»Křečáky« trápí 80 % populace: Oteklé nohy by měly varovat!

Skoro každému se během života v nějaké formě objeví křečové žíly, případně metličky. Tyto potíže totiž trápí až čtyři pětiny populace. Proto byste měli vědět, kdy a kam s problémem zajít.
Pokud vám nohy otékají a bolí vás, možná je to signál počínajících křečových žil. Bolest může způsobovat to, že cévní systém trpí chronickou žilní nedostatečností. To znamená, že krev neproudí, jak má. „Zdravé žíly mají chlopně, které umožňují proudění krve směrem nahoru. Když se chlopně nedovírají, krev se hromadí v dolních končetinách a svou vahou roztahuje žíly. Tím je poškodí,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky a dodává: „Varixy neboli křečové žíly často najdete na lýtkách, v podkolenní jamce a na vnitřní straně stehna.“
Diagnostika a léčba
Zde platí, že čím více poškozených cév se podaří lékaři najít a vyřešit v raném stadiu, tím déle budou vaše nohy bez problémů. „Existuje více způsobů léčby. Minivarixy, drobné metlicové křečové žíly podobné pavučinám, laserujeme a používáme na ně sklerotizaci. Větší pletence se operují klasicky nebo v kombinaci s lasery, radiofrekvencí a speciálním lepidlem,“ vyjmenovává nejčastější metody léčby primář Schütz.
Genetická záležitost
Křečové žíly se častěji vyskytují u žen v souvislosti s hormonálními změnami. „Pokud měl jeden z vašich rodičů křečové žíly, je 80% pravděpodobnost, že je budete mít také,“ vysvětluje doktor Schütz, který přesto doporučuje několik preventivních opatření.
Co je to sklerotizace
Do žilek menšího průměru než 1 mm (mikrovarixy neboli metličky) se injekčně zavede speciální látka, a tím dojde k jejich postupnému vstřebávání.