Bylinky pro zdraví i osvěžení - Jaké sbírat?

Letní období nás přímo zve ke sběru bylin. Vždyť kdo by se nechtěl toulat po voňavých loukách? Navíc z planých, ale i pěstovaných bylinek, které nasbíráme v horkých dnech, se můžeme zásobit na zimní období. Kromě čajů a léčivých sirupů, které se nám budou hodit, se z nich dá připravit i mnoho dobrot. Z bylinek nasycených sluncem jsou výborné saláty, zmrzliny i osvěžující nápoje, které dokážou v horku ochladit.
Co nyní sbírat?
1. Třezalka tečkovaná
Drobná rostlinka se zlatožlutými květy kvete od června do konce srpna. Poznáme ji tak, že když poškodíme květ, začne z něj vytékat krvavě červená šťáva hořké chuti, a když květ rozetřeme mezi prsty, zabarví nám kůži do fialova. Roste volně v přírodě, na loukách, pastvinách a na prosluněných lesních pasekách.
Na co se používá?
Obsahuje spoustu vitamínů jako A či C, má zklidňující účinky a je označovaná za silné antidepresivum. Olej z třezalky je výborný při bolestech svalů a kloubů, protože má jemně znecitlivující a protizánětlivé účinky. Čaj zase působí na zklidnění nervové soustavy. Pomáhá i s nespavostí. Zlepšuje krevní oběh a je vhodný také při menstruačních problémech či potížích při menopauze. Má velmi silné dezinfekční a hojivé účinky při různých poraněních kůže. Ale pozor! Třezalka může snižovat účinky léků, proto se o jejím užívání poraďte s odborníkem. Nedoporučuje se také dětem a kojícím ženám.
Třezalkový olej: Sklenici naplníme květy třezalky a doplníme za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým. Sklenici uzavřeme a necháme tři až pět týdnů na okně na slunci, dokud se olej nezbarví do tmavočervena. Každý den ale musíme protřepat. Pak přecedíme a pevně uzavřeme. Používáme na ošetřování odřenin, drobných poranění, ale účinkuje i na bolesti zad, ekzémy a hemeroidy. Dvě lžičky před jídlem pomůžou při problémech s trávením, nespavostí a napraví pocuchané nervy.
2. Tužebník jilmový
Rozkvétá od května do září a svými žlutobílými květy připomíná šeřík. Najdeme ho na vlhkých loukách, břehách potoků a nejraději má přímé slunce.
Na co se používá?
Je přírodní náhradou aspirinu. Pomáhá při nachlazení a chřipce, při horečce, bolestech hlavy nebo revmatismu. Obsahuje totiž kyselinu salicylovou. Blahodárně působí také na ledviny, močové ústrojí či cholesterol. Zároveň je to velmi aromatická bylinka, která provoní celý domov. Používá se také na výrobu sirupů či limonád.
Tužebníková tinktura: Do lahve dáme 150 g čerstvě natrhaných květů tužebníku a zalijeme litrem 40procentní vodky. Květy musí být v alkoholu ponořené. Láhev postavíme na 4 – 6 týdnů do tepla a stínu. Pak užíváme denně 10 až 15 kapek, nelépe před jídlem. Tinktura má blahodárný vliv na trávení, zmírňuje překyselení žaludku, léčí žaludeční vředy či záněty.
Osvěžující limonáda: Do litrové láhve s čerstvou studenou vodou dáme 2 – 3 větvičky rozkvetlého tužebníku, který předem omyjeme a zbavíme případného hmyzu. Přidáme pár plátků limetky a několik lístků meduňky. Necháme stát v lednici do druhého dne. Můžeme dosladit medem, i když limonáda je lehce nasládlá a osvěžující.
Jaké další bylinky se v létě sbírají se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.