LETNÍ NÁSTRAHY PRO OČI - Jak se jim vyhnout?

Léto je obdobím dovolených, ale právě během těchto měsíců může náš zrak ohrožovat řada rizik. Slzení očí, poranění, poškození neviditelným UV zářením, záněty... To vše dokáže pečlivě naplánované volno pokazit. Co dělat, abyste se vyhnuli pohromám a zachovali si zdravý zrak?
Outdoorové sporty: Bez ochranných brýlí ani ránu
Při sportování je ochrana zraku nezbytností! Ať už běháte, jezdíte na kole, in-line bruslích či skateboardu anebo třeba jezdíte na koni, může vám při rychlém pohybu snadno do očí vniknout odražený kamínek, kousek listí či jehličí spadlé ze stromu, hmyz anebo jiné nečistoty. Proto jsou ochranné brýle naprostou nezbytností. Vybírejte je pečlivě a raději neobjednávejte po internetu, ale vždy si model vyzkoušejte, aby odpovídal tvaru vašeho obličeje. „Obruba brýlí by měla těsně přiléhat na obličejové partie, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. A co dělat, pokud přeci jen dojde k nehodě? „Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud zůstane nějaký předmět zapíchnutý v oku (například jehličí, tříska, drobné střípky), nikdy se nesnažte vyjmout jej z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ doporučuje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Praha.
Plavání: S kontaktními čočkami do vody nechoďte
Dioptrická vada je pro milovníky pohybu častou komplikací a u vodních sportů, jako je padleboard, surfing anebo kajak, to platí dvojnásob. S brýlemi provozovat nejdou a čočky bývají v ohrožení. Stačí jedno potopení a jsou nenávratně pryč. „Proud vody má sílu a několikrát se mi stalo, že čočka se při tréninku v oku posunula a někdy i vypadla. Když jsem zajel do válce a vyjel ven, na jedno oko jsem neviděl,“ přiznává kajakář Adam Satke, který problém nakonec vyřešit díky laserové operaci, při které si nechal odstranit svou oční vadu. Ostatně ani obyčejné koupání není s čočkami bezpečné. „Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!“ varuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha. Pokud na čočky v oku zapomenete a vlezete do vody, je nejvhodnější je po koupání vyndat, vyhodit a oči si vypláchnout čistou vodou, ideálně borovou anebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. „Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky,“ dodává oftalmoložka Mikšovská.
Sinice: Sledujte kvalitu vody
I v případě, že vás dioptrická vada netrápí, buďte při vodních radovánkách obezřetní, zejména v přírodních nádržích, kde se mohou objevit sinice. Výskyt těchto jednobuněčních bakterií je monitorován na informačním portálu Ministerstva zdravotnictví ČR www.koupacivody.cz, takže v létě bedlivě sledujte, kde je možné se koupat. „Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí,“ upozorňuje MUDr. Mikšovská a dodává, že jako první pomoc může opět fungovat propláchnutí očí borovou vodou či dezinfekčními očními kapkami a v případě, že se projeví potíže, doporučuje navštívit lékaře.
Více najdete na našem webu už zítra!