Špičkový neurolog Jiří Dvořák (74): Na změnu není pozdě ani v sedmdesáti!

Narodil se v České republice, ale po okupaci v roce 1968 jeho kroky směrovaly do Švýcarska. Jiří Dvořák (74) vystudoval medicínu a už přes čtyři desetiletí je špičkou v oboru neurologie. Více než dvacet let pracoval jako vedoucí lékař FIFA a v medicíně zaměřené na fotbal patří k největším expertům. Jako neurolog dokonce analyzoval biomechaniku nárazu fotbalového míče do hlavy. Na základě jeho výsledků zavedla zdravotní komise FIFA červenou kartu za údery loktem do hlavy. V době covidu se vydal cestou bádání a sepsal klíč ke zdravému životu.
Rodák z Hulína na Moravě se toužil stát lékařem a pomáhat lidem už od dětství. Medicínu studoval v Praze na Karlově Univerzitě. Jenže pak přišel rok 1968 a jeho plány se začaly komplikovat. Do republiky vtrhla vojska Varšavské smlouvy, a i když se studenti proti okupaci snažili všemožně protestovat, bylo jasné, že nepřítel je silnější. „Tehdy, jako studenti, jsme neviděli žádné východisko. Snažili jsme se demonstracemi dát najevo svůj nesouhlas s tím, co se děje, jenže Rusko rozhodlo, že tady zůstanou. Po poslední demonstraci 13. listopadu už ale začali zatýkat. Naložili nás na náklaďák a někam vezli. Naštěstí se mi ještě se podařilo z vozu vyskočit,“ popsal Jiří Dvořák to, co se dělo těsně po okupaci. Tehdy si uvědomil, že v této zemi zůstat nechce. „Hned druhý den, tedy 14. listopadu 1968 jsem šel na letiště, koupil si letenku a odletěl. Letadlo mělo namířeno do Curychu, takže právě tam jsem zamířil. Odletěl jsem na poslední chvíli. Další den už bylo letiště hermeticky uzavřené,“ prozradil. Ve Švýcarsku pak pokračoval ve studiu medicíny a postupně se z něj stal světově uznávaný odborník. Promoval v roce 1976 se specializací na neurologii a sportovní medicínu.
Neuměl německy
V roce 1995 se stal profesorem na klinice Schulthess Clinic v Curychu, kde jako přednosta působil celých 35 let. Dnes je Profesor MUDr. Jiří Dvořák, který má čtyři děti, seniorním konzultantem v neurologii a výzkumu na spinální jednotce právě na klinice, kde pracoval jako přednosta. „Medicína je v tomto věku pro mě hobby. Velice rád s pacienty pracuji, a proto i nadále působím na klinice,“ vysvětlil s tím, že ačkoliv už tam není šéfem, dodnes si k němu odborníci chodí pro rady. Ve svém oboru totiž profesor Dvořák patří mezi světovou špičku. Je také profesorem neurologie na univerzitě v Curychu a co je zajímavé, přes 20 let měl pod palcem fotbalisty. Pracoval jako vedoucí lékař fotbalové asociace FIFA. Jeho činnost v oblasti neurologie a sportovní medicíny ocenila i jeho domovská Univerzita Karlova, kde svoje studium před okupací započal. Rektor univerzity mu udělil pamětní medaili. Jenže začátky v cizí zemi nebyly zrovna lehké, a aby mohl Jiří Dvořák studovat v Curychu medicínu, musel se naučit mluvit německy. „Musel jsem se učit odbornou medicínu v naprosto cizí řeči. A já neuměl německy ze začátku ani slovo! Ale šlo to, na konci studií jsem už byl naprosto ekvivalentní švýcarským studentům,“ svěřil s tím, že nikdy neměl pocit, že by byl cizincem a tamní země ho nepřijala. Naopak, měl jen pozitivní zkušenosti a dostal se na skutečně špičková pracoviště, kde musel ukázat, co umí. „Tam jsem musel být ještě lepší než ten švýcarský konkurent,“ přiznává. Dvořák však nezůstal jen ve Švýcarsku. Přes dvacet let úzce spolupracoval s prestižní americkou univerzitou Yale a dále působil také na Novém Zélandu a v Austrálii.
Cesta k fotbalu
Pak byl řadu let vedoucím lékařem fotbalové asociace FIFA. Ke sportovní medicíně ho prý ale přivedla náhoda. „Prezident FIFA pan Sepp Blatter byl můj dlouholetý pacient. A jednoho dne se mě zeptal, jestli bych své vědecké kapacity mohl věnovat fotbalu,“ svěřil profesor s tím, že když na to kývnul, musel ze začátku fungovat na dvou frontech. Na klinice a i ve FIFA. „Později jsem se ale rozhodl změnit dráhu a téměř sto procent své kapacity jsem věnoval sportovní medicíně a vývoji fotbalu,“ přiznal. Profesor Dvořák se svým výzkumem zasloužil o snížení frekvence zranění ve fotbalu a dal FIFA argumenty, aby změnila pravidla a těch zranění bylo míň. Vytvořil preventivní programy, které se nyní aplikují po celém světě. Profesor Dvořák publikoval přes 400 odborných článků a velký dílem se podílel na výzkumu v oblasti spinální medicíny. V posledních letech se intenzivně věnuje osvětě v oblasti zdravého životního stylu. Napsal dokonce jakousi lifestylovou kuchařku s názvem Zdraví nad zlato. Nemá totiž rád slovo důchod či senior, raději tohle období nazývá stříbrným věkem. Lidem radí, jak na zdravější a šťastnější stáří.
Nikdy není pozdě - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.