Zdravotní problémy mohou dovolenou pokazit - Jak si v první chvíli pomoci?

Celý rok se těšíte, že v létě vyjedete na zaslouženou dovolenou. Jenže pak vás potkají zdravotní problémy, které mohou radost z volných dnů úplně pokazit. Zvlášť když zrovna nemáte po ruce léky, které by ulevily. Jaké jsou nejčastější cestovatelské potíže? A jak si s nimi poradit, když není v dosahu doktor ani lékárna? A co byste si měli zabalit s sebou, když někam vyrážíte? Tady jsou tipy odborníků.
SPÁLENÁ KŮŽE
Těšíte se na letní sluníčko, jenže pak to odneseme spálenou kůží. Spálení pokožky se projevuje růžovým až červeným zbarvením kůže, bolestivostí a vyšší teplotou na dotek a svěděním. V těžších případech se objevují puchýřky naplněné tekutinou, které praskají, u nejtěžších spálenin pak horečka, bolest hlavy, nevolnost či zimnice.
Prevence
* Omezte pobyt na přímém slunci, zejména kolem poledne a v časných odpoledních hodinách.
* Používejte opalovací krémy s ochranným faktorem podle typu pleti, mazejte se po každém pobytu ve vodě.
* Krémy používejte nejen při pobytu na pláži. Slunce opaluje i na orách či při procházkách městem. Spálit se tedy můžete úplně všude.
* Užívejte betakaroten.
* Noste volné oblečení z přírodních materiálů, které je vzdušné a nelepí se na kůži. To oceníte, i když si přece jen kůži trochu spálíte. Vhodné je mít i pokrývku hlavy.
Tohle uleví!
* Aloe vera
Chladí, dezinfikuje a působí protizánětlivě. Často ho obsahují různé chladivé gely či mléka po opalování.
* Zelený čaj
Obklady z výluhu studeného zeleného čaje chladí a mírní zánět. Stejně působí i odvar z řepíku nebo řebříčku.
* Vlažná koupel s jedlou sodou
Zklidní podrážděnou pokožku, ale jen nejsou-li na kůži praskající puchýřky.
* Okurka
Jako obklad zchladí kůži a zmírní zánětlivou reakci. Vhodná je hlavně na spálenou kůži v obličeji.
Pobyt na slunci nese rizika
Pokud je vaše pokožka spíše světlá, snadno se při pobytu na slunci spálíte. S tím je spojené i vyšší riziko vzniku kožního nádoru. Uvádí se, že u světlého fototypu se stačí spálit jednou až dvakrát za život a riziko melanomu je až 2,5krát vyšší. „Rakovinou mohou být ohroženi lidé všech věkových kategorií a také lidé s různým fototypem. Zvýšenou pozornost si zaslouží všechna znaménka větší než 5 mm, neostře ohraničená, znaménka s nehomogenní pigmentací anebo taková, která se nějakým způsobem mění. Důležité jsou i subjektivní pocity pacienta. Pokud znaménko začíná svědit, bolet, růst, krvácet anebo se jakýmkoliv jiným způsobem mění, je nutná okamžitá kontrola u dermatologa,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D..
Více zdravotních potíží a jak na ně najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.