Zdravé plíce - Jde to i po Covidu!

Plíce jsou orgánem, který je nezbytný pro fungování všech dalších orgánů a organismu jako celku. V dnešní době jim hrozí poškození z mnoha stran, ať již jde o běžné virové či bakteriální infekce, které mohou napadnout také plíce, nebo o covid-19, jenž může na funkci plic zanechat trvalé následky. Dalším faktorem jsou znečištěné ovzduší a v neposlední řadě kouření, ať už aktivní, nebo pasivní. Jak se o plíce starat, aby fungovaly co nejlépe?
Covid-19 způsobuje zjizvení
Onemocnění koronavirem není nebezpečné jen v akutní fázi, mnoha pacientům způsobuje potíže i dlouho po jeho prodělání. Souhrnně je nazýváme postcovidový syndrom. Může jít o ztrátu čichu a chuti, bolesti svalů a kloubů, únavu, bolesti hlavy, kožní problémy, deprese, poruchy spánku, mravenčení končetin, vyšší riziko trombózy a v neposlední řadě problémy s dýcháním. Potíže s dýcháním se obvykle projevují jako pocit tíhy na hrudi, dušnost a zadýchávání i při běžné pomalé chůzi. Potíže mohou přetrvávat i měsíce po prodělaném onemocnění. Vyšší riziko následných dýchacích potíží je u pacientů, u nichž byly plíce virem napadeny. Nemusí však jít jen o těžké zápaly plic a pacienty na umělé plicní ventilaci. Potíže se mohou objevit i u těch, kteří dýchací obtíže zvládli doma. Důvodem je, že virus napadá buňky plicních sklípků. Imunitní systém po nějaké době rozpozná napadené buňky a zničí je, dojde k zánětlivé reakci a v ideálním případě se plíce začnou hojit a postupně se potahovat zdravými buňkami. V horším případě pak může dojít k tvorbě jizev a napadené části plic už se znovu neprovzdušní. Zjizvení může postihnout část nebo celý lalok plic – v tom případě plíce ztrácí svou funkci. Riziko hrozí i u ostatních virových zápalů plic.
Začněte trénovat
Odborníci radí pacientům vrátit se k pohybovým aktivitám hned, jak je to po prodělání nemoci možné. Po mírném průběhu nemoci je vhodné začít sportovat zhruba 14 dní po jejím překonání, v těžších případech je to individuální, a to v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu. Nejdůležitější je nácvik správného dýchání a pak kombinace silového a vytrvalostního cvičení. Zejména u starších lidí a po těžkém průběhu nemoci je vhodná spolupráce s odborníkem, kdy lékař nebo fyzioterapeut vytvoří pro pacienta sestavu dechových cvičení na míru. „Správné dýchání vás naučí i při rehabilitačním pobytu v lázních, který je pacientům po covidu doporučován. Nezbytným základem je správné držení těla a nácvik břišního dýchání. Tato cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšují například také vykašlávání,“ vysvětluje MUDr. Jiří Hnátek, primář z Lázní Luhačovice.
Břišní dýchání
Zlepšuje funkci plic a celé dýchací soustavy, proto naučit se správně dýchat do břicha, je důležité nejen pro rehabilitaci po nemoci, ale pro naše celkové zdraví. Toto dýchání také zlepšuje držení těla, mírní bolesti (např. zad), zlepšuje trávení, pomáhá s vyrovnáním hladiny krevního cukru, zklidňuje nervy. Dýchat do břicha se můžete naučit i doma. Lehněte si na záda na rovnou podložku a pokrčte kolena. Ramena stáhněte dolů od uší tak, aby nebyla v napětí, bedra mějte přilepená na podložce. Dva prsty si jemně zapíchněte do břicha, nadechněte se zhluboka nosem. Plynulý nádech by měl vycházet z kontrolovaného vyklenutí břicha, které je následováno rozšířením hrudníku při maximálním nádechu. Pak vydechněte do břicha tak, abychom prsty vytlačili směrem ven. Jde o pasivní výdech. Celá dechová technika se provádí se zavřenými ústy.
Vytrvalost a posilování
Kromě správného dýchání je nezbytné přidat i vytrvalostní trénink. Nemusí to však být nic náročného, naopak. Stačí 30 minut denně svižnější chůze denně, velmi je doporučován Nordic Walking. „Vytrvalostní trénink je velmi důležitý, protože zlepšují nejen funkce dýchacího ústrojí, ale jsou prospěšná i pro celkovou tělesnou výkonnost a odolnost. Důležité je přizpůsobit pohyb svým možnostem, není totiž vhodné překonávat výraznější pocity dušnosti,“ uvádí primář Hnátek. V neposlední řadě je vhodné zařadit posilovací a protahovací cviky, a to minimálně 3x týdně. Posilovat je potřeba všechny části těla. Pokud si nevíte rady, svěřte se alespoň z počátku do rukou odborníka, který zároveň ohlídá, zda při cvičení správně dýcháte.
Více o plicích a odvykání kouření čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.