Přirozenou obranyschopnost organismu je potřeba podporovat nejen na podzim…

S příchodem chladnějších podzimních a zimních dnů jsme opět náchylnější k nachlazení, chřipce, covidu-19 i dalším onemocněním. Důvodů je více, od nedostatku vitaminu D, protože je méně sluníčka, přes nižší příjem vitaminů v podobě ovoce a zeleniny či proměnlivosti počasí a podcenění oblečení. Když už nemoc přijde, je potřeba dopřát si klid na léčbu a poslouchat rady lékaře. Mnohem lepší ale je onemocnění předejít. To se nám může alespoň do určité míry podařit, pokud zapracujeme na posílení imunity neboli obranyschopnosti organismu. Jak na to? Naši odborníci přinášejí svoje rady a tipy.
Proč škodí chlad?
„Lidské tělo je v chladnějších obdobích roku náchylnější k prochladnutí. Chlad často snižuje i prokrvení sliznic dýchacích cest, což vede k lokálnímu oslabení imunity v těchto částech těla, a tyto sliznice, zejména v nose a nosohltanu, se potom stávají otevřenou branou vstupu virů a bakterií do lidského organismu,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová. K šíření nemocí přispívá v chladných dnech i vyšší koncentrace lidí v uzavřených prostorech. Suchý vzduch v místnostech vede k vysušování sliznic dýchacích cest, které se tak opět stávají zranitelnějšími a hůře odolávají infekcím.
Kroky, jak ji posílit
* Zvyšte přísun vitamínů i bílkovin
Dopřejte si dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, skvělé jsou i čerstvé šťávy, kysaná a kvašená zelenina. Nezapomeňte na ořechy a semínka, které jsou plné minerálních látek, vitamínů, zdraví prospěšných olejů a skvěle doplní snídani, svačinu i saláty.
* Dodržujte pitný režim
Pijte dostatek čisté vody a vynechte slazené limonády. Zvláště ráno a večer si dopřejte teplé čaje. Proti nachlazení vyzkoušejte mátu, lípu srdčitou, diviznu, heřmánek, jitrocel nebo třeba bez černý. Zahřejí vás, a když si čaj osladíte lžičkou medu, bude vám i skvěle chutnat.
* Doplňujte vitamin C
Lidský organismus si vitamín C neumí sám vytvořit, jeho příjem, a tedy i hladina v organismu, je proto závislá na stravě. Když si denně vymačkáte šťávu z jednoho citronu nebo pomeranče, podpoříte jak svou imunitu, tak také trávení. Vitamín C snižuje schopnost virů pronikat tkáněmi a jeho dostatečná hladina v organismu zlepšuje aktivní schopnost bojovat s infekcí,“ říká MUDr. Kateřina Pinterová.
* Posilujte svá střeva
I když se to na první pohled nezdá, střeva jsou pro celkovou obranyschopnost organismu důležitá. Pravidelná stolice zbaví tělo škodlivých látek. Pokud střeva nefungují správně, je vhodné zařadit do jídelníčku přirozená probiotika. Pomoci může např. kysané zelí, kefírová mléka nebo kimchi.
* Pravidelně se hýbejte
Každodenní dávka pohybové aktivity zvyšuje odolnost, ať už díky lepšímu okysličení a prokrvení organismu, nebo díky tomu, že přispívá ke správné činnosti střev. Nemusí jít vůbec o náročný sport, stačí svižná procházka ideálně v přírodě.
* Větrejte, nepřetápějte
Větráním vyměníte vzduch v místnosti, kde se nebudou držet viry a bakterie. Také není vhodné dlouhodobě pobývat nebo spát v přetopených místnostech. Přes den držte teplotu na 20 – 22 °C, v noci pak na 18 °C.
* Dbejte na hygienu
Mýt si pravidelně ruce správným způsobem, používejte antibakteriální gel, pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma.
* Spěte a relaxujte
Zastavit se a vydechnout si i několikrát denně bychom se měli všichni naučit, ačkoli tomu dnešní doba nenahrává. Psychická a fyzická relaxace podporuje nejen imunitu, ale také duševní zdraví.
* Otužujte se
Není nutné se koupat v ledovém rybníce či řece, i když je to samozřejmě prospěšné. Pro posílení imunity bohatě postačí pravidelná studená sprcha, která podobně jako pohyb rozproudí srdeční systém a pomůže bílým krvinkám v jejich činnosti. Jak a kdy s otužováním začít, vám nejlépe poradí váš lékař.
* Vyzkoušejte saunu
Saunování zrychluje oběhovou soustavu člověka, buňky distribuují více kyslíku, imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů.
* Nezanedbávejte prevenci
Choďte na preventivní prohlídky k praktickému lékaři i specialistům, můžete tak předejít zdravotním komplikacím.
Více o imunitě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 44.