LEXIKON ZDRAVÍ: Nemoci, o kterých se nemluví...

Každého z nás čas od času trápí nějaké ty zdravotní problémy. Zatímco o tom, že jsme nachlazení, máme křečové žíly, bereme léky na srdce, tlak či štítnou žlázu, hovoříme bez problémů, jsou potíže, za které se stydíme. Některá onemocnění se nám zkrátka zdají »společensky nevhodná«, a tak je tajíme před svým okolím, včetně nejbližší rodiny a v některých případech se dokonce ostýcháme navštívit lékaře, který by nám pomohl je léčit. Roli může kromě studu hrát i nezbytnost nepříjemného vyšetření, kterého se obáváme. Problémy nás pak mnohdy sužují dlouhodobě a znepříjemňují běžný život. V některých případech se pak malá potíž znásobí a mohou hrozit mnohem vážnější zdravotní komplikace. Na následujících stránkách shrneme některá onemocnění, o kterých se řada z nás stydí mluvit, a spolu s odborníky osvětlíme, jak je řešit a proč se nebát nepříjemných vyšetření.
Předcházet problémům
Preventivní prohlídky jsou povinností vůči nastavenému systému nebo ošetřujícímu lékaři, je to součást péče o sebe sama a své zdraví, zvláště pak ve vyšším věku. Docházet pravidelně na preventivní lékařské prohlídky je potřeba, i když jsou některá vyšetření nepříjemná a mohou nám připadat zbytečná, když zrovna žádné potíže nemáme. Zahoďme tedy stud a berme prevenci jako nejlepší možnost, jak se vyhnout vážným nemocem.
Na co máme nárok
Praktický lékař: Každé 2 roky bychom měli podstoupit preventivní prohlídku u praktika, i když nás netrápí zdravotní problémy.
Gynekologie u žen: Jednou ročně by prevenci měla absolvovat každá žena, včetně těch po přechodu, a to i když žádné potíže nemáme.
Vyšetření prostaty u mužů: Z veřejného zdravotního pojištění se hradí jedenkrát za dva roky všem mužům bez rozdílu věku.
Mamograf: Screeningové vyšetření prsů by ženy měly absolvovat jednou za dva roky jako prevenci rakoviny prsu. Od věku 45 let je tento screening hrazený zdravotní pojišťovnou.
Zubní: Na preventivní stomatologickou prohlídku máte nárok dvakrát ročně. Právě na zubech se mnohdy podepisuje věk i celkový zdravotní stav. Starší lidé mohou být ohroženi nejen kazivostí zubů, ale také záněty v ústech, které dále ovlivňují i choroby srdce, plic či cukrovku.
Screening nádorů tlustého střeva a konečníku: Provádí se jednoduše a bezbolestně prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice, který si lze udělat i doma. Od 55 let jej jednou za dva roky automaticky hradí zdravotní pojišťovna. Objeví-li se krev ve stolici, následuje kolonoskopie.
Oční: Lidé nad padesát let by měli absolvovat preventivní oční prohlídku jednou za jeden až dva roky, zejména pokud mají v rodinné anamnéze zelený zákal, anebo se jim zhoršuje vidění.
Kožní: V rámci onkologické prevence bychom si měli nechat každý rok preventivně vyšetřit znaménka na kůži. Díky tomu lze zavčasu podchytit nebezpečnou rakovinu kůže.
Více o nemocech, o kterých raději mlčíme, včetně nenáviděných vyšetření čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.