LEXIKON ZDRAVÍ: Jak alkohol škodí tělu i duši...

Je příčinou asi šesti procent celkové úmrtnosti u nás, přibližně tedy zabije 6,5 tisíce lidí ročně. I když alkohol může mít i pozitivní účinky, platí u něj staré známé »všeho s mírou«, a tedy i alkoholu. Sklenka vína nebo půl litr piva jsou v pořádku, ale každodenní nadměrná konzumace vede k závislosti a zdravotním potížím.
Které orgány trpí
Játra: Jde o orgán, který pomáhá z organismu vstřebávat a odbourávat škodliviny a toxiny, a to včetně alkoholu. Dlouhodobá konzumace alkoholu působí chronický zánět jater, tj. postupné odumírání a jizvení jaterní tkáně, která ztrácí svou funkci. Pokud dojde ke zjizvení celých jater, jde o cirhózu. Orgán přestává fungovat, v těle se hromadí odpadní látky a toxiny
Slinivka: Častá konzumace alkoholu může způsobit nadměrnou produkci trávicích enzymů slinivkou břišní. To může vést k zánětu slinivky – pankreatitidě.
Žaludek a střeva: Alkohol dráždí sliznici žaludku a střev, které pak nemohou plně vstřebávat živiny z potravy. Mohou vznikat žaludeční či dvanáctníkové vředy, záněty žaludku a střev. Komplikacemi jsou plynatost, nadýmání, bolesti břicha, pocity plnosti a u alkoholiků i podvýživa, protože sliznice trávicího traktu již nejsou schopné vstřebávat živiny.
Srdce: Pravidelní konzumenti alkoholu mají vyšší riziko vzniku onemocnění srdce. Souvisí to s faktem, že alkohol poškozuje cévy, které se zužují, jsou náchylnější k ateroskleróze, krevní tlak se zvyšuje a může docházet k nedostatečnému zásobení srdce okysličenou krví. Pokud se tepna, která vede krev k srdci, ucpe krevní sraženinou, jde o infarkt myokardu.
Mozek: Dlouhodobá konzumace alkoholu prokazatelně poškozuje čelní mozkový lalok, který je zodpovědný za emoční kontrolu, krátkodobou paměť a úsudek. Působí i na mozeček, který zodpovídá za udržování rovnováhy a koordinaci. Zvyšuje se rovněž riziko vzniku cévní mozkové příhody.
Co působí za problémy
Změny vzhledu: Časté pití alkoholu se projeví zejména na kůži. Jde o předčasné stárnutí pleti, kruhy pod očima, oteklý obličej, rozšířené zarudlé cévky a žilky ve tváři, např. kolem nosu, zarudlé žilky v očích, mastná pokožky hlavy, horší kvalita vlasů a sklony k vypadávání vlasů.
Přibírání na váze: Alkohol obsahuje velké množství cukru. Energetická hodnota alkoholu je proto vysoká, 1 gram čistého alkoholu nese 7 kalorií, které nemají žádnou výživovou hodnotu.
Nespavost nebo horší kvalita spánku: Po alkoholu sice lépe usneme, ale spánek nebývá dostatečně hluboký, aby tělo regenerovalo. To je důvodem únavy, kterou po večerním popíjení pociťujeme následující den. Alkohol se řadí mezi jednu z příčin nespavosti.
Psychické problémy: Sklony k agresivitě a násilí, ztráta sebekontroly, nervozita, deprese
Diabetes: Cukrovka 2. typu se může rozvinout v souvislosti s chronickým zánětem slinivky břišní, kdy je produkce inzulinu nedostatečná nebo buňky v těle nedostatečně reagují na působení inzulinu. Proto cukr z krve není vstřebáván do cílových tkání.
Alergie: Sám alkohol alergie obvykle nevyvolává, ale může dopomoci k jejich projevení. „Alkohol může na některé osoby působit »histaminoliberačně«. Znamená to, že po jeho konzumaci dojde k uvolnění látek (především histaminu), které vyvolají vznik alergických klinických projevů,“ upřesňuje MUDr. Jitka Petanová, CSc.
Rakovina: Jde hlavně o nádory v trávicím traktu, tj. v ústní dutině, hltanu, jícnu, žaludku a střevech. Důvodem je neustálé nadměrné dráždění sliznic, např. v tlustém střevě mohou pak vzniknout polypy, což jsou žlázovité výrůstky, které se mohou časem přeměnit ve zhoubný nádor střeva či konečníku.
Otrava alkoholem: Akutní stav, který je způsobený nadměrnou konzumací etanolu. O otravě hovoříme, když hladina alkoholu v krvi dosáhne 3 až 4 procenta, kdy člověk zvrací, má průjem, poruchy vědomí, srdeční činnosti a dýchání. U lidí, kteří mají v krvi více než 4 procenta alkoholu je pak obvyklá ztráta vědomí a kóma.
Jak z toho ven
Konzumovat alkohol jen v rozumné míře. Za relativně nízkorizikové pití se považuje maximální denní dávku 16 g etanolu pro dospělé ženy a 24 g etanolu pro dospělé muže, přičemž nejméně 2 dny v týdnu bychom měli alkohol vynechat a při nárazovém pití při jedné příležitosti nesmí spotřeba překročit 40 g etanolu. Pro orientaci 200 ml vína je cca 17 g ethanolu a 500 ml desetistupňového piva obsahuje 16 g ethanolu. V případě, že máme zdravotní potíže a užíváme léky (např. antibiotika, antidepresiva aj.), neměli bychom pít vůbec. Pokud sami přestat pít nedokážeme, je nutné vyhledat odborníka. Léčba alkoholismu může probíhat ambulantně v ordinacích psychiatrů a adiktologů nebo pak v zařízeních, kde pacient krátkodobě či dlouhodobě pobývá. První podmínka je však stejná u jakékoliv formy léčby, pacient o ni musí zažádat sám.
Více o to, co tělu škodí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 42.