Nešvar, který kazí zuby: Jak se zbavit srkání | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Nešvar, který kazí zuby: Jak se zbavit srkání

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.com)

Dlouhé roky na nás zubní lékaři apelují, abychom se vyhýbali sladkostem a nápojům s cukrem. Věděli jste ale, že pro zdravé zuby může být něco ještě daleko horšího, než je spořádat na posezení pytlík gumových medvídků?

Podle dentistů existuje ještě daleko větší hrozba pro zubní sklovinu. A co hůř, týká se nejen notorických mlsalů. Oním neduhem je pomalé upíjení nápojů, jako je káva, džus nebo čaj. „Vypití takového nápoje na jedno posezení je pro vaše zuby daleko lepší, než popíjet jeden šálek během celého dne,“ vysvětluje zubař Dante Devoti, který pracuje na College of Dental Medicine na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

PAUZY JSOU NUTNÉ

Zubní sklovina je sice nejtvrdší mineralizovaná látka v těle, pokud si však budete dopřávat limonády a sirupy, celkem rychle ji narušíte. „Po konzumaci jídla či nápoje může trvat až hodinu, než dojde k neutralizaci úrovně pH v ústech. Pokud tedy nebudete dělat mezi jídlem a pitím přestávky, ochrana zubů bude narušena,“ vysvětluje dr. Devoti.

KYSELÁ KOUPEL PRO CHRUP

Když tedy dlouhou dobu popíjíte stejný nápoj, samozřejmě kromě čisté vody, sliny nemají čas zvýšit pH a stabilně si tak necháváte »nahlodávat« zubní sklovinu. Sladké nápoje, ale také alkohol nebo oblíbené »energeťáky« jsou tedy paradoxně kyselou koupelí pro zuby. „Úplně nejhorší jsou ale šumivé sycené nápoje,“ vysvětluje doktor Devoti.

Je to dáno tím, že cukr nejen snižuje hladinu pH, ale je také zdrojem potravy pro škodlivé bakterie, které na nic nečekají a ihned se pouští do své práce, tedy do ničení vašich zubů. Bakterie konzumují cukry a přeměňují je na kyselinu, která dále snižuje hladinu kyselosti. „Když dochází k opakovanému, dlouhému působení, téměř veškeré jídlo a pití lze považovat za škodlivé pro zuby,“ vysvětluje Devoti, jak jsou důležité pauzy mezi jídly. Na kvalitu chrupu tedy nemá vliv pouze běžná zubní hygiena, ale rovněž stravovací návyky. Odteď tedy rovnou zapomeňte na neustálé uzobávání a pití kávy s mlékem celé dopoledne. Budete nejen zdravější a štíhlejší, ale hlavně budete mít zdravé zuby!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.