Zdravé plíce: Chcete se zbavit kouření? Není to tak lehké...

Závislost na tabáku vznikne poměrně snadno. Nejčastěji vzniká již v dětském nebo mladém věku, kdy je rozvoj závislosti mnohem rychlejší než u dospělého člověka. To je dáno tím, že mozek dětí ještě nedozrál a stále se vyvíjí. Věděli jste, že většina dětí poprvé zkusí cigaretu v 10 až 12 letech? Mnohé z nich se pak stávají pravidelnými kuřáky již na střední škole a závislost se rychle prohlubuje. Jde jednak o psychosociální závislost – například být členem party a pak také o závislost fyzickou, kdy se nikotin navazuje na některé receptory v mozku a vyvolává příjemné pocity. Fyzicky závislých na tabáku je až 90 % kuřáků.
Zbavení se závislosti: Není to tak snadné. Každý rok se pokouší přestat kouřit necelých 30 % kuřáků. Pokud jsou na to sami, jejich úspěšnost se pohybuje mezi 3 – 4 %, tedy kouřit bez odborné pomoci přestanou asi 4 lidé ze sta. Pokud vyhledají odbornou pomoc, úspěšnost léčby se zvyšuje.
Abstinenční příznaky: Provázejí léčbu závislosti a jsou velmi nepříjemné. Právě kvůli nim je vhodné odbornou pomoc vyhledat. Patří sem: nervozita, podrážděnost, stres, deprese, neurologický třes, nesoustředěnost, neschopnost odpočívat, nadměrná chuť k jídlu a podobně.
Co pomůže
* Nikotinové náplasti a žvýkačky, orální spreje či pastilky, které dodávají nikotin do těla v terapeutických dávkách
* Léky volně prodejné i na předpis
* Bylinky – např. lipový květ, meduňka či třezalka pomohou zmírnit stres, který působí touha po cigaretě
* Národní linka pro odvykání kouření, která poskytuje kuřákům odbornou pomoc
Když přestanete kouřit…
Už po 24 hodinách se začnou pročišťovat plíce. Za 2 dny se zlepší vnímání chutí a vůní. Po cca půl roce začnou mizet projevy špatné činnosti plic, jako jsou kašel, problémy s dechem a sípání. Po roce se riziko infarktu sníží na polovinu.
Očima odborníka
Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D., Vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
KLÍČOVÁ JE MOTIVACE A PODPORA OKOLÍ!
Je závislost na cigaretách spíše psychická nebo fyzická?
„Jedná se o kombinaci fyzické závislosti na působení nikotinu v mozku a tzv. psychosociální závislosti, jako jsou kuřácké rituály a situace, například cigarety při kávě, po jídle, dále potahování z cigarety, odklepávání atd.“
Co bývá pro pacienty nejtěžší, když chtějí přestat kouřit?
„První tři dny až první týden odvykání, kdy se projevují nejsilněji abstinenční příznaky. Z toho nejvýraznější symptom bývá bažení, tj. silná chuť na cigaretu, myšlenky na kouření. Mnoho kuřáků se také obává dalších abstinenčních příznaků, jako jsou nervozita, podráždění či přibírání na váze. S odvykacími příznaky ale lze pracovat a lze je redukovat.“
Jaké existují podpůrné prostředky při odvykání kouření kromě známých nikotinových náplastí a žvýkaček?
„Existují také léky na odvykání kouření, jeden z nich je na předpis a jeden volně prodejný. Léky pomáhají s fyzickou závislostí na nikotinu. Novým trendem je přístup zvaný eHealth, elektronické zdravotnictví, kdy se využívají k léčbě technologie a internet. V ČR např. vznikla mobilní aplikace na odvykání kouření Adiquit, kterou vyvinuli čeští adiktologové a IT experti.“
Využívá se při odvykacích procedurách například akupunktura?
„Ano, akupunktura se řadí mezi alternativní směry východní medicíny. V běžných ambulancích a nemocnicích se zpravidla neprovádí. Jehličky se aplikují do akupunkturních bodů v oblasti ucha nebo zápěstí. Výsledkem terapie by mělo být snížení chuti kouřit. Akupunkturu však vždy musí provádět proškolený a erudovaný odborník.“
Pomáhá, když se pacienti, kteří se léčí ze závislosti na tabáku navzájem podporují v léčbě?
Podpora okolí kuřáka je velmi důležitá pro úspěch léčby. To platí především pro rodinu, kamarády, kolegy, ale také např. pro ostatní pacienty v ústavní léčbě. Na našem pracovišti na Klinice adiktologie v Apolináři takto poskytujeme terapeutické skupiny pro kuřáky i ostatní pacienti léčící se se závislostí.
Jaká je úspěšnost léčby u nás?
Pokud se kuřák rozhodne odvykat sám bez pomoci, je úspěšnost velmi nízká, kolem 4 %. Pokud pacient užívání náhradní nikotin nebo léky a absolvuje podpůrnou léčbu pod dohledem odborníka (např. v ambulanci), může se úspěšnost odvykání pohybovat až mezi 30 % až 40 %. Každoročně se v ČR pokusí přestat kouřit 26 % stávajících kuřáků.
Vracejí se ke kouření spíše ženy nebo muži?
Mezi dospělými je více kuřáků mužů. U dětí a dospívajících kouří více dívky. Úspěšnost odvykání se podle statistik mezi pohlavími neliší.
Pokud jde o kouření, vracejí se k němu podle vašich zkušeností pacienti i přes diagnózu rakoviny či jiných závažných, s kouřením asociovaných onemocnění?
Bohužel ano. Jsou takové případy, kdy např. pacient prodělá infarkt, je operován, lékaři mu sdělí že musí neprodleně přestat kouřit a on přesto za týdně opět kouří. Roli zde hrají 2 faktory: 1) jedná se o silnou závislost, kterou je potřeba léčit a 2) klíčová je vnitřní motivace kuřáka, zda chce skutečně sám přestat. Mezi nejčastější motivátory odvykání patří zdraví, rodina a finance.
Celý článek o zdraví plic najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.