Pocení - Kdy jde o problém?

S příchodem léta začínáme obměňovat šatník a oblékáme se tak, abychom se v horkém počasí nezpotili, nebo aby to alespoň nebylo vidět. Pocení je sice přirozený tělesný proces, ale pro mnohé z nás jde o nepříjemnost, která nám zejména v teplých letních dnech komplikuje život. I když je člověk sebevíc upravený, mokré skvrny v podpaží, někdy doprovázené nepříjemným zápachem, dobrý dojem zkrátka neudělají. Proč se vlastně potíme? Jak nadměrné pocení omezit? A kdy bychom měli zpozornět?
Návaly v menopauze
V menopauze je pocení problém. Jde o tzv. návaly horka, které se projevují nenadálým nekontrolovatelným pocitem horka bez zjevné příčiny. Obvykle začíná v obličeji a na krku a je doprovázen začervenáním a pocením. V některých případech se může vyskytnout i následná zimnice. Co za těmito stavy stojí? Jde vlastně o přirozený proces, kdy s nástupem menopauzy přestávají vaječníky plnit svou funkci, snižuje hladina estrogenu a hormonální hladiny v ženském těle kolísají. Proto se narušuje mechanismus, který reguluje tělesnou teplotu, který se nachází v hypotalamu. Když dojde k hormonálnímu výkyvu, dostává tělo impuls, že je mu horko a je nutné ochlazení. Rozšíří se cévy, zvýší se tepová frekvence, což se projevuje zčervenáním pokožky a pocením, a to několikrát denně a během noci. S nočním pocením pak souvisí i poruchy spánku v menopauze. Některé ženy tyto návaly horka trápí i 5 let před samotnou menopauzou a mohou přetrvávat i po menopauze. V tomto období lze pocení zmírnit. „Svému tělu můžete pomoci různými způsoby, aby tyto změny snáze překonalo. Doporučila bych vám změnit životosprávu, cvičení a k tomu přidat přírodní doplněk stravy. Jedním z nich je například produkt GS Merilin Harmony, se kterým mám velice dobré zkušenosti. Jedná se o nehormonální přírodní produkt obsahující ploštičník hroznatý a třezalku tečkovanou v kombinaci s vitaminem D3 a vápníkem,“ radí gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová. Možností je také hormonální léčba předepsaná lékařem. Důležité je vyhnout se stresu, cigaretám, alkoholu, kořeněným jídlům, vhodné je omezit sladkosti a bílou mouku. Pomoci mohou potravinové doplňky s obsahem sóji, jetele lučního či pupalky. Pomáhá i pravidelný pohyb, v podobě procházek nebo jógy a pitný režim.
Kdy je zdravé
Pocení má pro organismus mnoho pozitiv. Při sportovní aktivitě nebo v sauně pomáhá vyplavovat endorfiny, a tedy zlepšuje náladu. Dále podporuje prokrvení organismu, a zvyšuje tak jeho celkovou odolnost, pomáhá tělu bojovat proti bakteriím a infekcím. Pravidelný pohyb a sauna pomáhají zbavovat tělo toxinů a chemikálií. Rozhodně ale tím, že se při cvičení více potíme, nespálíme více kalorií, to je častý omyl. Pokud sportujeme pravidelně, tělo se na trénink adaptuje a organismus získává lepší schopnost se ochladit i bez potu. Pokud pocení u tréninku chybí, stačí zvýšit intenzitu cvičení. Pocení u cvičení také souvisí s teplotou a vlhkostí okolního prostředí.
Signál, že je něco špatně
Nadměrné pocení, hyperhidróza, může být ale také nespecifickým příznakem řady onemocnění. Objevuje se například při nádorových onemocněních, kde jde hlavně o noční pocení, dále při tuberkulóze, cukrovce či onemocnění štítné žlázy. Může být také průvodním znakem srdečního infarktu či nadměrného stresu. Hyperhidróza jako taková může souviset s určitou vrozenou poruchou potních žláz. „Pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku. Tento problém je nejen tělesně obtěžující, ale často dotyčného společensky hendikepuje, ať už se jedná o podání upocené ruky, obavy z mokrých kruhů na košili nebo rizika zápachu. Nejedná se častokrát o reakci na teplo, ale o hyperaktivitu nervového systému. Problém u nadměrného pocení obvykle není dobře řešitelný pomocí antiperspirantů, většinou se vyskytuje již od puberty a může přetrvávat po celý život,“ upozorňuje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Více o pocení a jak na něj vyzrát najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.