LEXIKON - Zdraví v číslech: Tepová frekvence

Jde vlastně o srdeční rytmus, tj. počet tepů srdce za minutu. Srdce jako takové je orgánem, který pracuje nepřetržitě ve dne i v noci po celý život člověka. Aby mohlo plnit svou funkci, tj. pumpovat okysličenou krev ke všem dalším orgánům v těle, potřebuje být rytmicky poháněno elektrickými impulsy. Činnost srdce je pravidelná, pokud se jeho frekvence pohybuje mezi 60 – 90 pulsy (tepy) za minutu. Průměrná tepová frekvence v klidu je 72 tepů za minutu u mužů a 76 u žen. U dětí je obvykle vyšší, a to v závislosti na věku. Při fyzické zátěži nebo ve stresu se tepová frekvence zvyšuje.
Jak ovlivňuje zdraví
Pokud jsou tyto impulsy zpomalené, nebo zrychlené, mluvíme o určité srdeční arytmii. U jinak zdravého člověka nemusí znamenat žádný problém. Arytmie se projevují bušením srdce, závratěmi, pocitem slabosti, dušností, bolestmi na hrudi nebo kolapsem. Mohou vznikat jako důsledky srdečních onemocnění jako jsou ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, záněty srdečního svalu, nebo osrdečníku nebo v důsledku vrozených srdečních vad. Některé změny uvnitř těla se rovněž můžou projevit jako srdeční arytmie. Jde například o nízkou hladinu vápníku, draslíku či hořčíku v krvi, poruchu funkce štítné žlázy, krvácení, nebo užívání některých léků.
Problematické hodnoty
Zpomalení tepové frekvence pod 60 tepů za minutu nazýváme bradykardie. Nižší tepová frekvence nemusí nutně znamenat zdravotní problém. Trénovaní sportovci mohou mít tepovou frekvenci v klidu i 40 tepů za minutu. Někdy může souviset například s vnitřním krvácením nebo vrozeným onemocněním. Zrychlení tepu nad 90 za minutu nazýváme tachykardie, což už může být problém, pokud je tepová frekvence takto vysoká i v klidu, hrozí vyšší riziko ischemické choroby srdeční, tj. nedokrvení srdečního svalu a s tím i související vyšší riziko infarktu. Nepravidelnou tepovou frekvenci pak nazýváme fibrilace.
Rizikové faktory
Jsou to hlavně stres, kouření, nadměrné pití kávy a kofeinových nápojů, alkohol, nadváha a obezita, vysoký krevní tlak, nadměrná fyzická zátěž
Jak ji dát do normy
Měli bychom jíst převážně zdravě, zařadit do svého života pravidelný pohyb, alespoň ve formě chůze, vyhnout se kouření, alkoholu, dodržovat pitný režim, eliminovat stres a odpočívat. Pokud je tepová frekvence dlouhodobě vyšší, může to znamenat i další zdravotní problémy. Důležité je odhalit příčinu a včas zahájit léčbu.
Pomohou i bylinky
Srdečník obecný: Čaj z natě srdečníku se používá jako podpora léčby ischemické choroby srdeční, angině pectoris, zánětech srdečního svalu, nebo srdečních vadách. Uklidňuje a snižuje tepovou frekvenci. Čaj na posílení srdce připravíte ze směsi srdečníku, třezalky, meduňky, hlohu a kozlíku. Směs přelijte 150 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a sceďte. Užívejte 3 x denně.
Jinan dvoulaločný: Jinak známý jako ginkgo biloba zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a působí jako prevence infarktu a mrtvice.
Kurkuma: Toto zlatavě žluté koření, které je například součástí kořenící směsi kari obsahuje silný antioxidant kurkumin, který reguluje krevní tlak a činnost srdce. Působí také proti kardiovaskulárním onemocněním, zejména snižuje riziko infarktu a trombózy.
Mango: Toto ovoce obsahuje řadu antioxidantů, upravuje hodnoty krevního tlaku i činnost srdce. Snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi.
Další číselné ukazatele našeho zdraví, jako je např. krevní tlak a další najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 15.