Streptokok: Jaké nemoci způsobuje?
Když se řekne streptokok, většina z nás se domnívá, že jde o bakterii způsobující nemoc. Obvykle si vzpomeneme na angínu. Ne každý ale ví, že bakterie rodu Streptococus jsou vlastně běžnou součástí mikroflóry naší kůže a sliznic a že onemocnění způsobují jen některé patogenní druhy. Která onemocnění kromě angíny streptokoky vyvolávají? Jak jim předcházet a jak se léčí?
Spálová angína
Jinak také označovaná jako streptokoková angína, tonzilitida či zánět mandlí je způsobena bakteriemi typu Streptococus pyogenes. Mandle postižené angínou ztrácí svou obranyschopnost a stávají se vstupní branou infekce. Spálová angína je typická u dětí od 3 do 10 let věku. Onemocnění se může vyskytnout opakovaně. Rizikové jsou kromě dětí i skupiny lidí s oslabenou imunitou a chronickým onemocněním.
Projevy: Angína se šíří kapénkami, vstupní branou jsou hlavně sliznice nosu a úst. Příznak onemocnění se objeví obvykle do 2 – 5 dnů od kontaktu s patogenem. Jde hlavně o horečku, neobvyklou únavu, bolest svalů a kloubů, bolest v krku a obtížné polykání, hnisavé čepy – bílé povlaky či fleky na mandlích, ucpaný nos, hnisavý výtok z nosu, vykašlávání hlenů, případně i bolest v uších (zejména u malých dětí). U dětí je také častá kožní vyrážka v podbřišku, odkud se šíří na hrudník a končetiny, vyrážka je zarudlá a nejvýraznější je v záhybech kůže. Může, ale nemusí svědit. Někdy se objeví i bolest břicha a zvracení. Vyrážka začíná mizet zhruba po 4 dnech. Místy se může vytvářet hrubá zrohovatělá kůže, která se olupuje. Typický je i bílý povlak na jazyku, který se sloupe a jazyk je malinově červený. Dalším příznakem jsou zarudlé tváře, bledá kůže kolem úst či pupínky na ušních boltcích nebo v okolí nehtů.
Léčba: Nejprve se výtěrem z krku diagnostikuje původce angíny. Pokud se jedná o klasickou spálovou angínu, je nutné podávání antibiotik na bázi penicilinu, aby nedošlo ke komplikacím. Pokud člověk nemocný angínou užívá antibiotika, jeho stav se poměrně rychle lepší. Doporučuje se ale izolace nemocného na dobu minimálně 8 dní. Pokud se nemocný antibiotiky neléčí, může být přenašečem angíny až dva týdny a hrozí komplikace. Důležitý je i klid na lůžku, užívání léků snižujících horečku, zvýšený přísun vitamínu C, cucání desinfekčních pastilek, kloktání soli. Neléčená angína může být komplikována zánětem hlubších tkání hltanu, kde se vytvoří hnisavé ložisko, ze kterého se zánět může šířit kamkoliv do těla. Další komplikací je postižení ledvin (bolesti v bedrech, časté močení, případně krev v moči), nebo revmatická horečka (bolesti kloubů), které se objevují za cca 14 dní po prodělané angíně.
Zápal plic
Pneumonie je závažné infekční onemocnění, kterému obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres či chřipka nebo nachlazení. Způsobuje ho Streptococus pneumonie, který se dostává do plic z krku, případně krví. Napadá plicní sklípky, kde se hromadí tekutina. Onemocnění bývá často podceňováno, pro starší lidi a lidi s oslabenou imunitou však může mít fatální následky. Ve světě postihne zápal plic až 450 milionů lidí ročně, 4 miliony z nich na jeho následky umírají. Rizikové skupiny jsou senioři, děti do dvou let, lidé s chronickou nemocí plic, ledvin nebo jater, kuřáci, alkoholici, osoby se sníženou imunitou.
Projevy: Běžnými příznaky jsou zimnice a vysoká horečka až 41 °C, dušnost, bolest na prsou, vykašlávání zeleného hlenu. Kašel trvá velmi dlouho a je čím dál intenzivnější, navzdory podávání léků proti kašli. Někdy může docházet k nadměrnému pocení, zrychlenému dýchání a tepu, bolestem hlavy a svalů, nechutenství či průjmům a zvracení. Dalším méně častým příznakem jsou namodralé rty nebo nehty.
Léčba: Zápal plic se diagnostikuje poslechem stetoskopem, rentgenem hrudníku či z krve. Bakteriální zápal plic se léčí antibiotiky, v případě, že léčen není, může to vést až k úmrtí. Léčbu podpoří dostatek tekutin, teplé obklady na prsou a zvýšený přísun vitamínu C. U seniorů nad 75 let a dětí do 2 let je průběh choroby většinou těžký, proto bývá nutná hospitalizace.
Více o nemocech způsobených streptokokem a také jak se jim vyhnout najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.