Mirka ze Sulice - Založila ekologické papírnictví!
Většinu své kariéry pracovala v korporacích na různých marketingových pozicích, později pak v rodinné tiskárně se svým manželem. Postupně však začala Mirka Poráčová profesně hledat něco víc a rozhodla se spojit to, co umí a vyznává, tedy marketing, polygrafii a lásku k přírodě. Založila vlastní papírnictví, ve kterém pod značkou Be Nice nabízí ekologické a designově zajímavé produkty.
Mirka pochází z Mladé Boleslavi, kde vyrůstala a chodila na základní a střední školu. Jako malá neměla až tak vyhraněné zájmy, vždycky byla ale hodně aktivní „Dlouho jsem chodila do sportovního oddílu, tehdy to byla Rudá hvězda, kde jsme v letní sezóně běhali orientační běh a v zimě na běžkách. Jako dítě jsem to neměla moc ráda, byl to spíš nápad rodičů, ale běžkám jsem nakonec přišla na chuť a zůstaly mi do dneška,“ vzpomíná Mirka. Představu o tom, čemu by se jednou chtěla věnovat profesně, začala mít během studií na gymnáziu. Její potřeba pomáhat, kterou v sobě vlastně měla odmala, ve spojení s nadšením pro biologii, kterou získala díky své profesorce biologie, vyústila v touhu stát se lékařkou. Nicméně nakonec se vydala jiným směrem. „Tehdy jsme ještě museli mít k dalšímu studiu doporučení třídního učitele, ale já ho nedostala. Tak jsem si říkala, kde jinde bych mohla dělat přijímačky z biologie a z matematiky, ve které jsem byla také dobrá, a vyšla mi z toho Česká zemědělská univerzita obor ekonomie.“ Poměrně krátce po revoluci Mirka studium přerušila, aby získala zkušenosti ze západního světa. Rok pracovala jako au-pair ve Velké Británii, kde se naučila výborně anglicky, a půl roku pracovala v USA, v kempu pro fyzicky a mentálně postižené lidi. V rámci studií pak na zemědělské univerzitě získala roční stipendium na univerzitě v Irsku, kde si vybrala obor marketing potravin, další tři měsíce strávila na praxi ve Skotsku. „To mě vlastně nasměrovalo k mému budoucímu povolání. Po návratu do Čech jsem dostudovala u nás na univerzitě, začala jsem pracovat v marketingu ve společnosti Unilever a tomuto oboru jsem se pak věnovala mnoho dlouhých let. Dnes už je to pro mě uzavřená kapitola, ale na svoji tehdejší práci vzpomínám velice ráda. Bylo to vlastně ještě relativně brzy po revoluci a všechno se tady teprve rozvíjelo. Práce v marketingu byla tehdy hodně kreativní,“ uvádí Mirka.
Nový směr
Změny v jejím osobním i profesním životě vlastně odstartovala rodina. S manželem, se kterým se dala dohromady po studiích na vysoké, ale poznali se už jako spolužáci na gymnáziu, se přestěhovali z pražských Dejvic do menší obce u Jesenice. „Chtěli jsme zůstat kousek od Prahy, ale být blíž k přírodě. Můj strýc tehdy hledal pozemek a jeden našel v obci Sulice. Byl pro něj moc velký, takže jsme do toho šli s ním“ upřesňuje. Brzy poté se jí narodila dcera a o tři roky později syn. Po rodičovské dovolené se Mirka vrátila ke svému původnímu oboru, ale práce v mezinárodních firmách se nedala až tak dobře skloubit s mateřstvím. Chtěla mít více času na děti a také na sebe, což ji přivedlo k práci v tiskárně v Jesenici, kterou před mnoha lety založil její manžel. „Takovým přirozeným způsobem jsem se dostala k polygrafii, které jsem se pak věnovala nějakých dvanáct let. Měla jsem na starosti nové projekty a nějaký čas jsem se podílela také na řízení firmy.“ Postupně pak Mirka začala hledat něco víc, a to ji postupně přivedlo k myšlence založit ekologické papírnictví. „Miluju přírodu, snažím se žít s ohledem k ní a zároveň se ráda obklopuji pěknými věcmi. Přemýšlela jsem jak toto propojit s polygrafií a napadlo mě začít vyrábět designové ekologické produkty z papíru. Zásadní pak pro mě bylo setkání s českou ilustrátorkou a designérkou Bárou z Nikolajky, která mě v mých nápadech podpořila,“ vzpomíná Mirka. To bylo v roce 2018 a o rok později Mirka pod značkou Be Nice uvedla na trh svůj první produkt, vánoční balicí papír z recyklovatelného materiálu. „Možná se to nezdá, ale je za tím hodně energie. Nebylo třeba úplně jednoduché najít vhodného dodavatele papíru, jen to mi trvalo téměř půl roku. Balicí papír totiž nemůže být ani moc slabý, jinak by se trhal, ani moc silný, jelikož by s ním zase nešlo balit. Navíc jsem si musela ověřovat, zda jde opravdu o recyklovaný materiál. Nejednou jsem dostala nabídku na zboží, které mělo být údajně ekologické, ale když jsem si nechala poslat certifikát, zjistila jsem, že je všechno jinak.“
Pomalu, ale jistě...Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.