Cestovatelské zdravotní problémy se s létem pojí stejně jako dovolená, bohužel...

Celý rok se těšíte, že v létě vyjedete na zaslouženou dovolenou. Jenže pak vás potkají zdravotní problémy, které mohou radost z volných dnů úplně pokazit. Zvlášť když zrovna nemáte po ruce léky, které by ulevily. Jaké jsou nejčastější cestovatelské potíže? A jak si s nimi poradit, když není v dosahu doktor ani lékárna? A co byste si měli zabalit s sebou, když někam vyrážíte? Tady jsou tipy odborníků.
PRŮJEM
Jde o stav, kdy se člověk zbavuje řídké stolice více než 3x denně a často je provázen bolestivými křečemi v břiše.
Prevence
* Vyvarujte se stresu. „Samotný stres je jednou z nejčastějších příčin trávicích symptomů, jako jsou bolesti břicha, nadýmaní, průjem. Opakovaný stres, respektive silné impulzy v kůře mozku mohou vést k vysoké aktivitě podkorových center, která zvyšují činnost trávicí trubice, což může vést ke spasmům, nadměrným stahům, vzniku bolesti, průjmům, zvracení a podobně,“ upozorňuje Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc z Klinického a výzkumného centra pro zánětlivá střevní onemocnění ISCARE a 1. LF UK Praha.
* Pozor na chyby ve stravování. Průjem může způsobit konzumace velkého množství ovoce, zmrzliny či kombinace různých potravin, dále alkohol či tučné potraviny. Pozor také na nedopečené maso při grilování.
* Nejezte u neprověřených pouličních prodejců. Na cestách je nebezpečí otravy toxinem stafylokoka, který napadá potraviny, a to hlavně při vyšších teplotách okolního prostředí a nesprávném skladování potravin.
* Nepijte vodu z kohoutku. Často může dojít k nákaze z kontaminované vody. Proto je vhodné ověřit, zda je voda pitná, nebo raději pít vodu balenou. Pokud si nejste jistí, také ovoce a zeleninu raději omyjte balenou vodou, tu používejte i na čištění zubů.
* Pozor dávejte také na led. Raději si ho do nápoje nedávejte, pokud nevíte, z jaké vody je vyroben.
* Důležitou prevencí je i časté mytí rukou.
Tohle uleví!
* Dieta
První den je vhodné pít slazený černý čaj. Dodá energii a zklidní podrážděnou střevní sliznici. Jak první jídlo je vhodná mrkev uvařená doměkka a nastrouhaná, pak může následovat kuřecí vývar, suché vařené brambory, rýže. Pečivo zařaďte raději až později, začít byste měli suchary.
* Pitný režim
Při průjmu dochází ke ztrátě tekutin, proto je jejich příjem důležitý. Vhodné jsou neslazené neperlivé minerální vody s obsahem minerálních látek.
* Heřmánek
Dvě lžíce sušených květů zalijte horkou vodou, louhujte 15 minut a poté vypijte. Vlažný čaj ze sušených květů dezinfikuje střevní sliznici a má protizánětlivé účinky. Zmírňuje křeče v břiše, bolesti a nadýmání.
* Divizna
Čaj se připravuje z květů, celkově upravuje činnost střev, takže pomůže jak při průjmu, tak i při zácpě. Totéž platí o majoránce.
* Řepík
Trhá se kvetoucí nať nebo jen květy, z nichž se připravuje čaj.
* Borůvky a nezralé banány
Obnovují střevní sliznici a dodávají tělu minerály.
Více problémů a jak na ně be lékařské pomoci najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.