Lexikon zdraví: Psychosomatika a bolesti zad

Duševní nerovnováha se často odráží na stavu našeho pohybového aparátu, aniž si to uvědomujeme. Za bolest zad sice může i dlouhé sezení a málo pohybu, ale na vině bývá i špatné dýchání, které s psychikou souvisí. Ve stresu se dech zrychluje a dýcháme zpravidla ústy, a to mělce, jen do hrudníku, nádechy jsou obvykle delší než výdech. V dnešní době se naše tělo dle výzkumů dostává do stresových situací až 50x za den. To pak může vést k oslabení imunity a rozvoji psychosomatických potíží nejen se zády.
Skryté příčiny
I špatné držení těla má prapůvod v psychice.
* Lidé s nižším sebevědomím, nebo ti, kteří prožívají smutek, obvykle mají shrbená ramena a na pohled skleslé držení těla, to způsobuje nejčastěji bolesti v oblasti krční a hrudní páteře související i s nefyziologicky předsunutou hlavou. Bolesti krční páteře způsobuje křečovité stažení svalů krku, šíje a také trapézových svalů, za nímž stojí dlouhodobý stres.
* Naopak křečovitě vzpřímené držení těla souvisí také se stresem, a to obvykle takovým, který dotyčný nechce dát najevo a navenek se snaží působit sebejistě. To se nejčastěji projeví bolestmi v oblasti hrudní a bederní páteře. Na které straně se budou bolesti projevovat více je individuální a souvisí i s návyky konkrétního jedince.
Z pohledu psychosomatiky
Záda jsou podle psychosomatiky tou částí našeho těla, kam se »uloží« vše, co zrovna nechceme řešit nebo na co nemáme čas. Bolesti páteře pak ovlivňují fungování celého těla, kde se mohou projevit i další neduhy. Pokud potlačujeme emoce, vyrovnává se s tím organismus napínáním určitých svalů, k jejichž uvolnění nedojde ani v noci. Obvykle se to projevuje neklidným spánkem, živými sny a tím, že i po relativně dlouhém spánku vstáváme celí rozbolavělí.
Krční páteř: Zde se obvykle hromadí pocity frustrace nebo nenaplnění některých potřeb, svaly krku a šíje mohou brnět, což dle některých pramenů znamená hněv nebo smutek, kterému nebyl dán průchod, nebo mohou být bolestivě zatuhlé, což je spojeno s nenaplněním potřeb, nemožností relaxace, podrážděností nebo zklamáním. Bolest této oblasti nám také dávají najevo, že si nakládáme příliš mnoho povinností a ještě si vyčítáme, když něco nestihneme. Pro zlepšení stavu je potřeba v první řadě zpomalit, přestat úkolovat sami sebe a podívat se na povinnosti s větším nadhledem.
Hrudní páteř: Bolesti této části zad ukazují na pocit nedostatku citové opory, kdy žijeme s tím, že nám naši blízcí nerozumí či nám nedávají tolik citu, náklonnosti, úcty, pochvaly, lásky, přátelství a péče, kolik bychom potřebovali. Dále se zde hromadí pocity, kterým z nějakého důvodu nedáváme průchod, a strach ze sebevyjádření. Blokády hrudní páteře a žeber také často souvisejí i s mělkým dýcháním, které je typické pro stresové situace. Pro zlepšení je potřeba naučit se radovat z maličkostí, ocenit sebe sama i umět vyslovit směrem k druhým, co cítíme a potřebujeme.
Bederní páteř: I zde může jít o následek dlouhodobého stresu a podle některých pramenů bolesti v bedrech úzce souvisejí s odmítáním přirozeného procesu stárnutí a snahou udržet si mládí za každou cenu. Dále potíže usazené v bedrech souvisejí s obavami finančního charakteru a také s potřebou nést »na svém kříži« všechny problémy světa. Cestou k uzdravení je odložit starosti nad věcmi, které nemůžeme změnit, více se věnovat tomu, co nás naplňuje, a oprostit se od zbytečností, které zahlcují náš život.
Rady a bylinky
* Pohyb: Chůze, protahovací cvičení, posilování zádových a břišních svalů, to vše je nezbytností pro zdravá záda.
* Dýchání: Správné hluboké dýchání do břicha zmírní svalové napětí všech částí páteře.
* Teplé obklady: Nahřátý polštářek či ručník uleví při bolesti, stejně tak natírání masážním olejem či gelem s hřejivými účinky.
* Rozmarýnová koupel: Funguje jako aromaterapie a pomáhá zmírnit bolesti zad a svalové napětí. Cca 50 g rozmarýnu zalijte 500 ml vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat a pak nálev proceďte do teplé vany. Podobně funguje např. smrkové jehličí.
Více o psychosomatických potížích čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 49.