Bylinky nejen pro zdraví: Bez, hluchavka i kopřiva
V období jara a brzkého léta můžete na zahrádce nebo při procházkách do lesů a luk narazit na rostliny, které by neměly ujít vaší pozornosti. Lze je totiž využít jako podpůrnou léčbu řady zdravotních problémů, k domácímu zkrášlování i při vaření. O některých z nich vám prozradíme víc…
Bez černý
Na jaře se z něj využívají květy, na podzim plody zvané bezinky. Ty se však musí před konzumací usušit či tepelně upravit, jinak jsou, stejně jako listy a kůra, jedovaté. Květy se používají jako při léčení všech chorob z prochladnutí, mají močopudné účinky a lehce projímají, díky čemuž pomáhají při zácpě. Jsou vhodné do inhalačních směsí při rýmě, zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, zubů a uší. Plody, ze kterých lze připravit léčivé víno, sirup či džem, působí podobně. Pomáhají při migrénách, neuralgických bolestech a problémech se svaly a klouby při nachlazení. Navíc podporují detoxikaci těla a normální funkci imunitního systému, zmírňují alergie a astma. V kosmetice se výtažky z bezu užívají do uklidňujících i posilujících koupelí, k ošetření problematické pleti a zklidnění podrážděné kůže.
Tip: Listy je možné použít jako obklady na místa postižená revmatismem. Sušené květy umixované s vodou jako základ zklidňující masky.
Hluchavka bílá
U žen je po kontryhelu druhou nejdůležitější bylinkou do všech směsí na ženské problémy. Upravuje menstruační potíže, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zmírňuje problémy s nástupem klimakteria. U mužů příznivě ovlivňuje prostatu a podporuje uzdravování močových cest. Kromě toho se používá při chronické bronchitidě a zánětech horních cest dýchacích, při nadýmání a střevních kolikách. Díky svým hojivým a dezinfekčním účinkům se hodí k omývání ekzémů, svědivých vyrážek a drobných popálenin a ran nebo k sedacím koupelím v případě hemoroidů. Mladé lístečky a květy jsou chutným zpestřením salátů, květy můžou zdobit sladké i slané pochutiny, polévky a omáčky. V kosmetice bývá součástí šamponů a pečujících přípravků na vlasy, zklidňujících a protizánětlivých krémů a pleťových vod.
Tip: Výluh z kořene hluchavky může posloužit jako přírodní žluté barvivo na vlasy (sbíráme ho až po odkvětu).
Kopřiva dvoudomá
Bývá součástí očistných kur, ale užívat ji lze i samostatně. Pozitivně ovlivňuje celý organismus a jako prevence na podporu imunity asi není lepší byliny. Je silně močopudná a používá se často při problémech s močovým systémem. Obsahuje hodně železa, podporuje tvorbu červených krvinek, proto se doporučuje při chudokrevnosti. Kromě toho je účinná při onemocnění dýchacích cest, při alergiích nebo při celkovém vyčerpání. Uplatňuje se i u potíží s játry, žlučníkem, slezinou a žaludkem, při artróze a osteoporóze. Zevně je vhodná na ekzémy, proleženiny, odřeniny či drobné popáleniny. V kuchyni nahradí špenát, zpestří palačinky, slané koláče, je z ní výborná polévka a pesto. V kosmetice ji najdete hlavně v přípravcích na vlasy. Působí proti jejich padání, posiluje je, zabraňuje jejich nadměrnému maštění a potlačuje tvorbu lupů a svědění pokožky.
Tip: Rostlina je jedlá celá, musí se však vždy krátce spařit vodou o teplotě 80 °C. Semena, která se sbírají hned, jak zhnědnou (většinou v srpnu), se dají usušit a následně používat třeba na chléb s máslem, do müsli či do salátů.
Více bylinek najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 19.