Jaké další nemoci může streptokok způsobit....
Když se řekne streptokok, většina z nás se domnívá, že jde o bakterii způsobující nemoc. Obvykle si vzpomeneme na angínu. Ne každý ale ví, že bakterie rodu Streptococus jsou vlastně běžnou součástí mikroflóry naší kůže a sliznic a že onemocnění způsobují jen některé patogenní druhy. Která onemocnění kromě angíny streptokoky vyvolávají? Jak jim předcházet a jak se léčí?
Záněty dělohy
Jsou způsobené streptokoky rodu agalactiae, stafylokoky nebo enterokoky. Nejčastěji jde o záněty děložního hrdla cervicitidu. Děložní hrdlo (čípek) je k zánětům náchylnější než pochva, onemocnění může vzniknout při sexuálním styku, porodu, potratu, případně chirurgickém výkonu, příčinou bývá i nedostatečná hygiena.
Projevy: Objevují se trvalé bolesti v podbřišku a bedrech, hlenovitý až hnisavý výtok, který nepříjemně zapáchá, dále pálení či svědění při močení, krvácení a špinění mimo menstruaci, zvýšená teplota či zimnice, celková únava a nevolnost. Onemocnění se diagnostikuje stěrem ze sliznice děložního čípku a také z krve.
Léčba: Léčí se antibiotiky, která jsou specifická pro zjištěný druh bakterií.
Záněty kůže
Nejznámějšími streptokokovými onemocněními kůže jsou impetigo a erysipel. Zatímco první je častější u dětí, druh postihuje více dospělé.
Impetigo
Je vysoce infekční onemocnění kůže, většinou způsobené streptokokem rodu pyogenes. Časté je u dětí, ale může postihnout i dospělé. Přenáší se přímým kontaktem nebo nepřímo např. při sdílení ručníků. Až v 70 % případů jde o nebulózní formu, kdy se streptokok dostává do těla přes narušenou kůži např. oděrku či jiné poranění. Typickým místem výskytu je brada, oblast pod nosem, ruce. Projevuje se malými puchýřky naplněnými tekutinou, které rychle praskají, a na místě se vytvoří strup. Po jeho odpadnutí může být místo pár dnů zarudlé, pokožka může světlejší nebo tmavší. Obvykle se hojí dobře a bez komplikací. Bulózní forma je způsobena zlatým stafylokokem. Objevuje se na neporušené kůži, hlavně u dětí do 2 let věku, projevy jsou podobné. Léčí se antibiotiky buď lokálně mastmi, nebo celkově tabletami. Důležitá je hygiena, aby se onemocnění nešířilo.
Erysipel (růže)
Jde o zánětlivé onemocnění kůže způsobené streptokoky, výjimečně i stafylokoky. Obvykle postihuje dolní končetiny, ale může být i v obličeji.
Projevuje se červenou a bolestivou kůží, vysokou teplotou, nevolností, zvracením či otokem postižených míst. Vstupní branou infekce bývá poranění kůže. Léčí se podáváním antibiotik v tabletách i ve formě mastí. Otok a horečku mírní studené obklady. Ve 20 % případů bývá obvyklá recidiva.
Zlatý stafylokok
Jde o bakterii kulovitého tvaru, která může v lidském těle způsobovat řadu infekčních zánětlivých onemocnění. Někdy bývá zaměňován se streptokokem. Na rozdíl od něj je však až 80 % stafylokoků rezistentních vůči penicilinu. Proto je potřeba vždy zjistit, jaká bakterie způsobila zánětlivou reakci v těle, aby mohla být nastavena adekvátní léčba. Stafylokok může napadat sliznice dýchacích cest, kde působí záněty či hnisavou rýmu, způsobuje záněty na kůži, např. impetigo, zánět vlasového váčku, zánět nehtového lůžka či ječné zrno. Komplikací může být stafylokoková meningitida, kdy se bakterie ze zánětlivých ložisek na těle dostává do krve nemocného a může způsobit celkovou sepsi. Léčba vždy musí odpovídat celkovému zdravotnímu stavu pacienta a intenzitě onemocnění.
Více o streptokokovi a jak se chránit najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.