Lexikon zdraví: Psychosomatika a kožní problémy...
O tom, že pokožka je často zrcadlem našeho zdraví, není pochyb. Svědění a vyrážky mohou upozorňovat na problémy s játry, štítnou žlázu nebo třeba cukrovku. Kožní potíže a nejrůznější alergie jsou také hojně způsobeny vnějšími faktory, především znečištěním prostředí, v němž žijeme, kosmetikou, již používáme, nadměrným vystavováním pokožky slunci, špatnou stravou, nedostatečným pitným režimem a podobně. Každopádně psychická kondice je pro dobrý stav pokožky zásadní.
Skryté příčiny
Alergie vznikají v důsledku psychického i fyzického oslabení organismu. Zde jde o kopřivku, kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. V období, kdy je alergik více ve stresu, málo spí a relaxuje, dochází obvykle ke zhoršení chronických potíží. Krupička či vyrážka se rozšiřuje, zarudnutí a svědění pokožky je výraznější, kůže u lidí trpících atopickým ekzémem je více vysušená a svědí, horší se i lupénka. Také akné rovněž souvisí s psychikou. Často ke zhoršení potíží dochází právě v zimním období, kdy kromě změny počasí může být příčinou i předvánoční stres, bilancování na konci roku a podobně.
Z pohledu psychosomatiky
Za kožními problémy se vždy skrývá konkrétní emocionální příčina.
* Kopřivka: Je podle některých expertů projevem nespokojenosti s nějakou oblastí života, podrážděním, frustrací a skrýváním či potlačováním negativních emocí. To vše se pak dostává na povrch prostřednictvím pokožky
* Svědění: Může být projevem potlačených přání a neuspokojených potřeb. Odborníci na psychosomatiku tvrdí, že škrábáním pak postižený dosahuje uspokojení
* Ekzém: Signalizuje rozpor nebo nepřijetí, kdy naše mysl něco odmítá. Dalším důvodem bývá dlouhodobé neřešení problémů. Atopický ekzém pak může značit potlačený hněv či sebelítost.
* Lupénka: Často souvisí se stresem, pocity viny a nedůvěrou v okolní svět. Pokud nemocný uvěří, že žije v harmonickém prostředí, kde mu nic nehrozí, projevy se obvykle zmírní.
* Akné: Z pohledu psychosomatiky je projevem nespokojenosti se svým zevnějškem. Proto se tak často projevuje v období dospívání, kdy vzhled hraje poměrně velkou roli. Roli může hrát i strach z dospívání, pocity trapnosti atd. Klíčové je zde přijetí sebe sama a podpora okolí.
* Plísně: Mohou znamenat nevyřešené staré křivdy, které nás trápí.
Rady a bylinky
* Levandule: Má antiseptické účinky, dobře působí proti akné, má i analgetické a dezodorační účinky. Pomáhá zklidnit kůži po spáleninách od slunce – k tomu je vhodný např. levandulový olej.
* Aloe vera: Zklidňuje pleť po popáleninách, urychluje hojení, je vhodná na alergické vyrážky, ekzém, opary, onemocnění dásní a zubů. Obsahuje vápník, draslík, zinek, vitamin C a E a působí preventivně proti vráskám a stárnutí kůže.
* Měsíček lékařský: Je známý protizánětlivými, antivirovými a antibakteriálními účinky a také velkým množství antioxidantů. Masti a krémy jsou vhodné na drobná poranění, popáleniny, modřiny, ale i kožní ekzémy a také hemoroidy.
* Kurkuma: Má také antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky a působí proti plísním. Vhodné je přidávat ji do pokrmů a také ji nanášet na kůži v podobě masti či tinktury. Hodí se k léčbě akné, ošetřuje suchou i mastnou pokožku, jizvy a pigmentové skvrny. Často je i součástí šamponů proti lupům.
* Rozmarýn: Dobře působí proti plísním a podporuje růst vlasů. Krásně voní, proto se užívá v aromaterapii při poruchách paměti a soustředění, olej z rozmarýnu léčí akné a redukuje vrásky.
* Heřmánek: Je vhodný na ekzémy, hydratuje pokožku a pomáhá léčit akné. V aromaterapii je základem pro uklidnění a dobrý spánek.
Více problému s psychosomatickým původem najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 49.