Streptokok očima odborníka...
MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka na Praze 6 v Dejvicích: Při akutní infekci jsou antibiotika nutná!
Je vždy nutné léčit streptokokové infekce antibiotiky?
„Streptokokové infekce, zde uvažujeme infekce streptokoky skupiny A, tzn. nejčastěji zánět patrových mandlí a nosohltanu, spálová angína, a dále infekce kůže (impetigo u dětí, erysipel neboli růže) léčíme cíleně antibiotiky v případě klinických projevů a obtíží pacienta. Samotná přítomnost streptokoků ve výtěru (ať už při rychlém testu, který lékař může provést přímo v ordinaci a výsledek odečíst za cca 15 minut, nebo při tzv. kultivaci v laboratoři) není důvodem k léčbě antibiotiky. Rozhodně není doporučeno vyšetřovat ani léčit rodinné příslušníky nemocných streptokokovou infekcí, nemají-li žádné příznaky.“
Jsou vhodnější antibiotika širokospektrá, nebo ta, která působí přímo?
„Vždy je lépe užít antibiotika s co nejužším spektrem. Jinými slovy ta, která zabírají, pokud možno jen na původce onemocnění. Širokospektrá antibiotika působí na více bakterií, tedy i na ty, které jsou v těle užitečné (např. ve střevě, v pochvě u žen). Navíc opakované použití širokospektrých antibiotik přispívá ke vzniku bakteriální rezistence.“
Proč je tak důležité dodržovat předepsané dávkování?
„Při nedostatečném dávkování, což je buď nízká dávka, nebo užívání v delších intervalech, než je doporučeno, nejsou antibiotika dostatečně účinná. Poddávkování také může vést ke vzniku rezistence, kdy antibiotika přestanou účinkovat. Každé léčivo má svůj poločas v těle, pro zabezpečení optimálního působení je třeba udržet dostatečnou hladinu. Dávka se u některých léků může odvíjet od věku, hmotnosti i souběžných onemocnění pacienta (např. porucha funkce ledvin, jater).“
Jaké potíže může neléčená streptokoková infekce způsobit?
„Historicky byly streptokokové infekce spjaty s revmatickou horečkou a následně postižením chlopenního aparátu srdce a dále s onemocněním ledvin. Dnes jsou tyto komplikace vzácné. Neléčená streptokoková angína může ale způsobit v krajním případně celkovou sepsi (lidově otravu krve), nebo ohraničený opouzdřený zánět (absces). Většina streptokokových infekcí se vyléčí i spontánně, trvá to ale většinou déle, a vede často k únavě. Důležité je také přeléčit infekci antibiotiky u osob po náhradě srdečních chlopní.“
Více o streptokokovi, jaké nemoci může způsobit a jak se chránit čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.