Jarní sluníčko je příjemné a určitě zdravé, ale může i uškodit!

Krásných slunečných dnů už máme letos za sebou poměrně hodně. Možná už jste se spálili nebo pocítili jiný negativní efekt nadměrného slunění. Kromě pokožky může přemíra paprsků škodit vašemu zraku, rtům nebo třeba vlasům. Řešením samozřejmě není zavřít se doma a neužívat si jara, jen je potřeba dodržovat zásadu »všeho s mírou«. Odborníci poradí, jak to se sluncem zvládnout bez potíží.
Čím slunce škodí
UVA záření způsobuje předčasné stárnutí pleti a vznik pigmentových skvrn.
UVB záření je zodpovědné za spáleniny a opálení, vznik melanomu (rakoviny) kůže a škodí i očím.
HEV záření neboli modro-fialové světlo, což je pásmo viditelného spektra obsahující nejvíce energie. To urychluje stárnutí buněk, přispívá ke vzniku pigmentových skvrn. Jeho škodlivé vlny jsou schopné pronikat ještě hlouběji do vrstev kůže a může ve všech tělních buňkách napadat tuky, bílkoviny i jejich DNA. Může poškodit buňky již během jedné hodiny vystavení slunci.
Kůže
Že je potřeba chránit pokožku před sluncem, ví už dnes každý. Obvykle se ale tak moc těšíme na první jarní hřejivé paprsky, že se namazat zkrátka zapomeneme. Navíc, abychom svou pokožku opravdu ochránili, musíme se chránit nejen při slunění, ale i v každodenním životě. Pokud ochranu zanedbáme, vystavujeme se nebezpečí předčasného stárnutí kůže, vzniku pigmentových skvrn, ale i poškození buněk a vzniku maligního melanomu, tj. rakoviny kůže.
Znaménka
Máte-li světlou pleť a k tomu mnoho znamének (50 a více) na různých místech těla, měli byste se mít před nadměrným sluněním opravdu na pozoru, protože jste nejrizikovější skupinou, pokud jde o spálení kůže a vznik maligního melanomu. Stačí se spálit jednou až dvakrát za život a riziko melanomu je až 2,5krát vyšší. Tři a více spálení během života zvyšují nebezpečí vzniku rakoviny kůže dokonce více než 7krát. Pokud vám vždy ze sluníčka vyskáčou pihy, měly byste sledovat, zda nemění svůj tvar, velikost nebo barvu. Pokud se to děje, je vhodné vyhledat lékaře – dermatologa. Problém může být, i pokud znaménko mění strukturu svého povrchu, tvoří se na něm bouličky, povrch je hrubý až drsný, praská a krvácí. Může se totiž jednat o počáteční stádium melanomu kůže, který sice patří mezi zhoubné nádory, ale v počátečním stádiu je velmi dobře řešitelný. Proto podobné změny není radno ignorovat.
Rty
Suché a rozpraskané rty nás mohou potrápit během jara i léta. Příčin může být celá řada – od alergie přes zanedbaný pitný režim, stres až po nadměrné vystavení slunečním paprskům bez adekvátní ochrany. I pokožku rtů je potřeba chránit prostředky s ochranným faktorem, aby nedošlo ke spálení, vysušení, popřípadě tvorbě praskajících puchýřků, které mohou předznamenat melanom.
Vlasy
Na jaře a v létě bychom měli zvýšenou péči věnovat i vlasům, které mohou být více namáhané, mohou vypadávat, vysušovat se a lámat. Na vině může být jak nedostatek živin, tak nadměrné vystavení slunci. Obecně platí, že na jaře a v létě nám vlasy rostou nejrychleji a méně padají. Pokud máte pocit, že u vás je to právě naopak, zkuste dodržovat pár zásad. Zmírnění stresu, ochrana vlasů proti slunci pomocí kosmetických prostředků (masky, spreje na vlasy aj.), nošení pokrývky hlavy, dostatek ovoce a zeleniny, ryb a bílého masa na vašem jídelníčku může pomoci se snížením vypadávání vlasů i jejich vysušování. Pomoci mohou i doplňky stravy s obsahem keratinu a kolagenu.
Více o tom, jak sluníčko může potrápit a jak se chránit najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.