LEXIKON ZDRAVÍ: Nemoci, o kterých se nemluví - Intimní potíže

Gynekologické výtoky jsou obvykle projevem různých typů zánětů pochvy, se kterým se někdy setkala téměř každá žena. Nejčastěji jde o kvasinkové infekce, kdy se v pochvě pomnoží kvasinky, které se tam sice běžně vyskytují, ale když je jich více než laktobacilů, je tu problém. Pomnožením kvasinek vzniká vhodné prostředí pro tvorbu plísní.
Samovolný únik moči - inkontinence je určitě problém, o kterém se stydí mluvit řada žen, které trápí. Potýká se s ním každá třetí žena po šedesátce, a to alespoň občas. Denní únik moči může trápit až pětinu žen v daném věku.
VÝTOKY
Příčiny
* Oslabená imunita
* Léčba antibiotiky
* Nevhodná strava s nadbytkem cukrů
* Přehnaná, nebo naopak nedostatečná hygiena
* Příliš těsné nebo z nevhodných materiálů vyrobené prádlo
* Rizikové sexuální chování
Projevy: Zánět se obvykle projevuje začervenáním vnějších pohlavních orgánů, svěděním a výtokem. Výtok může být bílý tvarohovitý, nebo nažloutlý se zápachem po rybičkách. Dalšími nepříjemnými komplikacemi jsou bolesti při pohlavním styku, nebo při pobytu ve vodě.
Prevence: Prevence spočívá v pravidelné, ne přehnané hygieně s použitím vhodných přípravků pro intimní hygienu, nošení prodyšného spodního prádla, pravidelné výměně prádla, zamezení pobytu v mokrých plavkách. Při užívání antibiotik je vhodné užívat i probiotika s obsahem laktobacilů.
Léčba: Je možná samoléčba volně prodejnými produkty, ale pokud potíže přetrvávají, je nutná návštěva gynekologa. Ten většinou navrhne užívání mastí či vaginálních tablet. Vhodná je i léčba partnera. Délka léčby se pohybuje od 3 do 7 dnů. Během této doby se doporučuje vynechat pohlavní styk.
Pomoc z přírody
Břečťan a heřmánek: Lžičku listů břečťanu a lžičku heřmánku zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme louhovat 8 minut, pijeme 2x denně.
Řepík: Sedací koupel z řepíku lékařského zklidňuje a dezinfikuje. Čtyři lžičky řepíku smícháme se 400 ml horké vody, necháme 15 minut louhovat. Poté dáme do lavoru s teplou vodou. Koupel by měla trvat zhruba 20 minut.
Tea tree olej: Osm kapek dáme do půl litru vlažné vody a 3x denně užíváme k výplachům, působí protizánětlivě.
INKONTIENCE
Příčiny: Existují různé příčiny a druhy inkontinence. Nejčastější je stresová inkontinence, která je způsobena poklesem pánevního dna, tj. povolením svalů a vazů, které pomáhají uzavírat močovou trubici. K tomu může dojít vlivem těhotenství, po porodu, po operaci či z důvodu nadváhy. Za únikem moči můžou stát i chronické choroby jako roztroušená skleróza či cukrovka.
Projevy: Při zvýšení nitrobřišního tlaku při fyzické námaze, smíchu, kašli, případně zácpě dochází k samovolnému úniku moči. Při potížích je vždy nutné absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby.
Prevence a léčba: Povolené svaly pánevního dna se dají posilovat pomocí cviků, které se doporučují i při léčbě. „Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy. Jde o úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity, dále následuje rehabilitace a fyzikální léčba. Sem patří trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna, elektrostimulace, včetně vaginální elektrické stimulace svalů pánevního dna, překonávání nutkání na močení, nácvik na toaletu, neuromodulační a neurostimulační techniky a tak dále,“ vyjmenovává metody konzervativní léčby profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum. Další možnosti je dodávání estrogenů u žen v období přechodu (hormonální substituční léčba), které zlepšuje prokrvení, a tím i funkci tkání v oblasti močové trubice, pochvy a spodiny močového měchýře. V současnosti se inkontinence dá řešit i pomocí laseru, který zajistí zúžení, zpevnění a zvýšení pružnosti pochvy. Pokud metody konzervativní léčby nezaberou, doporučuje se operativní řešení inkontinence, které spočívá v pozvednutí močového měchýře.
Pomoc z přírody
Lichořeřišnice: Dokáže silně antibioticky působit na široké spektrum bakterií a zároveň pomáhá stáhnout svaly močové trubice. Listy, lodyhy i květy jsou skvělé například v salátech. Preparáty s jejím obsahem jsou také volně dostupné v lékárnách.
Medvědice lékařská: Působí močopudně, čistí močové cesty a předchází vzniku ledvinových kamenů. Je součástí urologických čajů.
VÍCE O POTÍŽÍCH, O KTERÝCH SE STYDÍME MLUVIT NAJDETE V TIŠTĚNÉM AHA! PRO ŽENY ČÍSLO 18.