Když je streptokok nepřítel…
Když se řekne streptokok, většina z nás se domnívá, že jde o bakterii způsobující nemoc. Obvykle si vzpomeneme na angínu. Ne každý ale ví, že bakterie rodu Streptococus jsou vlastně běžnou součástí mikroflóry naší kůže a sliznic a že onemocnění způsobují jen některé patogenní druhy. Která onemocnění kromě angíny streptokoky vyvolávají? Jak jim předcházet a jak se léčí?
Co to vlastně je?
Streptokoky jsou kulovité bakterie, pro které je charakteristické řetízkové uspořádání. Některé druhy se běžně vyskytují na kůži a sliznicích lidí i zvířat. Ty jsou běžnou součástí bakteriální mikroflóry a nepůsobí onemocnění. Pak existují patogenní druhy, přičemž nejběžnější jsou:
* Streptococus pyogenes: Je pro člověka nejvíce nakažlivý, způsobuje respirační infekce, angínu, spálovou angínu a záněty kůže.
* Streptococus agalactiae: Je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy a novorozence, způsobuje záněty dělohy a pochvy a vážné infekce u dětí.
* Streptococus pneumoniae (pneumokok): Působí závažné zápaly plic a bakteriální meningitidy.
* Enterokoky: Jsou nebezpečné hlavně pro starší lidi, diabetiky nebo pacienty trpící střevním onemocněním či nádorem. Způsobují záněty srdečního svalu a chlopní, infekce močových cest.
Jak se přenáší
Kromě kapének se může šířit i přes infikované předměty, na kterých kapénky ulpí. Často jde o špatně umyté nádobí či příbory, hračky v dětských kolektivech. Zdrojem nákazy mohou být i neumyté ruce, líbání nebo některé sexuální aktivity. Zhruba 3 % mužů mohou mít streptokoka zcela bezpříznakově v močové trubici, a odtud se orálním sexem může přenést do dutiny ústní.
Možné způsoby onemocnění
* Bacilonosičství: Pacient je osídlen patogenním druhem streptokoka, ale neprojevují se u něj žádné vnější příznaky nemoci, je jen zdrojem infekce pro okolí. Časté je to například u streptokoka rodu Pyogenes, který způsobuje angínu.
* Akutní onemocnění: Bakterie proniká do tělesných tkání a způsobuje zánět. Tehdy by měla nastoupit adekvátní léčba.
* Pozdní nehnisavé komplikace: Ty se objevují v případech, kdy infekce streptokokem nebyla léčena vůbec, nebo byla léčba nedostatečná. Obvykle se projeví cca za dva týdny po onemocnění. Typická je například revmatická horečka, která se projevuje nekontrolovanými pohyby končetin, nebo svalů v obličeji.
Více o streptokokovi a jak se mu bránit najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.