Nárazové pití nepomáhá! Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší vrásky i přibírání na váze. To vše mohou být příznaky špatného pitného režimu a dehydratace organismu. Pravidelný příjem tekutin nabývá na důležitosti zvlášť v horkém létě. Při kterých signálech svého těla je třeba zpozornět?
Lidské tělo tvoří z více než 70 procent voda a bez dostatečného pitného režimu nemůže dobře fungovat. Obecně platí, že by dospělý člověk měl denně přijmout dva až dva a půl litru tekutin, a to v jídle i pití, ovšem každý je jiný a potřebné množství se zvyšuje i vlivem okolních faktorů – při vyšších teplotách nebo zátěži.
Do pitného režim nepatří...
„Do příjmu tekutin nemůžeme počítat kávu, jakýkoli alkohol, silný černý čaj nebo slazené limonády. Ty pro vyloučení nadbytečného cukru z těla váží na molekuly glukózy právě vodu a dehydrataci prohlubují. Stejně tak organismus spotřebovává větší množství vody pro metabolismus alkoholu v těle. Tedy cyklovýlet od hospody k hospodě, kde si dáme vždy po »jednom«, nelze považovat za ideální doplnění tekutin,“ upozorňuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky a dodává: „Optimální je čistá voda (i kohoutková). Může být minerálně obohacená o kousky citronu, pomeranče, listy máty, ovšem neměla by obsahovat ‚bublinky‘, tedy CO₂.“
Únava bez příčiny
Mezi běžné projevy málo zavodněného těla patří častá únava, a to bez zjevné příčiny. Už lehká dehydratace může způsobovat vyčerpanost, výkyvy nálad a rozladěnost. Dbejte především na pravidelné pití v průběhu dne, pak je tělo schopno vodu lépe a efektivně využít. Výsledkem naráz vypitého litru vody, když si člověk večer vzpomene, bude spíš vyšší potřeba močit než blahodárný účinek na organismus.
Nezdravý dech
Dehydratace organismu se často zračí v pálivých, suchých a popraskaných rtech. Někteří lidé si v parných dnech stěžují na nepříjemný pocit a zápach v ústech, i to může souviset s nízkým příjmem tekutin. Také klesá i produkce slin, které zabraňují přemnožení bakterií v ústech, na těžce dostupných místech, kde se drží zbytky potravy. Více bakterií pak produkuje větší množství sloučenin síry, které zapříčiňují nežádoucí zápach z úst. Pravidelná konzumace vody tak může být řešením problému. I barva moči ukáže na to, zda je hydratace v pořádku. Měla by být světle žlutá, čím tmavší, tím hůř.
Test: Máte dostatek tekutin?
- Vytáhněte svou kůži na hřbetu ruky pomocí palce a ukazováčku.
- Chvilku podržte.
- Když pak kůži pustíte, měla by se během vteřiny vrátit zpátky do původního stavu bez jakýchkoliv deformit.
- Pokud ne, pravděpodobně byste měli svůj pitný režim upravit.