LEXIKON ZDRAVÍ: Pro zdravou slinivku...

Pankreas je malý orgán uložený mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má velmi důležitou funkci pro trávení. Spolu se žlučníkem ústí do dvanáctníku – části tenkého střeva, kam se dostává potrava natrávená v žaludku. Ve dvanáctníku se slinivka pomocí trávicích enzymů podílí na přeměně cukrů, tuků a bílkovin z potravy v důležité živiny. Slinivka mimo jiné produkuje i hormon inzulin, který je nezbytný pro udržení optimální hladiny krevního cukru. V případě, že se vyskytne onemocnění slinivky, jde vždy o vážný stav, který není radno podcenit. Může jít o akutní nebo chronický zánět, nebo nádorové onemocnění slinivky. Se slinivkou břišní je také často spojována cukrovka.
Příznaky obtíží
* bolest v levém nadbřišku
* pocit na zvracení nebo zvracení
* zrychlený tep
* zrychlené dýchání
* snížená chuť k jídlu
* nervozita
* vyčerpanost
Nejčastější nemoci
Akutní zánět slinivky: Může se přihodit i zdravému člověku v podstatě z ničeho nic, například po tučném, smaženém mastném jídle nebo po oslavě, kde vypil moc alkoholu. Nejčastější příčinou je žlučový kamínek, který ucpe společný vývod žlučníku a slinivky. Akutní zánět se projeví nečekanou silnou bolestí v levém boku, která může vystřelovat až do zad. Dále se přidává nevolnost, opakované zvracení, plynatost, zvýšená teplota a zrychlený tep. Je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, neboť silná bolest může způsobit i šok. Léčba probíhá v nemocnici, kde je výživa prvních několik dní podávána infuzemi a bolest se tiší léky, nebo se podávají antibiotika. Pokud je akutní zánět léčen včas, slinivka není trvale poškozena. Po vyléčení je doporučována střídmost v jídle a pití.
Chronický zánět slinivky: Vzniká především dlouhodobým pitím přemíry alkoholu. Mezi zdravotní komplikace způsobené chronickým zánětem patří snížená produkce trávicích enzymů a s tím spojené nechutenství, nechtěné hubnutí, bolesti břicha po jídle, nadýmání, průjmy či žloutenka. Při chronickém zánětu slinivka také snižuje produkci inzulinu a vzniká cukrovka. Léčba probíhá doma pomocí lékařem předepsaných léků, dále je potřeba dodržovat přísnou dietu a naprosto vynechat alkohol. Chronický zánět je odhalen, až když je funkce slinivky nějak poškozena, zanechává tedy trvalé následky na zdraví.
Diabetes: Beta buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní produkují inzulin, který svým působením snižuje hladinu krevního cukru. Slinivka dále produkuje hormon glukagon, který hladinu cukru v krvi zvyšuje. Díky inzulinu se cukr z krve vstřebává do cílových tkání, jako jsou zejména játra, svaly a tuková tkáň. Zde se cukr použije přímo jako zdroj energie, nebo se uloží do zásoby. Pokud je inzulinu nedostatek nebo na něj buňky tkání nedostatečně reagují, vzniká diabetes (cukrovka). Svou roli hraje roli i dědičnost. „Obecné riziko vzniku cukrovky 1. typu je asi 0,4 %. Pokud má diabetes 1. typu matka, mají její potomci riziko vzniku diabetu 1. typu cca 4 %, pokud otec, tak 8 %, pokud oba rodiče, tak cca 30 %. U diabetu 2. typu je situace ještě složitější, větší měrou se zde uplatňuje zevní prostředí a také rodinné zvyky, jako třeba nadměrná konzumace jídla a nedostatek pohybu. Dá se hovořit o dědičnosti sociální, což znamená, že se návyky prarodičů a rodičů negenetickou cestou přenášejí na děti. Pro budoucí rozvoj diabetu mohou mít tyto návyky stejný význam jako vlohy genetické. Obecné riziko vzniku cukrovky 2. typu v běžné populaci je asi 10-15 %, pokud má diabetes 2. typu matka nebo otec, mají jejich potomci riziko vzniku diabetu 2. typu cca 25 %, pokud oba rodiče, tak cca 50-75 %,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Solarová z Centra Diabetologie IKEM.
Rakovina slinivky: I přes veškeré pokroky v medicíně, končí ve většině případů smrtí pacienta. Hlavním důvodem je, že nádor bývá diagnostikován příliš pozdě, a to vzhledem k neurčitým vnějším projevům, jako je bolest břicha, nechutenství, únava, hubnutí či žloutenka. Operace má smysl, jen pokud je nádor odhalen včas, což je podle statistik asi v pouhých 15 % případů. Proto není radno podceňovat zažívací obtíže.
'
Prevence
Zde je to hlavně zdravé stravování – z jídelníčku vyřaďte mastné a smažené pokrmy, vyhněte se pečivu z kynutého těsta, omezte ořechy a semena. Pozor na alkohol! Dlouhodobá konzumace většího množství alkoholu ničí tkáň slinivky, může způsobit zánět, nebo i nádor. Neodkládejte návštěvu lékaře v případě, že hubnete, aniž byste chtěli, trpíte nechutenstvím, nebo máte jakékoliv dlouhodobé bolesti břicha.
Jak se stravovat, aby slinivka zůstala zdravá a co bylinky? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.