Urologický průvodce pro ženy: Co dělat, když...

Urolog není jen lékař pro muže. Také u žen se mohou vyskytovat nejrůznější problémy související s vylučovací soustavou. Mnoho žen trápí záněty močových cest, inkontinence, anebo potíže s ledvinami. Kdy by měly dámy vyhledat odbornou pomoc urologa?
Zánět močových cest: Trápení mnoha žen
Bolestivé nucení na močení, časté močení, pálení, krev v moči. Těmito příznaky na sebe upozorňuje zánět močových cest. Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organismu, kde se infekce objevují. „Odhadujeme, že se infekce močových cest vyskytují zhruba u 3–5 % populace v mladším věku a u 10–30 % starších lidí. V mládí je infekce podstatně častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá,“ uvádí MUDr. Monika Purmová z Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Protože tedy mají ženy kratší močovou trubici než muži a těsněji tedy přiléhá k oblasti pochvy a konečníku, jsou také na infekce mnohem náchylnější. Existují navíc určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo menopauza, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest. Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně vícekrát do roka, měla byste navštívit specialistu. „Součástí návštěvy je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči. U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře). V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT,“ vypočítává MUDr. Purmová. Akutní zánět se léčí antibiotiky, důležité je také zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolest. Součástí léčby je i snaha o posílení imunity močových cest a takzvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny, pravidelný odpočinek apod.
Zánět ledvin: Neprodleně vyhledejte lékaře!
Zánět močového měchýře může postoupit i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu. „Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, únava, často až schvácenost. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci,“ upozorňuje uroložka Purmová. V případě zánětů ledviny je obvykle nutná aplikace léků parenterální cestou např. infúzí. Objevit se mohou také ledvinové kameny, které způsobují velmi silnou bolest a zvracení. V případě velkých bolestí je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.
Menopauza: Dejte pozor po přechodu...
Také příchod menopauzy může vlivem hormonálních změn způsobit potíže s vylučováním. V klimakteriu se například objevuje časté močení, dráždivý močový měchýř, časté močové infekce. Úbytek estrogenu v organismu má negativní vliv na sliznici pochvy a její mikroflóru. Navíc může docházet i k inkontinenci, tedy nechtěnému úniku moči. V menopauze může z důvodu změn v pochvě dojít k pálení, které ale nemá nic společné s infekcí močových cest. Toto pálení je spíše na zevním genitálu a záměna s infekcí může způsobit zbytečné užívání antibiotik.
O dalších potížích a možných řešeních čtěte na našem webu již zítra!