Krutý osud maminky Martiny (31): Na její rakovinu už není léčba... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Krutý osud maminky Martiny (31): Na její rakovinu už není léčba...

Viktorka a Martina, to je hromada lásky, krásných vzpomínek.
Viktorka a Martina, to je hromada lásky, krásných vzpomínek. (Foto archiv rodiny)

Když Martinu Reichelovou (31) z Olomouce dostihly bolesti podbřišku, netušila, co vše předznamenávají. Máma Viktorky (9) se tři roky beznadějně potýká s nádorem děložního čípku. Teď ví, že pro ni už žádná další léčba není...

Při vyřčení diagnózy se Martině promítl v hlavě celý život. „Vždyť mám malé dítě, nemůže to být pravda,“ říkala si. Karcinom nebyl jen na čípku, ale také v uzlinách. Okamžitě začala vysilující léčba. „Mám za sebou tři roky ozařování, včetně ozařování pod narkózou, a chemoterapii. Hned po první dávce mi vypadaly vlasy,“ líčí. Po nemocnicích žila víc než doma. Dostala i biologickou léčbu, kterou schvaluje pojišťovna. „Vkládala jsem do ní všechnu naději. Bohužel po roce mi začala spíše škodit než pomáhat, a v tu dobu to přišlo. Dozvěděla jsem se, že už pro mě žádná léčba není,“ přiznává bolestnou věc. Mladá maminka je proto pouze v péči domácího hospice.

„Každá minuta s dcerkou je pro mě dar, který už se nemusí opakovat. Zatím naštěstí ještě vnímám, v rámci bytu či malou procházku zvládnu, ale to se může změnit z minuty na minutu,“ ví Martina. Přímo domů za ní dojíždí zdravotní sestra, která jí tlumí bolesti. S péčí o Viktorku pomáhají rodiče. „Dcerka situaci snáší špatně, ale chápe to. Samozřejmě už je velká a v dnešní internetové době si sama vyhledá, co moje nemoc znamená, a má strach,“ říká máma.

Chvíle s Viktorkou, když bylo ještě dobře.

Prevencí je očkování

V Česku je rakovina děložního čípku sice na mírném ústupu díky preventivním kontrolám, problémem je ale stále její velmi vysoká smrtnost, protože asi u poloviny žen je zjištěna v pokročilém stadiu. „Ročně u nás onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich na karcinom děložního čípku zemře. Paradoxem přitom je, že by tento typ rakoviny prakticky nemusel existovat. Známe jejího původce – HPV infekci, proti níž lze efektivně očkovat. A známa jsou i předrakovinová stadia, která je možné odhalit při preventivních kontrolách,“ vysvětluje profesor Jiří Sláma z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK, jak důležitá je prevence včetně pravidelných prohlídek u gynekologa.

Až nebudu zvládat

Na pomoc mladé ženě a její dceři vznikla na dobročinné platformě Donio sbírka nazvaná Poslední dny. „Peníze ze sbírky by byly použity na základní potřeby jako vitaminy, věci pro dcerku, placení bydlení, nákupy jídla. Výhledově na hospic, kam budu umístěna, až to nebudu zvládat doma,“ dodává Martina. Více najdete na: www.donio.cz/posledni-dnyPřečtěte si
AHel
4. 9. 2023 • 08:48

Moje obě dcery jsou očkované, starám se, na toto peníze obětuji bez mrknutí oka. Když jsem o tom informovala své kamarádky vyjma jedné, tak na ně je to prý moc drahé, bylo to úsměvné pro mě toto vyřknout. Výdaje do zdraví....lidé si nechtějí nic odepřít pro sebe... paní přeji hooooodně sil a ať to pokračuje co nejpomaleji a jste v dobré kondici s dcerou ještě hoooodně dlouho.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.