Zdeněk Srstka (†83): Pár hodin po jeho smrti... Synův nečekaný zákaz! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Zdeněk Srstka (†83): Pár hodin po jeho smrti... Synův nečekaný zákaz!

Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka (Aha! – David Kundrát, Martin Hykl)

Byl to nejslavnější český kaskadér a známá postava ve stovkách filmů. Přesto se s hercem Zdeňkem Srstkou (†83), který v pondělí odpoledne po dlouhé nemoci zemřel, nebudou moct lidé přijít rozloučit. Veřejný pohřeb nebude!

Kdysi přepral každého a mohl se chlubit baculatou tváří. Od konce minulého roku ale výrazně hubl, navíc měl velké problémy s páteří i klouby. Od února pak milovník pejsků přestal úplně vycházet z domu, jen ležel a pouze nejbližší rodina tušila, jak na tom doopravdy je.

Kdy dojde k nejhoršímu, s hrůzou trnula hlavně manželka Alena (67), která se o něj celou dobu obětavě starala. A její obavy se bohužel naplnily v neděli večer. Stav dlouholetého moderátora Chcete mě? se prudce zhoršil a záchranka ho proto musela rychle odvést do Nemocnice Na Bulovce. Tam druhý den odpoledne odešel navždy. 

V kruhu blízkých

Přestože byl mezi českými herci legendou a na popsání všech jeho rolí by jeden papír nestačil, rodina už teď trvá na tom, že poslední rozloučení se Srstkou bude jen v úzkém kruhu jeho blízkých. „Veřejný pohřeb nebude, protože otec si to tak přál, jen plním jeho přání,“ potvrdil deníku Aha! krátce po otcově smrti jeho syn, profesor Jiří Srstka (60). 

Hliník se odstěhoval

Srstka zazářil v celé řadě legendárních filmů, poprvé se on a kaskadéři objevili ve snímku Tarzanova smrt, kde se mimo jiné popral s Rudolfem Hrušinským. „Budeme si tykat, pak na mě budete hodnější,“ nabídl mu podle novinek.cz slavný herec tykání. Přes desperáta v Koňské opeře Limonádový Joe či gangstera ve Čtyřech vraždách stačí, drahoušku se propracoval k výraznější mluvené roli – zahrál si spolužáka Jiřího Sováka (†79) v komedii Marečku, podejte mi pero!, který neustále hlásí, že: „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. 

Než zběhl k filmu, věnoval se vzpírání. V roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy, v roce 1960 startoval na olympijských hrách v Římě, kde skončil devátý. V roce 2010 byl přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

Mistr Evropy v 69 letech 

Ke konci života měl velké problémy s páteří, přitom sport byl jeho celoživotní vášní. Začínal s boxem, ale hned na učilišti se začal věnovat ﷯vzpírání, později pak i ﷯řeckořímskému zápasu. Vytrvale posiloval i po šedesátce. Ještě v 69 letech se stal mistrem Evropy v bench pressu ve veteránech. K﷯ filmu se dostal díky profesi kaskadéra, coby celoživotní sportovec měl nízký práh bolestivosti a nebál se. Ladislav Smoljak (†78) a Zdeněk Svěrák (83) tvrdí, že jim bylo tak líto jeho nevyužitého filmařského talentu, že mu nabídli jednu z hlavních rolí ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Přes veškerou snahu režiséra si ale nedokázal z obsáhlého scénáře vybavit víc než jediné slovo: KACHNY. To﷯ ﷯opakoval ve všech scénách, kde se objevil...

Různé profese

Ani geny ho nepředurčovaly k herectví. Otec i dědeček se živili coby řezníci, Zdeněk se vyučil v ČKD elektromechanikem. V roce 1968 pak nastoupil jako hlavní správce na koleje ČVUT a v této funkci strávil následujících 33 let. Pod palcem měl partu údržbářů a zahradníků. Mimo jiné se nějaký čas snažil prorazit i jako provozovatel hospody na Strahově.

Tady nejvíce zazářil

1970
Čtyři vraždy stačí, drahoušku

1973
Zvony pana Mlácena

1976
Marečku, podejte mi pero!

1980
Blázni, vodníci a podvodníci

1982
Příště budeme chytřejší, staroušku!

1984
Sanitka

1987
Tři obři a vlak

1988
Druhý dech

1993
Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

2007
Trapasy

2011
Czech Made Man

2012
Školní výlet

2013
Doktoři z Počátků

Slavní truchlí: Byl to zlatý člověk

Marta Kubišová (76), zpěvačka

„Snažila jsem se mu v poslední době dovolat, chtěla jsem ho potěšit a zvednout mu náladu, zavtipkovat s ním, jak jsem mladší a taky na tom s nohama blbě. On byl zlatej člověk, jenže ti to tu mají na tomto světě těžší.“

Václav Vydra (63, herec)

„Znal jsem ho hlavně jako kaskadéra a kolegu. Vždy jsme si hezky popovídali a byli jsme si sympatičtí. Měl jsme ho moc rád.“

Ondřej Suchý (73, moderator)

„Zdeněk Srstka, herec, kaskadér, milovník zvířat a bývalý boxér, zemřel. Vzpomínám na naše poslední setkání v Šemanovicích a je mi smutno...“

Jan Rosák (71, moderátor)

„Moc mne to zasáhlo. Měl jsem ho moc rád. Spolupracovali jsme na pořadu Velké Hlavy, kde prokázal obrovský smysl pro humor a velikou citlivost vůči lidem, která se tak často nevídá. Je to strašná škoda!“

Sežehnutý obličej

Coby kaskadér se tak osvědčil, že si ho najímaly i zahraniční produkce. Jenže v těch divokých letech neexistovaly žádné filmové triky, a tak Zdeněk nasazoval vlastní krk. „Vzpomínám na na bitvu o Sokolovo, kde jsem málem uhořel, to bylo výborný. Dneska se všechno dělá digitálně, ale my hořeli doopravdy. Po tom Sokolovu jsem měl tak spálenej obličej, že jsem 14 dní mohl jíst jenom brčkem,“ vzpomínal se smíchem. A na dno si sáhl i během filmu Na západní frontě klid. „Vybavuju si třeba, jak jsem měl točit nějaký výbuch a ten byl samozřejmě větší, než jsem předpokládal, takže jsem letěl několik metrů vzduchem a dopadl jsem přímo na hlavu,“ dodal. „V jiném záběru jsme hráli mrtvoly, po kterých lezou desítky krys, jenže jim byla zima, takže nám lezli všude pod oblečení,“ svěřil se v posledním rozhovoru pro Český rozhlas.

 Zdeněk Srstka: Udělal jsem spoustu chyb! A na co jsem pyšný...?

Video se připravuje ...Přečtěte si
hadaja
30. 7. 2019 • 12:20

Pan Srstka má recht, ta banda ať se slízá na Václaváku a neotravuje na pohřbu slušných lidí.

hadaja
30. 7. 2019 • 12:07

Pan Srstka má recht, ta banda ať se slízá na Václaváku a neotravuje na pohřbu slušných lidí.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.