Chůze zahání chmury i zdravotní neduhy: Proč jít na procházku?
Jarní příroda vybízí k procházkám na čerstvém vzduchu. Využijte toho. Chůze je totiž jedním z nejzdravějších a nejpřirozenějších druhů pohybu a dokáže vyléčit leccos. Včetně nadváhy a špatné nálady, které v současnosti přepadají čím dál víc lidí. Čím více času procházce věnujete a čím dál dojdete, tím lépe. Pozitivní vliv by měla mít už půlhodina ostřejší chůze.
1. Zhubnete a posílíte tělo
80kilový člověk při hodinové procházce běžnou rychlostí spálí okolo 300 kalorií. Čím jde rychleji, nebo je těžší, spálí více. Až o 20 % víc spálíte, když použijete při chůzi hole. Navíc zapojíte i svaly na rukou a zádech.
2. Posílíte srdce
Půlhodinová procházka 5 dní v týdnu dokáže snížit riziko srdečních chorob až o pětinu.
3. Pomůže s klouby
Chůze pomáhá posilovat klouby kolenou a kyčlí a svaly kolem nich. Díky tomu snižuje bolest při artróze. Když ujdete za týden okolo 10 kilometrů, funguje i jako prevence artrózy.
4. Zlepšuje imunitu
Studie provedená na 1000 lidech v průběhu chřipkové sezony ukázala, že ti, kteří věnovali procházce půl až tři čtvrtě hodiny denně, měli zhruba o polovinu menší šanci, že se nakazí, než ti, kdo nikam nechodili.
5. Zvyšuje energii
Krátká svižná procházka vám někdy dodá více energie než šálek kávy. Může za to především větší okysličení těla, ale i hormony kortizol a adrenalin, které pomáhá vyplavovat.
6. Zlepší náladu
Podle vědeckých studií dokáže pravidelná procházka snížit stavy úzkosti, deprese a negativní náladu. Může za to nejen samotný pohyb, ale zvýšení sebevědomí a sociální kontakt.
7. Přináší kreativitu
Vědecká studie Stanfordské univerzity ukázala, že při řešení kreativní úlohy byli lidé, kteří při přemýšlení šli, o 60 % úspěšnější než ti, kteří seděli.