Jak vyzrát na zrádné paprsky...
Krásných slunečných dnů už máme letos za sebou poměrně hodně. Možná už jste se spálili nebo pocítili jiný negativní efekt nadměrného slunění. Kromě pokožky může přemíra paprsků škodit vašemu zraku, rtům nebo třeba vlasům. Řešením samozřejmě není zavřít se doma a neužívat si jara, jen je potřeba dodržovat zásadu »všeho s mírou«. Odborníci poradí, jak to se sluncem zvládnout bez potíží.
Jak se chránit
Krémy s ochranným faktorem prodlouží možnou dobu vystavení slunci, aniž by pokožka reagovala spálením nebo poškozením. SPF systém chrání před UVB zářením, tedy před spálením. PDD systém pak chrání před UVA zářením,které chrání před předčasným stárnutím pleti. Laboratoře Avène po 20letém výzkumu vyvinuly krém se systémem TriAsorbB, který chrání i před škodlivým modrým světlem. Ten je inspirován přirozenou ochrannou funkcí melaninu. „Nový filtrační systém TriAsorbB poskytuje řadu výhod oproti konvenčním filtrům, je určen pro každodenní používání, zajišťuje účinnou a širokospektrou fotoprotekci při nižší koncentraci a navíc je ekologicky přátelský”, vyzdvihuje přínos této ochrany doc. MUDr. Karel Ettler, CSc. z Kliniky nemocí kožních a pohlavních LF UK a FN v Hradci Králové.
Kromě krémů se doporučuje užívat betakaroten, který je zdrojem vitaminu A. Ten pomáhá hránit kůži při nadměrném slunění a přispívá k dlouhotrvajícímu opálení. Přirozenými zdroji jsou mrkev, rajčata, listová zelenina, paprika, dýně, špenát, meruňky, broskve, losos, vaječný žloutek nebo některé mléčné výrobky. Doplnit jej můžeme i prostřednictvím potravinových doplňků v lékárně. Pozor ale na předávkování. Doporučená celková denní dávka Betakarotenu je 6 mg denně u dospělého člověka.
Zrak
Před nadměrným vystavením slunečnímu záření je potřeba chránit i oči. „Dlouhodobé vystavení UV záření může poškodit oční víčka, rohovku nebo oční čočku a má za následek vznik takových onemocnění, jako jsou katarakta (šedý zákal), poškození sítnice, změny rohovky nebo rakovina kůže očního víčka,“ popisuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Pomoc pro oči
Základem jsou brýle s kvalitním UV filtrem a správným stupněm zabarvení. Pokud máte brýle s nekvalitním filtrem, ty zornici rozšíří, takže do oka může následně dopadat více škodlivého záření „Sluneční brýle, které koupíte v optice, mají stoprocentní ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou. Kdo by chtěl u svých starších slunečních brýlí zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji,“ radí optička Kamila Pavlincová z Oční optiky OptoVize Brno.
Pokud nosíte dioptrické brýle, máte několik možností. „Hitem posledních let jsou dioptrické brýle se slunečním polarizačním klipem na magnet, kdy klip je přichycen k obrubě pomocí magnetků. Další možností je zabroušení stále zabarvené sluneční dioptrické čočky do jakékoliv dioptrické obruby. Pokud chcete mít pouze jedny brýle, nechcete u sebe neustále nosit brýle čiré i sluneční, řešením mohou být fotochromatické čočky. Ty se zabarví přesně dle intenzity světla,“ upřesňuje Klára Kašparová DiS., diplomovaná optička z OptikDoDomu.cz.
Více o slunci a ochraně před jeho nástrahami čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.