LEXIKON ZDRAVÍ: VITAMINY A DOPLŇKY STRAVY - Kdy jsou prospěšné? A mohou i škodit?

Ze všech stran slyšíme, že vitaminy a minerální látky jsou pro naše zdraví klíčové. V posledních dvou letech byl v souvislosti s covidem-19 skloňován hlavně vitamin D, který podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Důležité pro tělo jsou ale i další vitaminy a minerály. Pokud nám nějaké chybí, může se to projevit zdravotními problémy. Potíže však můžeme mít i v případě, kdy máme některých látek nadbytek. Příjem všeho, co naše tělo potřebuje, by měl být především vyvážený. V tomto Lexikonu zdraví se proto zaměříme na to, k čemu nám slouží jednotlivé vitaminy, minerály a další látky, které přijímáme jak ve stravě, tak v doplňcích stravy. Zjistíme, co se může stát, když to s jejich příjmem přeženeme a nebude chybět ani názor lékaře.
Co jsou doplňky stravy
Jde o potraviny s koncentrovaným obsahem vitaminů a minerálů, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu. Na rozdíl od léků nejsou určeny k léčbě nebo prevenci nemoci. Výrobce je povinen prokázat jejich nezávadnost, ne však účinnost. Na balení musí být vždy uvedeno, že se jedná o doplněk stravy. Často se na krabičce setkáte i se zdravotním tvrzením např. »přispívá k normální funkci ledvin« a podobně.
Vitaminy
Jsou v malých množstvích pro organismus nezbytné a tělo si je samo neumí vytvořit, proto je nutné přijímat je v potravě. Jsou důležité pro metabolismus a obranyschopnost organismu proti škodlivým vnějším vlivům, bakteriím a virům. Rozdělujeme je na rozpustné ve vodě (to jsou vitamin C a vitaminy skupiny B) a rozpustné v tucích (tj. vitamin A, D, E, K). Pokud je některého nedostatek, jde o hypovitaminózu v případě, že v organismu téměř chybí, jde o avitaminózu.
Minerální látky
Jsou důležitou složkou lidské výživy, i když nemají žádnou energetickou hodnotu. Mají velký význam pro růst a tvorbu tkání, metabolismus a také se účastní na vedení nervových vzruchů. Dělíme je na makroelementy (vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, chlor a síra), mikroelementy (železo, jód, zinek, měď, mangan, chrom a selen)a stopové prvky (křemík, vanad, nikl a bor).
Pozor na předávkování!
Ani vitaminů a minerálů by neměl být nadbytek. „Možnost předávkování existuje. U jednotlivých vitaminů a minerálů se předávkování projevuje vždy trochu jinak, a to v závislosti na jejich funkci pro organismus. Například při nadměrném příjmu vitamínu A se vystavujeme vyššímu riziku rakoviny. Předávkovat se lze i minerály, jako např. jódem, což může vyvolat zánět štítné žlázy,“ upozorňuje MUDr. Pavel Skála, praktický lékař pro děti dorost.
Jak si ty správné doplňky stravy vybrat
- Vždy čtěte složení přípravku, tj. jaké množství účinné látky obsahuje.
- Nenechte se ovlivnit cenou a reklamou, která slibuje zázraky. Základem je vždy zdravá a vyvážená strava. Přípravky není vhodné užívat místo jídla.
- Dodržujte vždy doporučení pro skladování a užívání přípravku.
- Užívání jakýchkoliv doplňků stravy konzultujte s odborníkem, nejlépe s ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav.
- Řiďte se signály vlastního těla.
Konkrátní vitaminy, minerály a další látky včetně jejich účinků najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.