Radka (37) z Brna srazil na kolena nádor v hlavě: 10 hodin na sále | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Radka (37) z Brna srazil na kolena nádor v hlavě: 10 hodin na sále

Ječma je sice stále upoután na lůžko, ale jeho situace se pomalu lepší.
Ječma je sice stále upoután na lůžko, ale jeho situace se pomalu lepší. (Foto archiv Evy Ječmínkové)

Osud si umí s lidmi krutě pohrát. Své o tom ví rodina Evy Ječmínkové z Brna. Její manžel Radek (37), táta malého Toma (2), jel na běžnou pracovní cestu, ale... Domů se nevrátil. Místo toho v motolské nemocnici neurochirurg Vladimír Beneš mladší 10 hodin bojoval o jeho život.

Až do loňského podzimu byl Radek, kterému nikdo neřekne jinak než Ječma, naprosto zdravý, aktivní muž. Se svou ženou vychovával syna Tomáška, pracoval jako ajťák, žil naplno. „Když ho člověk nenašel za počítačem, dalo se předpokládat, že někde chodí po horách, leze po skalách, jezdí na kole, nebo brouzdá vzduchem na paraglidu. To všechno se mu dařilo skloubit i s rodinným životem,“ vypráví Aha! jeho žena Eva.

Náhlý kolaps

V osudný den se Radek vydal na služební cestu do Prahy, kde ho postihly náhlé zdravotní problémy. „Zaskočilo ho, že přestává vidět, proto to jel hned řešit do nemocnice, odtud už ale neodešel,“ popisuje paní Eva. Po sérii vyšetření se ukázalo, že má nádor na mozku, velmi nešťastně uložený. „Nádor byl ve čtvrté mozkové komoře, kde jsou všechna důležitá centra ovládající většinu činností. Byl hodně rozvětvený a bylo téměř nemožné ho vyoperovat,“ vypráví Radkova manželka.

10 hodin na stole

Po prvotním šoku následoval další. Kvůli rozsahu nádoru a jeho uložení byla nutná okamžitá operace s velmi nejistou prognózou, lékaři rodinu připravovali na nejhorší scénář. Operace se ale ujal špičkový český neurochirurg Vladimír Beneš mladší. „Měli jsme z pekla štěstí, že měl zrovna službu a dostal manžela do péče. Nevím, jak by to bez něho dopadlo. Měl odvahu se do toho pustit, i navzdory velmi špatné diagnóze,“ přiznává s dojetím paní Eva. Náročná operace trvala dlouhých deset hodin. Bohužel jejího Radka stíhala jedna pooperační komplikace za druhou, prodělal krvácení do mozku, řadu infekcí a několikrát bojoval o život. Nakonec strávil dlouhé dva měsíce na oddělení ARO v Motole. Jeho rodina z Brna za ním dojížděla s obavami ze zpráv, které se dozví. A zprávy to většinou dobré nebyly.

Zlepšení o Vánocích

Před Vánocemi se jeho stav konečně stabilizoval a mohl být převezen do Brna na oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Tam se panu Radkovi podařilo obnovit samostatné dýchání a byly zahájeny rehabilitace. Ale ani po dalších devíti měsících v nemocnici tatínka malého Tomáška tělo neposlouchá a zůstává upoutaný na lůžko. Stále není schopen verbálně komunikovat, přijímat potravu a je zcela odkázán na pomoc druhých. Ječmova rodina se rozhodla pro něj udělat maximum, radikálně změnit své životy a vzala si ho do domácí péče. Chtějí mu pomoci s návratem do života, aby byl co nejvíce soběstačný a mohl být zase plnohodnotným usměvavým tátou. A Ječma to nevzdává, je to bojovník a neúnavně si jde za svým cílem, i když je to někdy opravdu těžké. Je před ním ještě hodně velký kus práce, a aby měla jeho snaha co největší efekt, potřebuje intenzivní rehabilitace nejen v domácím prostředí, ale také ve specializovaných zařízeních.

Sbírka na pomoc

Veškerá péče stojí obrovské peníze, a ty paní Evě už scházejí. Kvůli rodičovské dovolené a domácí péči nemá žádný příjem. Vše platí z příspěvků a vlastních úspor, které se rychle tenčí. Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, proto se jejich kamarádi rozhodli uspořádat sbírku na dobročinné platformě Donio. Peníze by byly využity například na opakovanou léčbu ve specializovaném neurorehabilitačním centru v Piešťanech, přepravy sanitkou, odpovídající péči a terapii v domácím prostředí a mnoho dalšího. Na sbírkovém kontě už je přes půl milionu a Radkovi i jeho blízkým se tak otevírají možnosti. „Jsem překvapená, jak se sbírce daří. Nebude třeba na nic čekat, vše půjde hned. Protože všechno je to o financích. Když člověk přijde jako samoplátce, hned může využít potřebné, jinak zdlouhavě a obtížně dostupné rehabilitace,“ dodává s nadějí, úlevou i radostí Eva.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.