LEXIKO ZDRAVÍ: Nemoci, o kterých se nemluví - Hemeroidy

Někdy se označují také jako hemoroidy. Jde o žilní pleteň v dolní části konečníku a řitního otvoru. Ve skutečnosti tedy máme hemeroidy všichni a to, co nás trápí, je jejich rozšíření a zánět cév v oblasti konečníku. Tento problém je vlastně nejrozšířenějším onemocněním na světě, který trápí až polovinu populace nad 50 let.
Příčiny
* Dlouhodobé sezení
* Obezita
* Špatná životospráva vedoucí k zácpám a přílišnému tlačení při stolici
* Nedostatek pohybu
* U žen těhotenství
* Nesprávné hygienické návyky
* Alkohol
* Přílišná konzumace nadýmavých potravin
* Nedostatečný pitný režim.
* Někdy se o hemeroidech hovoří jako o nemoci cyklistů. Neznamená to, že nemáme jezdit na kole, jen všeho s mírou. Při cyklistice ale dbejme na pohodlné prodyšné oblečení a přestávky.
Projevy
Mezi první typické projevy patří bolest, pálení, svědění a krvácení z konečníku. Rozlišujeme v zásadě dva tipy hemeroidů. Vnější hemeroidy se vyskytují na povrchu konečníku a kolem řitního otvoru. Jde o malé červené uzlíky, které si můžeme nahmatat. Obvykle nebolí a nekrvácejí, ale projevují se svěděním v oblasti konečníku. Bolest a krvácení se objeví v případě, kdy krevní sraženina ucpe cévu a tvoří se fialové uzly, které mají tendence praskat. Nutná je pak zvýšená hygiena, abychom se vyhnuli infekci. Vnitřní hemeroidy nelze nahmatat, tvoří se hlouběji v análním otvoru a z počátku se mohou projevit tlakem při vypuzování stolice. Typické je pak hlenovitý sekret, krvácení při stolici – krev na toaletním papíru nebo přímo ve stolici. Vnitřní hemeroid může také vyhřeznout z konečníku vzhledem k tlaku. Vyprazdňování pak bývá velmi bolestivé. Pokud se něco takového pozorujeme, je nejvhodnější navštívit lékaře.
Prevence
Nejdůležitější jsou režimová opatření. Nezbytná je úprava životosprávy, což zahrnuje zvýšený pitný režim a stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo), vynechat je třeba alkohol, kávu, černé čaje či některé nadýmavé potraviny a kořeněná jídla. Nutná je i pečlivá hygiena konečníku po každé stolici, nácvik tzv. zdravé defekace, tj. přehnaně netlačit a nesnažit se vytlačení stolice urychlit, pravidelný pohyb a posilování svalů pánevního dna. „Pohyb je velmi důležitý z hlediska vyprazdňování. Když se hýbete vy, pracuje i vaše střevo a řádně vypuzuje stolici. Vhodnější jsou chůze, běh, plavání, jóga, pilates nebo tanec. Při některých pohybech, jako jsou například dřepy a zvedání těžších činek v posilovně, dochází ke zvýšenému tlaku do malé pánve. Mění se tok krve v žilkách hemeroidů, a to potom ovlivňuje žilní stěnu, která má tendenci praskat. Tyto druhy cviků nejsou při hemeroidech vhodné,“ říká MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z nemocnice TGM v Hodoníně.
Léčba
Samoléčba hemeroidů je možná, a to pomocí volně prodejných mastí, krémů či gelů, které zklidňují podrážděnou tkáň a mírní svědění a zánět. Jde však spíše o mírnění příznaků než o léčbu. Vhodné jsou i sedací koupele, doporučuje se i užívání doplňků stravy, které zvyšují pružnost cévní stěny a užívají je i pacienti s křečovými žilami. Řada z nich je volně prodejná. Když se hemeroidy opakují, je nutné vyšetření v proktologické ambulanci, kde lékař vyšetří hemeroidy pohmatem a navrhne vhodnou léčbu. U mírnějších forem předepíše masti, sedací koupele a doporučí změnu životosprávy. U těžších forem může pomoci chirurgický zákrok, tj odříznutí hemeroidu v lokální narkóze. Alternativou může být tzv. ligatura, kdy se hemeroid zaškrtí gumičkou, ztratí tak zásobení krví a cca do dvou dnů odpadne, možné je i laserové odstranění nebo terapie chladem.
Pomoc z přírody? Nejen o ní se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.