LEXIKON ZDRAVÍ: Pro zdravá játra...

Jsou největším orgánem v dutině břišní, u dospělého člověka mohou vážit 1,3 – 1,6 kg. Jsou důležitá v závěrečné fázi trávení potravy a při detoxikaci organismu. Játra se podílí na vylučování odpadních produktů metabolismu a odbourávání toxinů z těla, jako jsou např. léky, alkohol, případně drogy. Jakékoliv onemocnění jater může mít pro organismus vážné důsledky. Játra ale mají velkou regenerační schopnost, člověk může žít i např. jen s méně než polovinou zdravé jaterní tkáně.
Příznaky obtíží
* časté nevolnosti
* nadýmání a průjmy
* bolest v pravém podžebří
* velká únava, která přetrvává i po odpočinku
* otoky
* zažloutlé bělmo a zažloutlá kůže
* agresivita, zmatenost, apatie
* skvrny na kůži, vyrážka
Nejčastější nemoci
Hepatitida A: Jde o akutní zánět jater vyvolaný virem hepatitidy typu A. Žloutenka, nazývaná také nemoc špinavých rukou, se přenáší kontaminovanou vodou, potravou a při nedostatečné hygieně. Od nákazy do projevu prvních příznaků může uběhnout až 90 dní. Ze začátku se objevuje teplota, nevolnost, únava a bolesti břicha. Žloutenka je pak pozdějším projevem akutního zánětu v játrech. Onemocnění obvykle lze vyléčit poměrně rychle dietou a klidem. Účinnou ochranou je očkování.
Hepatitida B: Akutní a chronický zánět jater vyvolává virus hepatitidy typu B. Přenáší se krví, pohlavním stykem a z matky na plod. Akutní zánět se projeví nevolností, bolestmi břicha a svalů či teplotou a žloutenkou patrnou hlavně na očním bělmu. Akutní stav může přecházet v chronický, a to hlavně u dětí. Neléčená chronická hepatitida může za 10 – 20 let přerůst v cirhózu jater. Léčba je v podstatě doživotní, neboť onemocnění se často vrací.
Chronická hepatitida typu C: Je většinou objevena při vyšetření prováděném z jiného důvodu. Onemocnění má minimální příznaky, projevuje se jen zvýšenou únavou, nervozitou a občasnými bolestmi vpravo pod žebry. Neléčená choroba přechází po 10 – 20 letech v cirhózu jater. Hepatitida typu C se přenáší zejména krví a pohlavním stykem. Rizikovou skupinou jsou drogově závislí.
Cirhóza jater: Jde o nevratné poškození jater, kdy jaterní tkáň zbytní a hrozí selhání jejich funkce. Je závěrečnou fází zánětu jater, kdy játra už jsou tak zjizvená, že nemohou regenerovat a nemohou vykonávat žádnou ze svých funkcí. Může končit smrtí. Častou příčinou cirhózy je alkohol. Nadměrná konzumace alkoholu znamená, že játra se musí mnohem více namáhat, aby z těla odbourala toxiny, a buňky jater proto regeneraci nestíhají. Další příčinou mohou být hepatitida typu B a C. Navenek se cirhóza projevuje svěděním kůže, tendencí k tvorbě modřin, erektilní dysfunkcí, zvětšením prsou u mužů, úbytkem svalové tkáně, psychickými změnami např. zmateností a letargií. Léčit se dá jen odstraněním poškozené části jater, nebo transplantací celých jater v případě, že jsou postižena celá játra.
Steatóza (ztukovatění jater): Játra jsou obalena nadbytečným množstvím orgánového tuku a nemohou správně vykonávat svou funkci. Obvykle je způsobeno obezitou. Může se projevovat zvýšenou únavou, nervozitou, svěděním kůže, občasnými bolestmi vpravo pod žebry. Zpravidla je doprovázeno dalšími zdravotními problémy, jako např. cukrovka 2. typu, ateroskleróza, vysoký krevní tlak atd. Řešením je zhubnout, tj. upravit jídelníček a zařadit pravidelný pohyb.
Mononukleóza: Virové onemocnění způsobené z 90 procent všudypřítomným EB virem. Projevuje se velmi silnou únavou, zvětšením lymfatických uzlin, Postihuje především děti a mladistvé, k nákaze dochází především přenosem slin, méně častěji kapénkami při dýchání a kašli.
Prevence
Základem je hygiena, především mytí rukou po každém použití toalety a před jídlem. Dále je nutné vyhnout se nadměrnému užívání alkoholu, léků a kouření a udržovat si optimální váhu, přičemž ze stravy je potřeba vyřadit potraviny s přemírou tuků a smažená jídla. Podstatný je také pravidelný pohyb. Důležitá jsou pravidelná preventivní lékařská vyšetření, zejména v případě, pokud trpíte občasnými bolestmi břicha. Proti hepatitidě typu A spolehlivě chrání očkování, doporučuje se zejména při cestách do rozvojových zemí. Provádí se i u dětí.
Jak se stravovat a kdy pomohou bylinky? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.