JAK NA ZDRAVÉ PLÍCE...
Plíce jsou orgánem, který je nezbytný pro fungování všech dalších orgánů a organismu jako celku. V dnešní době jim hrozí poškození z mnoha stran, ať již jde o běžné virové či bakteriální infekce, které mohou napadnout také plíce, nebo o covid-19, jenž může na funkci plic zanechat trvalé následky. Dalším faktorem jsou znečištěné ovzduší a v neposlední řadě kouření, ať už aktivní, nebo pasivní. Jak se o plíce starat, aby fungovaly co nejlépe?
Jak fungují
Plíce jsou párovým orgánem trojúhelníkovitého tvaru, který je uložen v hrudní dutině. Mají houbovitou strukturu. Pravá plíce je tvořena třemi laloky, levá je menší a tvoří ji dva laloky. Vnitřek plicních laloků je tvořen průduškami (dolní cesty dýchací), které se větví na průdušinky. Ty pak ústí do plicních sklípků, kde probíhá výměna dýchacích plynů pomocí pohybu svalů. Nejdůležitější je bránice, která při nádechu klesá a zvětšuje se objem hrudníku a při výdechu klesá a objem hrudníku se zmenšuje. Nádech je tedy aktivní pohyb, výdech pasivní. Dýchání můžeme ovládat vůlí a zároveň je prováděno automaticky.
V klidu se jedním nádechem vymění v plicích cca půl litru vzduchu. Člověk v průměru provede 14 – 18 vdechů a výdechů za minutu.
V průměrných plicích se udrží zhruba 3 litry vzduchu.
Maximální množství vzduchu, které lze vydechnout po největším možném nádechu, se nazývá vitální kapacita plic. Závisí jednak na fyzické zdatnosti jedince a také na pohlaví. U žen je to kolem 2000 ml a u mužů 2500 ml.
Varovné signály
I laik může podle některých příznaků poznat, že je s jeho plícemi něco v nepořádku. Pokud zrovna nejsme nachlazení nebo netrpíme sezónní alergií, neměli bychom brát na lehkou váhu následující potíže…
* dlouhodobý dráždivý až dusivý kašel (nebo i zhoršující se kašel u kuřáků)
* bolest na hrudi, které se objevují i v klidu
* zadýchávání při běžných činnostech
* namodralé rty případně nehty, které značí nedostatečné zásobení tkání kyslíkem
Rizikové faktory
* kouření
* obezita
* sedavý způsob života
* dlouhodobý pobyt v prašném prostředí
* alergie
Kdy hrozí zápal plic
Pneumonie je závažné infekční onemocnění, kterému obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres či chřipka, nachlazení či covid-19. Onemocnění bývá často podceňováno, pro starší lidi a lidi s oslabenou imunitou však může mít fatální následky. Ve světě postihne zápal plic až 450 milionů lidí ročně, 4 miliony z nich na následky choroby umírají. Onemocnění může mít bakteriální i virový původ. Virového původu je i zápal plic způsobený koronavirem. Nemoc ohrožuje zejména seniory, děti do dvou let, osoby s chronickou obstrukční plicní nemocí, kuřáky, alkoholiky a osoby se sníženou imunitou. Běžnou prevencí je vyhnout se kouření a alkoholu, léčit důsledně další onemocnění, i běžná nachlazení, dodržovat zdravý životní styl s dostatkem pohybu.
Co s plícemi po Covidu a jak se zbavit kouření? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.