Učitel z Vrchlabí Jakub Kvášovský (44) je jako Kalkulátor hvězdou soutěží Na lovu a Superlov!

Je jedním z pěti lovců soutěžních pořadů Na lovu a Superlov, které v současné době vysílá TV Nova. Jakub Kvášovský (44), přezdívaný Kalkulátor, je občanským povoláním učitel na základní škole. Už během studií posbíral ve vědomostních kláních plno úspěchů jako soutěžící. Diváci ho miují nejen díky jeho velkým znalostem, ale také proto, že neskrývá své emoce. Jaký je Kalkulátor doopravdy? Jaká byla jeho cesta na post lovce? A co prozradil o svém soukromí?
Jakub chodil na základní školu v Trutnově. Byl tak nadaný, že jeho rodiče dostali nabídku, že by mohl jednu třídu přeskočit. „Přišlo to někdy v první nebo ve druhé třídě. Už před začátkem povinné školní docházky jsem uměl číst, psát a počítat. Když jsem šel třeba ráno do školky, musel jsem se prostě zastavit u nástěnky a přečíst, co budeme mít ten den k obědu,“ začíná vyprávění Kalkulátor s tím, že někdy se ve škole sice nudil, ale na druhou stranu měl jako levák problém při psaní. „Žádnou třídu jsem nakonec nepřeskočil, což bylo asi i dobře.“ Ve vyšších ročnících ho bavily předměty jako zeměpis, přírodopis nebo dějepis, přesto na konci povinné školní docházky ještě netušil, co by chtěl v životě dělat. Toužil být fotbalistou, koketoval s myšlenkou, že by šel studovat myslivost do Lanškrouna. „Paní ředitelka za mnou tehdy přišla s tím, ať na myslivost zapomenu a vyplním si přihlášku na gymnázium, protože by byla škoda, abych se se svojí hlavou zašil někde v lese. Tak jsem šel na gymnázium. Na něm jsem ale rozhodně k nejlepším studentům nepatřil. Prostě jsem učení flákal. Na konci gymnázia jsem dostával i čtyřky z fyziky a němčiny. Na rodičovských schůzkách se moje jméno spojovalo s nekázní. Ve čtvrťáku jsem dostal i dvojku z chování kvůli velkému počtu neomluvených hodin. Mamina se z rodičáku vracela často pořádně rozezlená,“ směje se Jakub. V rozhodnutí, co bude studovat po gymnáziu dál, měl ale už jasno. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se věnoval oboru geografie a kartografie. Ještě během vysokoškolského studia začal učit v Praze nejdříve na soukromé obchodní akademii. Následně přešel gymnázium v Hostinném. Po pár letech odešel na roční mateřskou dovolenou, poté nastoupil na hotelovou školu a v roce 2015 zakotvil na základní škole ve Vrchlabí, kde působí dodnes. „I když mě zeměpis vždy bavil, nikdy jsem po světě necestoval. Nelákala mě ani exotika. Mimo Evropu jsem se zatím nepodíval nikam. Spíše mám zcestovalou s životní partnerkou a našimi dětmi Českou republiku. Věnoval jsem se ale i sportu. Hrál jsem závodně fotbal a futsal. S dětmi nyní běháme orientační závody. Při jejich objíždění poznáváme i různá zajímavá zákoutí, a to především u nás,“ prozrazuje Kvášovský.
Vyhrál statisíce
Už při studiu na vysoké škole se pustil do televizních vědomostních soutěží. Začalo to na TV Nova v pořadu Riskuj!. „Tam jsem moc neuspěl. Domů jsem si odnesl jen deset tisíc, které jsem získal na prémiích. Dělali jsme tam jako adepti na hlavní soutěž test snad o sto otázkách. Byl hrozně těžký. Zazněla tam třeba otázka, kdo řekl ve filmu Marečku, podejte mi pero – Hujer, metelesku blesku! (tlumočník Jaroslav Vozáb – pozn. red.), nebo kolik koulí má na začátku každý hráč ve hře abalone. Bylo to vyloženě o encyklopedických znalostech. Hodně jsem tam toho tenkrát pokazil. Byl jsem poprvé před kamerou a hrozně nervózní,“ ohlíží se za svou první zkušeností Kalkulátor. Po Riskuj! šel do pořadu Nejslabší, máte padáka! a domů si odvezl 191 tisíc korun. „Říkal jsem si už tehdy, že tento formát soutěže by mi mohl vyhovovat. Je dost podobný jako Na lovu. Jde o to, co nejrychleji reagovat na vyslovené otázky. Přemýšlet v takových situacích nad správnou odpovědí delší dobu, je snad to nejhorší, co se může stát. U mě platí, že jakmile začnu spekulovat nad tím, jestli to, co jsem vymyslel jako první, není chyba, je špatné. V 99 procentech je totiž hned první myšlenka správná. Na soutěž vzpomínám rád i proto, že mě dokonce ani v jednom případě nenapsali soupeři, že mě chtějí ze soutěže vyřadit,“ vzpomíná Jakub. Poté se vydal do Brna, aby v České televizi zkusil štěstí v AZ-kvízu. Odtud si dokonce odvezl domů i tři trička, určená pro vítěze, kterým se během jednoho účinkování podaří pětinásobná účast. „Všude je to o štěstí na otázky. Člověk třeba hned na začátku dostane dvě, na které nezná odpověď, třetí sám pokazí, znervózní a může se stát, že nakonec nedá ani jednu správnou odpověď. Míval jsem hodně štěstí. Přestože to kolikrát už vypadalo, že prohraji, nakonec jsem vyhrál,“ přiznává Jakub. K dalšímu soutěžení se vrátil v pořadu Chcete být milionářem?. I když v něm získal »jen« 160 tisíc, rád na soutěž vzpomíná, stejně jako na Kde domov můj a Míň je víc na ČT.
Byl náhradník - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 16.