Nejsou z usmívání a mastná pleť před nimi nechrání: 5x o vráskách | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Nejsou z usmívání a mastná pleť před nimi nechrání: 5x o vráskách

Nezakazujte si smích - před vráskami vás to neochrání
Nezakazujte si smích - před vráskami vás to neochrání (Foto scom, ara)

Neusmívej se tolik! Budeš mít vrásky! Často slýcháváme kolem sebe »zaručené« informace o vzniku vrásek i různé »triky«, jak se jim vyhnout. Jsou ale pravdivé?

Na mastné pleti se nedělají Je sice pravda, že lidé s mastnější pokožkou mají díky mazu v pleti, který dokáže hydratovat pokožku, menší sklon k tvorbě prvních vrásek, ale rozhodně to neznamená, že vrásky nemohou mít. Například maz v kůži nemá nic společného se vznikem vrásek kolem očí tzv. vraní stopy. Tyto vrásky vznikají bez ohledu na typ pleti. „Na odstranění vrásek obecně je u mastné pleti možné použít stejné metody jako u jiného typu pleti: aplikaci botulotoxinu, injekční výplně kyselinou hyaluronovou a ošetření plazmou nebo laserem,“ říká dermatoložka Mansfeldová z Perfect Clinic.

Hladká pleť se dědí

Při tvorbě vrásek hrají geny určitou roli. Rozhoduje například množství melaninu, pigmentu, který dodává pleti barvu a ovlivňuje, jak naše pokožka reaguje na slunce. Lidé se světlou kůží jsou obvykle citlivější na poškození sluncem, které způsobuje předčasně stárnutí pokožky. Důležitý je ale i životní styl, který si určujeme sami a to, jak žijeme, má velký podíl na vzniku vrásek: stres, strava, vhodná kosmetika, kouření, alkohol či celková péče o pokožku.

Dostatečný pitný režim pomáhá

Pít každý den hodně vody je přínosné pro organismus. Dostatečný přísun tekutin hydratuje pokožku. Dodává vláhu především suché pleti, kdy brání jejímu dalšímu vysušování, ale rozhodně nepomůže k vypnutí pleti ani nezabrání vzniku hlubokých vrásek.

Tvoří se ze smíchu

Vrásky v obličeji mohou vznikat z jakýchkoliv mimických grimas, mezi které patří ovšem i mluvení. Vyhýbání se smíchu rozhodně není prevence proti vráskám – nejlepší prevencí je dostatečná UV ochrana a kvalitní péče o pleť. Pokud vás už přece jenom trápí vrásky způsobené grimasami, můžete je zmírnit například injekční aplikací botulotoxinu, který na dobu pár měsíců ochromí funkci mimického svalu – používá se jen do těch partií obličeje, kde ztráta mimiky nevadí – například mezi obočím či na čele, anebo kyseliny hyaluronové, která propadlinu, například v oblasti nosoretních vrásek, naopak velmi dobře vyplní.

Drahé krémy je vygumují

Samozřejmě krémy se liší svou kvalitou, ale je to stejné jako s jídlem. Důležité je složení. Předtím než si koupíte krém, prostudujte jeho složení. I obyčejný krém z drogérie může mít na vaši pleť dobré účinky. Obecně je v souvislosti s vráskami dobré používat přípravky s obsahem retinolu, který je jejich velmi účinnou složkou. Jedná se o antioxidant, který dokáže zmírnit negativní působení volných radikálů, jež způsobují stárnutí pokožky.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.