizení příznaků, dokud místo zasažené plísní neodroste. U všech léků, které bereme, je proto důležité probrat se svým lékařem celkový léčebný plán a informovat se o všech rizicích, která jsou spojená s nedodržením postupu léčby. Dodržet doporučené dávkování je tedy základem úspěšné léčby.
3. Nadužívání
Mnohdy chodíme kromě svého praktického lékaře i k dalším specialistům. A tím může dojít i k situaci, že obdržíme více léků s podobným složením nebo takových, jejichž účinky jsou ve vzájemném rozporu. Je proto důležité, aby praktický lékař i další specialisté byli informováni o všem, co užíváte, mohli myslet na případné kontraindikace. „Například pacienti trpící hypertenzí by měli svého praktického lékaře a všechny ambulantní specialisty vždy a přesně informovat, jaké léky užívají. Tím se výrazně sníží riziko předávkování, které může být i život ohrožující. Nebezpečné také mohou být některé kombinace léků na snížení hladiny cholesterolu v krvi a antibiotik, které mohou vést k poškození svalových buněk,“ upozorňuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě. Nadužívání léků je do určité míry také problém moderní společnosti, kdy chceme všechno rychle vyřešit, proto bez konzultace s lékařem spolkneme tabletu a čekáme, že problém zmizí. Často jej však jen oddálíme nebo zhoršíme. Prostě zapomínáme, že péče o zdraví je komplexní záležitost, na kterou bychom si měli udělat čas každý den, a když už sáhneme po lécích, měl by k tomu být opravdový důvod. Nejčastěji se nadužívání týká léků proti bolesti, antibiotik či prášků na spaní. Ve všech zmíněných případech je potřeba odhalit příčinu a pak ji konkrétně řešit. Obvykle postačí změna životního stylu, pokud jde o pohyb, stravování a zmírnění stresu.
Další časté chyby
* Konzumace nesprávných potravin či nápojů
Velká část léků má předepsáno, zda je užívat před jídlem, nebo po něm. U některých je pak důležité i vyvarovat se konzumace některých potravin, které mohou snižovat účinnost léků. Například u některých druhů antibiotik není vhodné jíst mléčné výrobky a kyselé potraviny, účinek léků s kyselinou acetylsalicylovou (aspirin, acylpyrin, anopyrin…) zase snižují potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako ovoce, luštěniny, vločky či celozrnné pečivo, pokud si je dáme bezprostředně po použití léku. Vláknina může také negativně ovlivnit vstřebávání některých minerálů, zejména vápníku. Některé kombinace pak mohou být vyloženě nebezpečné. Granátové jablko, grep nebo pomelo mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků u léků na srdce, cholesterol, vysoký tlak, nespavost či léků na ředění krve. Tyto druhy ovoce snižují schopnost těla odbourat nevyužité množství léku a může hrozit předávkování. Podobně může působit i zelený čaj, džusy či zázvorová šťáva nebo čaj z jeho kořene.
* Nevhodné zapíjení léků
K zapíjení léků je nejvhodnější čistá voda, a to v takovém množství, abychom lék pohodlně spolkli. Máte-li problém s polykáním tablet, konzultujte s lékařem možnosti podávání léků v sirupech. Vesměs se nedoporučuje zapíjet léky kyselými džusy (například v případě, že berete léky na zánět močového měchýře), kávou nebo kolou, neboť kofein v nich obsažených se nesnese s léky proti cukrovce či mohou vyvolat potíže v kombinaci s léky, v nichž je kofein také obsažený. Kávou by se pak rozhodně neměly zapíjet preparáty obsahující železo. Tabu je samozřejmě alkohol!
* Špatné dýchání
Chyby se objevují i v používání inhalátorů, kdy uživatelé například před nádechem léku nevydechnou, nebo po inhalaci nezadrží dech na doporučenou dobu, vdechují lék příliš krátkou dobu aj.
* Nesprávná aplikace
Také používání rektálních a vaginálních přípravků mohou provázet potíže, kdy si čípky nezavedeme dobře. Proto je dobré si správné zavádění těchto léků nejprve nastudovat v příbalovém letáku.
O kontraindikacích některých léků, ale i bylinek a mnohém dalším čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 6.