Smrtící epidemie už v Česku: Mozkožrout zabíjel na Ústecku!

Záhadný prvok s latinským názvem Naegleria fowleri zavinil největší epidemii v tehdejším Československu. V letech 1963-1965 v Ústí nad Labem, na ní zemřelo 16 mladých lidí. Navzdory pokročilé medicíně je i dnes šance na přežití mizivá.
Naegleria fowleri zvaná též améba je prvok, který zabijí do několika dní. Tato nemoc je extrémně vzácná a na světě se zatím objevilo jen něco málo přes dvě stě případů nákazy. Největší epidemi na světě se odehrála v Československu.
Dle webu EuroZpravy.cz v letech 1962 a 1965 zemřelo na Ústecku 16 mladých lidí včetně dětí. Všichni se nakazili v plaveckém bazénu. Nejmladší oběti bylo osm let. Před třemi lety zabila několik lidí améba na Floridě a před pěti lety se dostala do vodovodní sítě v okrese poblíž New Orleansu v americkém státě Alabama. Naposledy se tato nemoc objevila před několika dny v texaském akvaparku, kde se nakazil mladý muž. Celý akvapark musel být evakuován a uzavřen.
Možnost nákazy je nejen při plavání ve sladkých vodách, ale také v jezerech a řekách. Prvok toleruje vysoké teploty až do 45 °C. Živí se bakteriemi, ale vzácně může napadnout i člověka, pokud do něj ale zamíří, tak vždy nosem. Následně se podél čichového nervu dostanou do mozku, kde nemoc propukne naplno.
Nákaza zpočátku připomíná meningitidu. Projevuje se nejprve bolestí hlavy, horečkou, nevolností. Dle webu EuroZpravy.cz dokáže ale zcela pobláznit imunitní systém. Zatímco parazit konzumuje mozkové buňky, vypouští proteiny, které poškozují okolní tkáň. Mozek se mu začne bránit a nastartuje imunitní systém. Ten ale vyvolá záněty a otoky. Ty ve spolupráci s ubýváním buněk a tkáně vedou ke smrti. Nakažený pacient umírá mezi jedním a 18. dnem po prvních příznacích.